Trzeba urządzić maluchowi osobny pokoik? A może Twoje dziecko dorasta i dotychczasowa aranżacja już mu się nie podoba? Czas zatem na zmiany w Twoim domu! Od czego zacząć? Jak sprawić, aby nowa przestrzeń spełniała oczekiwania młodego lokatora i nie musiała zostać za chwilę znów zmieniana? Zobacz nasz krótki poradnik!

Aranżacja pokoju a wiek i potrzeby dziecka

Kolorowe, niewielkie mebelki, pluszaki na parapecie i półkach, tapeta w misie… Taka przestrzeń będzie być może piękna w oczach przedszkolaka, ale na pewno nie nastolatka. Dlatego projekt pokoju musi uwzględniać aktualny wiek pociechy. Inaczej bowiem aranżuje się przestrzeń dla maluchów, a zupełnie inaczej – dla uczniów. W drugim przypadku w pomieszczeniu powinny zostać wydzielone przynajmniej cztery strefy:

  • miejsce do nauki i odrabiania lekcji, czyli ergonomiczne biurko z wygodnym krzesłem,
  • przestrzeń do wypoczynku – komfortowe łóżko i fotel/pufa,
  • strefa do kreatywnego spędzania wolnego czasu, zabawy po szkole i spotykania się z przyjaciółmi,
  • przestrzeń przechowywania wszelkich rzeczy (ubrań, zabawek, książek…).

Nowe wnętrze ma podobać się przede wszystkim głównemu zainteresowanemu, czyli dziecku. Dobrze, aby odzwierciedlało ono jego pasje. Jak? W pokoju młodego fana sportu może znaleźć się szafa, na której drzwiach wyląduje okleina z ulubionym piłkarzem. Z kolei miłośniczka kotów z pewnością ucieszy się z zasłon w kocie motywy. Dla fana fotografii miejskiej, mieszkającego na Śląsku, pięknym akcentem będzie natomiast fototapeta – zdjęcie Gliwic, Katowic lub innego miasta regionu.

Od ogółu do szczegółu: projekt wnętrza pokoju

Dzieci rosną szybko, a wraz z kolejnymi latami zmieniają się ich gusta, potrzeby i zainteresowania. Warto mieć to na uwadze i urządzając pokój dla nich, zacząć od samej bazy. Są to elementy, które mogą pozostać stałe – niezależnie od wieku pociech. Należą do nich:

  • ściany w łagodnym, pastelowym kolorze (będące tłem dla mebli i wyposażenia),
  • meble, które w miarę upływu czasu można rozbudowywać i odnawiać,
  • podłoga o neutralnej barwie, komponującej się z wieloma kolorami dookoła.

Dzięki takiemu podejściu, w razie potrzeby wymieni się najwyżej pufy, zasłony, dekoracje lub inne przedmioty. W ten sposób będzie można sprawnie odświeżyć wnętrze, bez konieczności przeprowadzania zasadniczego remontu. Obawiasz się, czy Twoja pociecha po kilku miesiącach od ukończenia aranżacji nie zażyczy sobie zupełnie innego wystroju i kompletnie innych barw? Takie wyjście będzie zatem najlepsze! Łatwiej wymienić fototapetę bądź narzutę na fotel niż znów przemalowywać ściany, prawda?

Nowocześnie nie znaczy: ponuro!

Mogłoby się wydawać, że nowoczesny styl kojarzy się przede wszystkim z surowością i minimalizmem w mieszkaniu. Gust dziecka niezbyt z tym koresponduje… Okazuje się jednak, że modernistyczne podejście nie musi przejawiać się w ograniczonej kolorystyce i niewielkiej ilości zdobień. Może to też być kwestia zastosowanych materiałów i sprytnych, przemyślanych rozwiązań. Szuflady, które cicho się domykają, lustrzane fronty szafek, nietypowe oświetlenie dekoracyjne, oryginalne lustro ścienne… Wszystko to wpływa na wizualny odbiór pomieszczenia.

Nowoczesne wnętrze, przeznaczone dla małych lokatorów, to pomieszczenie wygodne, przyjazne i ułatwiające utrzymanie ładu. Odpowiednia ilość szuflad, szafki zaprojektowane tak, aby dziecko łatwo sięgało po wszelkie przedmioty oraz ergonomiczne meble do nauki i odpoczynku – oto co składa się na sensownie urządzony pokój dziecięcy! A kolory, dekoracje i elementy, związane z pasją pociech, to piękne dopełnienie aranżacji.

Podczas urządzania pokoju dla dziecka pamiętaj, aby brać pod uwagę jego opinię. Może Cię kusić, aby postawić na inne kolory niż proponowane przez córkę/syna albo wybrać nie te meble, które wskazała pociecha. Zastanów się jednak, czy faktycznie warto – w końcu to dziecko będzie spędzało tam najwięcej czasu. Postaraj się pójść z nim na kompromis i wspólnie ustalcie, co ma znaleźć się w pomieszczeniu. A gdybyście potrzebowali merytorycznego wsparcia przy projekcie pokoju, Oliwia Drobnicka – architekt wnętrz z Katowic – chętnie go udzieli!