Styl modern classic z założenia lubi się z wieloma kolorami. Stonowana baza plus mocne akcenty, gra kontrastów, nieoczywiste połączenia kolorystyczne to wszystko jest mile widziane w klasycznie nowoczesnych projektach. Jednym z ulubieńców projektantów są jednak jasne barwy. Jak wykorzystać je w aranżacji domu? Sprawdź podpowiedzi prosto od architekta wnętrz!

Lekkie barwy we wnętrzu modern classic

Styl modern classic dobrze czuje się w odcieniach drewna i bieli – nie tylko tej śnieżnej, ale też gołębiej, alabastrowej czy ecru. Sprawdzą się także:

  • jasne szarości,
  • pastelowe błękity,
  • stalowe fiolety,
  • nieoczywiste, zgaszone tonacje niebieskiego i zieleni,
  • ciepłe, kremowe beże i kolory ziemi.

Podczas dobierania kolorystyki, inspiracji polecam szukać w naturze. Aby aranżacja nabrała głębi, warto też poeksperymentować z fakturą. Ściana z białej cegły w jadalni, płytki imitujące kamień na ścianie w łazience, tapeta dekoracyjna za łóżkiem w sypialni to wszystko dobre pomysły. Stonowana, jasna baza to świetne tło dla mocniejszych akcentów kolorystycznych.

Nieodłączne elementy stylistyki klasycznie nowoczesnej

Każdy styl we wnętrzach rządzi się nieco innymi prawami, każdy ma także swoje znaki rozpoznawcze. Wprawdzie jednym z głównych założeń estetyki modern classic jest maksymalna swoboda w projektowaniu przestrzeni, jednak i tutaj pojawiają się pewne wyróżniki. Duże przeszklenia, drewno w duecie z metalem, elementy z mosiądzu, miedzi, niklu – np. w postaci lamp bądź uchwytów mebli to akcenty, które często przewijają się w klasycznie nowoczesnych aranżacjach.

Ogólna zasada jest taka, że dążymy do równowagi między klasycznymi a nowoczesnymi elementami. Na przykład w kuchni drewniane fronty z ozdobnymi frezowaniami stworzą dream team z designerskim oświetleniem w stylu industrialnym. Z kolei w projekcie łazienki w odcieniach drewna świetnie odnajdzie się nowoczesny prysznic typu walk in. Przemyślana gra kontrastów i eklektyzm form są tutaj mile widziane.

Zamknięta czy otwarta przestrzeń – który wariant wybrać?

Modern classic lubi przestronne, dobrze doświetlone wnętrza. Jednak, czy postawisz na kuchnię zamkniętą, czy otwartą na salon, zależy wyłącznie od indywidualnych potrzeb. Oba rozwiązania mają swoje plusy, ale też rządzą się nieco innymi prawami.

Jeśli potrzebujesz mieć swoją prywatną przestrzeń do gotowania, gdzie nikt z domowników nie zagląda, osobna kuchnia to dobry pomysł. To także wygodna opcja, jeśli nie lubisz, jak kuchenne zapachy roznoszą się po całym domu. Kuchnię zamkniętą z pewnością docenią też ci, którzy lubią mieć w salonie idealny porządek, a widok kubków na blacie czy garnków na kuchence ich rozprasza.

Z kolei kuchnia otwarta na salon to zazwyczaj pierwszy wybór architektów wnętrz w przypadku małych mieszkań. Dzięki temu da się fantastycznie optycznie wymodelować przestrzeń. Za otwartą przestrzenią dzienną są także ci, którzy cenią sobie towarzystwo w trakcie gotowania, a jednocześnie odrobina nieporządku w ogóle im nie przeszkadza. Lubisz podczas krojenia warzyw mieć na oku dzieci, porozmawiać z mężem albo przygotowywać imprezowe menu wspólnie z zaproszonymi gośćmi? Jednocześnie kubek pozostawiony od rana na wyspie czy kuchenne akcesoria na widoku nie są dla Ciebie bałaganem, lecz wręcz przeciwnie – klimatycznymi akcentami we wnętrzu? W takim razie otwarta kuchnia z pewnością Ci się spodoba.

projekt salonu architekt wnętrz

Nie trzymaj się jednego schematu!

Pamiętaj, że klasycznie nowoczesne aranżacje nie lubią zamykać się w sztywnych ramach. Za to bardzo lubią swobodę podczas projektowania. Jest tutaj miejsce na zabawę formą kolorem i fakturą. Co istotne, kluczem do udanego projektu nie zawsze jest też idealny balans między klasyką a nowoczesnością. Wnętrza modern classic mają różne oblicza. Mogą przyciągać harmonią i spokojem albo wręcz przeciwnie – zaskakiwać siłą kontrastu i nieoczywistych połączeń. Co wybierzesz, zależy już wyłącznie od Ciebie.

Klasyka w nowoczesnym wydaniu

Styl modern classic lubi łączyć klasyczne i nowoczesne rozwiązania. Stare przedmioty spotykają się tu z nowymi, a sieciówkowe z designerskimi. Jeśli więc Ty również czujesz, że z aranżacją w domu warto eksperymentować, rób to śmiało. A tymczasem po kolejną dawkę wnętrzarskich inspiracji zapraszam do mojej pracowni projektowej. Stworzę wspólnie z Tobą indywidualnie dopasowany projekt wnętrz. W razie pytań napisz lub zadzwoń!