Rośliny tworzą w domu przyjazny mikroklimat – nawilżają powietrze, produkują tlen oraz pochłaniają dwutlenek węgla. Designerskie donice z roślinnością na parapetach, regałach czy też podłodze świetnie podkreślą styl mieszkania. Będą ciekawą dekoracją salonu i sypialni, jak również kuchni, a nawet łazienki. Ogromna różnorodność gatunkowa sprawia, że z łatwością znajdziesz odmiany pasujące do klasycznych i nowoczesnych aranżacji. Jak dobierać rośliny do projektów wnętrz? Podpowiadam w tym artykule!

W których pomieszczeniach szczególnie pasują rośliny?

Rośliny pasują tak naprawdę do każdego pomieszczenia. W przestronnym salonie oraz sypialni najlepiej zaprezentują się w formie zielonej wyspy – ustawione w ozdobnych donicach bezpośrednio na podłodze. Do strefy wypoczynkowej najczęściej poleca się figowce, paprotki czy zielistki. Świetne będą też draceny, skrzydłokwiaty oraz anturium. Ponieważ gatunki te wytwarzają dużo tlenu i nawilżają powietrze, ich obecność w pomieszczeniu pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie, a także zapewni Ci głęboki sen.

Lubisz otaczać się zielenią? Wykorzystaj więc rośliny również w projekcie kuchni oraz łazienki – jeśli w pomieszczeniu jest okno. W kuchennym wnętrzu strzałem w dziesiątkę będą świeże zioła. Bazylia, mięta, szałwia, rozmaryn czy lawenda będą ciekawą dekoracją, a przy okazji posłużą Ci jako przyprawy.

Jakie są plusy żywych, zielonych dekoracji?

Rośliny doniczkowe to pełne spektrum zieleni – chłodne tonacje uspokajają, z kolei cieplejsze dodają energii do działania. Kontakt z naturalną roślinnością poprawia nastrój oraz pomaga poczuć się lepiej. Oprócz tego żywe dekoracje w donicach i kwietnikach stwarzają we wnętrzu mieszkania zdrowy mikroklimat:

  • regulują wilgotność w pomieszczeniach,
  • pochłaniają dwutlenek węgla oraz wytwarzają tlen,
  • mają zdolność filtrowania zanieczyszczeń.

Do gatunków, które najlepiej oczyszczają powietrze, należą między innymi begonie, anturia, skrzydłokwiaty, złocienie, a także palmy, bluszcze, diffenbachie, zielistki, figowce i draceny.

Zieleń w domu pozytywnie wpłynie więc na Twoje samopoczucie. Pomoże Ci zrelaksować się i wyciszyć po całym dniu pracy oraz ułatwi zasypianie. Mieszkasz w Katowicach lub innym dużym mieście? Tym bardziej postaw na roślinne aranżacje i poczuj bliskość natury w sercu metropolii!

Kwiaty doniczkowe – jak je dobrze dopasować do projektu?

Po pierwsze: odpowiedz sobie na trzy podstawowe pytania.

  1. Ile dziennego światła dociera do pomieszczenia, w którym chcesz umieścić rośliny?
  2. Jak dużo miejsca możesz poświęcić na zieloną dekorację?
  3. Jaką funkcję mają pełnić kwiaty doniczkowe – tylko ozdobną czy również użytkową?

Każda roślina potrzebuje optymalnych warunków do wzrostu, a poszczególne gatunki różnią się od siebie wymaganiami odnośnie do nasłonecznienia, wilgotności oraz temperatury otoczenia. Dlatego też jako architekt wnętrz polecam dobierać poszczególne odmiany w przemyślany sposób.

Po drugie: dopasowanie roślinności do stylu aranżacji. Zielone dekoracje pięknie prezentują się zarówno na tle białych, jak i ciemnych ścian. Bardzo dobrze komponują się też z naturalnym drewnem, cegłą oraz betonem. Sprawdzą się więc w projektach wnętrz klasycznych, jak również nowoczesnych.

Do industrialnych mieszkań poleca się egzotyczne gatunki o dużych liściach, takie jak:

  • monstera,
  • dracena,
  • fikus w stylu bonsai.

We wnętrzach skandynawskich warto postawić na ozdobne odmiany w szklanych naczyniach, a także delikatne storczyki. Styl rustykalny oraz prowansalski to z kolei roślinne dekoracje umieszczone w glinianych, rattanowych albo drewnianych donicach i kwietnikach. Tutaj proponuję wybrać rodzime paprocie, cyklameny, begonie czy hortensje. Poza tym do kuchni zaproś koniecznie świeże zioła – lawenda w doniczce z postarzanej ceramiki to klasyka w śródziemnomorskich aranżacjach.

Graj w zielone!

Pokaźne rośliny o dużych liściach świetnie prezentują się solo. Z kolei małe odmiany najefektowniej wyglądają w grupach. Pnącza będą ciekawym dekorem ścianek działowych czy regałów, a posadzone w wiszących doniczkach utworzą we wnętrzu piękny „wodospad” zielonych liści. Znajdź swoje ulubione rośliny i stwórz zieloną aranżację we własnym domu! Potrzebujesz pomocy projektanta? Zapraszam Cię do mojej pracowni w Katowicach. Skontaktuj się ze mną i umów się na spotkanie!