Osoby, mające na Śląsku duży dom, często przyjmują w nim gości. Warunki pozwalają na urządzanie rodzinnych spotkań i imprez w gronie znajomych. Wiedząc, że zamierza się regularnie ugaszczać bliskie osoby, warto z pomocą projektanta wnętrz zaaranżować w domu dodatkową łazienkę. O czym pamiętać, urządzając ją?

Ulokowanie łazienki

W zależności od rozkładu pomieszczeń łazienka dla gości może być ulokowana na kilka sposobów. Dobry architekt wnętrz, po zapoznaniu się z rozmieszczeniem pokoi i rozmowie z klientem, pomoże w wyborze optymalnego położenia. W sytuacji, gdy planuje się często przyjmować gości na kilka dni, warto przystosować pomieszczenie w pobliżu pokoju gościnnego. Dzięki temu odwiedzający będą mieli komfort korzystania z łazienki, nie stresując się zakłócaniem przestrzeni domowników. Jest to ważne zwłaszcza w dużych domach. Gość nie powinien być zmuszony, aby kluczyć po wszystkich piętrach celem znalezienia tego pomieszczenia. Niektórzy decydują się na małą łazienkę, umieszczoną w pobliżu tzw. strefy dziennej. Przyjmowani w salonie goście łatwo się do niej dostaną. Warto jednak zadbać o jej odsunięcie od pokojów, aby wyeliminować dyskomfort korzystania z niej. Projektowanie wnętrza powinno uwzględnić to, co znajdzie się na podłodze. Musi ona być łatwa w czyszczeniu, gdyż domownicy lub goście będą tam czasem wchodzić w butach.

Aranżacja: wyposażenie a rozmiar pomieszczenia

Nawet w małym wnętrzu w Katowicach da się tak rozplanować wyposażenie, aby było ono funkcjonalne, a korzystanie z niego nie sprawiało problemów. Rady dobrego architekta będą tu nieocenione. W łazience na pewno nie może zabraknąć:

  • miski sedesowej,
  • odpowiedniej wielkości umywalki,
  • kabiny prysznicowej lub (jeśli miejsce pozwala) wanny,
  • pojemnych mebli łazienkowych (szafki pod i nad umywalką),
  • funkcjonalnych i jednocześnie dekoracyjnych luster,
  • oświetlenia górnego i mniejszego źródła światła (nad lustrem).

W dużym wnętrzu może sprawdzić się również bidet. Rozmiar poszczególnych elementów warto wpasować w łazienkę. Do malutkiego pomieszczenia idealna będzie umywalka narożna niewielkich rozmiarów. W większej przestrzeni można natomiast pozwolić sobie na umywalkę nablatową o fantazyjnym kształcie. Otaczający ją blat będzie dobrym miejscem na podręczne kosmetyki gości.

Dodatkowe akcesoria dla gości

Przy aranżacji łazienki gościnnej pamiętać trzeba o wyposażeniu jej w niezbędne kosmetyki i przedmioty. Nie powinno tam zabraknąć podstawowych środków higienicznych: mydła do rąk, żelu pod prysznic i szamponu. Jedną z szafek warto przeznaczyć na czyste, dobrej jakości ręczniki – różnych rozmiarów. Dla gości przydatny może być również szlafrok. Ważnym elementem wyposażenia wnętrza łazienki jest suszarka do włosów. W kącie dobrze jest ustawić kosz na śmieci, nie można zapomnieć też o szczotce klozetowej. W szafce pod umywalką powinny znaleźć się środki do sprzątania, a w osobnym miejscu – zapas papieru toaletowego. Projektant wnętrz doradzi też w wyborze stosownych dekoracji, pasujących do stylu pomieszczenia. Mogą to być świece zapachowe, ozdoby roślinne czy kolorowe panele szklane. Ważne, żeby łazienka była gustowna, a jej aranżacja – przemyślana i nieprzypadkowa.

Łazienka dla gości powinna być komfortowa i jednocześnie estetyczna. Odwiedzający na pewno zwrócą uwagę na pomieszczenie, urządzone funkcjonalnie i ze smakiem. Da im ono poczucie intymności i tego, że są mile widziani u gospodarzy. Chcesz urządzić taką łazienkę w swoim domu w Katowicach? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie projekt na miarę Twoich potrzeb. Cennik i zakres prac ustalimy wspólnie. Zapraszamy!