Jednych najbardziej relaksuje wciągająca książka, inni wolą obejrzeć wieczorem dobry film. Czasy, kiedy telewizor był wyłącznie prostym sprzętem RTV, dawno minęły. Obecnie użytkowanie sprzętu elektronicznego wiąże się z wieloma udogodnieniami, pozwalając między innymi nagrać film oraz cieszyć się dźwiękiem wysokiej jakości. W salonie dość szybko zaczyna więc przybywać kolejnych urządzeń, które potrzebują swojego miejsca. Z tego powodu warto zaaranżować funkcjonalną przestrzeń pod kino domowe. Jak i gdzie urządzić nowoczesny kącik multimedialny? Sprawdź podpowiedzi od architekta wnętrz!

Co powinno się znaleźć w kąciku multimedialnym?

Domowy kącik kinomana to przestrzeń relaksu oraz miejsce, w którym spędzisz czas w towarzystwie rodziny lub przyjaciół. Proponuję zaaranżować go w sposób praktyczny i przede wszystkim wygodny. Przyda Ci się:

  • funkcjonalna szafka RTV,
  • wygodny narożnik, sofa albo zestaw mebli wypoczynkowych,
  • odpowiednio dobrane oświetlenie.

Wybór mebli pod telewizor jest bardzo duży. Jako architekt wnętrz szczególnie polecam szafki RTV, które:

  • zapewniają swobodną cyrkulację powietrza, co zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się elektroniki,
  • są wyposażone w funkcjonalne półki i szuflady do przechowywania multimedialnych akcesoriów,
  • mają specjalne otwory na kable w tylnym panelu.

Gdzie najlepiej urządzić kącik multimedialny?

To jedno z pytań, które bardzo często słyszą architekci wnętrz. Najlepszym miejscem jest przestrzeń dzienna – bez względu na to, czy w mieszkaniu salon wydzielony jest osobno, czy też jest połączony z kuchnią. Z pomocą projektanta w ciekawy sposób podzielisz pomieszczenie na strefy o różnej funkcji. Przestrzeń multimedialną najlepiej urządzić w bezpośrednim sąsiedztwie kącika wypoczynkowego. Telewizor zawieś na ścianie – albo, jeśli wolisz, postaw na blacie szafki – naprzeciwko sofy.

Zadbaj o wygodne miejsce do siedzenia. Jeśli często oglądasz filmy w towarzystwie rodziny i przyjaciół, duży narożnik albo nowoczesne meble modułowe sprawdzą się idealnie. Z kolei na małym metrażu lepszym rozwiązaniem będzie kompaktowa sofa lub wygodne fotele z podnóżkami.

Czym nie powinien być kącik multimedialny?

Ważne, żeby kącik sprawiał wrażenie miejsca przestronnego i uporządkowanego. Wybór odpowiedniego modelu szafki RTV rozwiąże problem braku przestrzeni do przechowywania oraz splątanych kabli na podłodze. Przy projektowaniu wnętrza salonu najważniejsze jest więc optymalne dopasowanie aranżacji do możliwości danej przestrzeni. Rozłożysty narożnik – chociaż bardzo wygodny – to jednak na małym metrażu będzie niepraktycznym rozwiązaniem. Zarówno oferta mebli wypoczynkowych, jak i szafek RTV jest tak szeroka, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie – w razie wątpliwości skorzystaj z pomocy projektanta.

O czym jeszcze musisz pamiętać?

Pomyśl o odpowiednim oświetleniu. To podstawa projektu wnętrza w mieszkaniu – nie tylko salonu i sypialni, lecz także kuchni czy łazienki. Lampy rozmieszczone w niewłaściwych miejscach są później trudne do zmiany. Dlatego najlepiej przemyśleć kwestię oświetlenia już na etapie przygotowywania projektu salonu. Pozwoli Ci to stworzyć we wnętrzu wygodną i funkcjonalną aranżację.

Delikatne oświetlenie w strefie wypoczynkowej przyda Ci się podczas filmowego seansu. Dzięki temu oglądanie filmu będzie znacznie bardziej komfortowe. Lampa podłogowa w kąciku multimedialnym to bardzo dobry pomysł! Postaw na oprawy o matowym wykończeniu wykonane z nietransparentnych materiałów, takich jak drewno czy metal. Z kolei przy zakupie żarówek wybieraj te o ciepłej barwie. Emitowane przez nie światło jest dużo przyjemniejsze, tworzy w pomieszczeniu przytulny klimat oraz sprzyja relaksowi.

Zaufaj architektowi z doświadczeniem

Pomysłów na stworzenie ciekawej aranżacji pod kino domowe jest wiele. Nie wszystkie sprawdzą się jednak na każdej przestrzeni. Z tego powodu warto zaprosić do współpracy architekta wnętrz i skorzystać z indywidualnie dopasowanych rozwiązań. Potrzebujesz pomocy przy urządzaniu domu? Skontaktuj się ze mną – umówimy spotkanie! Pomogę Ci stworzyć funkcjonalny projekt kuchni, łazienki, salonu oraz innych pomieszczeń w Twoim mieszkaniu!