Projekt pokoju dziecięcego

Projekt pokoju dziecięcego – najważniejsze jest dziecko

Dzieci różnią się od siebie. Nie tylko płcią, także temperamentem, usposobieniem, zainteresowaniami i gustami. Dlatego nie ma jednego uniwersalnego wzoru pokoju dla dzieci. Do projektu pokoju dla dziecka za każdym razem trzeba podejść indywidualnie. Przecież zamieszka w nim wyjątkowy mały człowiek.

Pokój dziecka, należy do… dziecka! Dlatego to dziecko powinno móc powiedzieć, jak ma wyglądać jego pokój. Oczywiście dorosły musi te wizje skorygować, inaczej dziewczynka zamieszka w czerwono-różowym pokoju, z meblami ozdobionymi brokatem, w którym szybko dostanie oczopląsu, a chłopiec wybierze szaro-granatowe ściany, bo uzna, że te kolory są bardziej męskie. Nietrudno zgadnąć, że w takiej aranżacji nawet dziecko szybko wpadnie w depresję. Interweniować trzeba, ale z wyczuciem.

Jeśli mamy w domu małą księżniczkę, nic nie stoi na przeszkodzie, by pomalować ściany na delikatny róż i dobrać do nich białe mebelki. Nie zawadzi baldachim nad łóżkiem. Będzie słodko, dziewczęco, a jednocześnie praktycznie. Ściany można w każdej chwili przemalować, a białe meble będą pasowały do każdego wnętrza. Dziewczynki lubią się stroić, w pokoju małej damy nie powinno zabraknąć lustra, jeśli miejsce pozwala, to nawet z toaletką.

Z kolei młody, żądny przygód żeglarz nie zadowoli się gładkimi ścianami w pokoju. Dla niego idealna będzie ściana z aranżacją morza oraz łóżko na antresoli, które w każdej chwili będzie mógł „przerobić” na statek. Jeśli mamy do dyspozycji pustą ścianę, można na niej powiesić koło sterowe. Najlepiej będzie się prezentowało na białej ścianie.

Dzieci niezależnie od płci mają różne pasje, dlatego obowiązkowym punktem w dziecięcym pokoju powinien być kącik zainteresowań. To miejsce, gdzie dziecko może realizować swoje hobby. Dla miłośnika podróży globus i mapa na pół ściany, dla małego malarza sztalugi i farby, dla małej tkaczki krosna i przybory do szycia. Możliwości jest wiele, wszystko zależy tak naprawdę od upodobań dziecka.

Meble w pokoju dziecięcym mają ogrom zadań. Muszą być nie tylko ładne, bo innych dziecko nie zaakceptuje, ale także praktyczne. Dzieci to mali zbieracze, im więcej szuflad tym lepiej. Łatwiej będzie im utrzymać porządek w swoich kolekcjach. Równie dobrze sprawdzają się kosze na zabawki. Mebelki dla dzieci powinny być wykonane z naturalnego drewna, pomalowane nietoksycznymi farbami na wesołe, przykuwające wzrok kolory, ewentualnie na biało z ciekawymi akcentami kolorystycznymi. Ciemne, szare meble, które ładnie zaprezentują się w sypialni rodziców, w pokoju dziecinnym będą wyglądały smutno i przygnębiająco. Trzeba też pamiętać, by meble dla dziecka były nieskomplikowane, otwierały się lekko, bez użycia siły, oraz by były bezpieczne. Blokady w szufladach, półki zabezpieczone przed wypadaniem, to minimum wymagań dla dziecięcych mebli. Nie od parady będą także sprytne schowki na drobiazgi. Dobrym rozwiązaniem są szuflady w schodach na antresolę.

Wnętrze pokoju dziecięcego pełni jednocześnie wiele różnych funkcji, dlatego dobrze jest zadbać, by poszczególne strefy były oddzielone od siebie. Miejsce na sen nie powinno być jednocześnie miejscem na zabawę, a miejsce na zabawę nie może przenikać się z miejscem do nauki. Łóżko nie powinno stać naprzeciw drzwi ani pod oknem. Z kolei biurko powinno stać w dobrze oświetlonym miejscu. Dzieci uwielbiają bawić się na podłodze, trzeba pamiętać, by tej wolnej przestrzeni było jak najwięcej. Stąd na przykład dobrym rozwiązaniem jest właśnie łóżko piętrowe. Dla dzieci nawet dwa metry kwadratowe to duża przestrzeń.

Jeśli nasze dziecko jest typowym ekstrawertykiem i świetnie się czuje w towarzystwie innych dzieci, w jego pokoju nie może zabraknąć stolika i krzesełek dla gości. Ekstrawertyk to człowiek, który najlepiej wypoczywa w towarzystwie innych ludzi. Z kolei mały introwertyk będzie potrzebował miejsca tylko dla siebie, by móc odpoczywać i ładować akumulatory. Zadbajmy, by w jego pokoju znalazło się miejsce na przytulny kącik, w którym będzie mogło się schować. W tej roli dobrze sprawdzają się małe namioty pokojowe.