Kupiłeś dom i urządzasz poszczególne pomieszczenia? A może remontujesz apartament i chcesz wprowadzić znaczące zmiany? Zastanawiasz się, czy postawić na kuchnię otwartą na salon, czy wybrać zamkniętą przestrzeń? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości. Sprawdź, jakie rady ma dla Ciebie doświadczony projektant wnętrz.

Odwieczny dylemat mieszkańców

Aby jak najlepiej pomóc w podjęciu decyzji dotyczących projektów i aranżacji wybranych pomieszczeń, moją współpracę z klientami zawsze dzielę na kilka etapów. Pierwszym z nich jest rozpoznanie potrzeb. Wtedy dowiaduję się, czego oczekujesz np. od swojej przyszłej kuchni. Najbardziej zależy Ci na tym, aby była przestronna? A może nie liczy się metraż, lecz użyteczność i to bez względu na wielkość pomieszczenia? To także biorę pod uwagę. Następnie, po dokonaniu wszelkich pomiarów i stworzeniu układu funkcjonalnego wnętrza, przedstawiam projekt kuchni ‒ przestrzenny i techniczny.

Większa kuchnia to większe możliwości!

Znaczna część projektantów wnętrz twierdzi, że większe pomieszczenie to większe możliwości. Jeżeli zależy Ci na dużej powierzchni, gdzie cała rodzina będzie czuć się swobodnie, nie sposób się z tym nie zgodzić. Mieszkasz w sporym domu na Śląsku, w Czeladzi lub Tarnowskich Górach? A może urządzasz mieszkanie w nowoczesnym stylu w centrum jednego z polskich miast, np. Katowic, Zabrza, Gliwic, Sosnowca lub Chorzowa? Jeżeli na którekolwiek z pytań odpowiedziałeś twierdząco, zdecyduj się na kuchnię otwartą na salon.

Wśród zalet takiego rozwiązania warto wyróżnić:

  • ogromne możliwości aranżacyjne – jako doświadczony projektant wnętrz, proponuję jasne barwy do mniejszych pomieszczeń, co optycznie powiększa przestrzeń,
  • zgodność z aktualnymi trendami ‒ otwarte wnętrza cieszą się dużą popularnością,
  • szansa na więcej wspólnych chwil z rodziną – tego typu kuchnia sprawia, że domownicy mają możliwość częstszych rozmów, nawet przy wykonywaniu codziennych obowiązków – przy zamkniętych drzwiach byłoby to niemożliwe.

Przemyślana aranżacja kuchni jest niezwykle ważna. Część przeznaczona do gotowania oraz spożywania posiłków musi współgrać z salonem, w którym chętnie odpoczniesz po ciężkim dniu pracy. Warto urządzić oba pomieszczenia w jednym stylu, aby uniknąć nieestetycznego kontrastu. Pamiętaj także o odpowiedniej wentylacji, która sprawi, że zapachy gotowanych potraw nie będą się roznosić po całym domu.

Warto też wybrać sprzęty AGD w zabudowie ‒ odpowiednio ukryte nie będą rzucać się w oczy gościom przebywającym w salonie. Projekt wnętrz mieszkania najlepiej zlecić specjalistom. Jestem pewna, że współpraca ze mną przyniesie Ci wiele korzyści.

Czy warto decydować się na kuchnię zamkniętą?

Niektórzy architekci twierdzą, że zamknięta kuchnia jest zdecydowanie lepszym wyborem. Wśród jej plusów wymieniają możliwość urządzenia każdego pomieszczenia w mieszkaniu w innym stylu. Minimalistyczne lub skandynawskie miejsce do gotowania i klasyczny salon? W przypadku odrębnych, zamykanych przestrzeni jest to możliwe. Wśród zalet takiego rozwiązania wymieniają również unikanie zapachów pochodzących z przygotowania posiłków. Zostaną one w kuchni, nie rozniosą się po jadalni czy salonie.

projekt nowoczesnej kuchni

Postaw na kompromis ‒ kuchnia półotwarta

Coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem, kompromisem łączącym obie koncepcje, jest wnętrze półotwarte. Modnym jego elementem może być stół barowy z wysokimi krzesłami. Sprawdzi się to świetnie zarówno w nowoczesnych, niewielkich apartamentach, jak i przestronnych loftach. Połączenie kuchni z jadalnią to także dobry pomysł.

Nie zapominaj również o dodatkach, które nadadzą pomieszczeniu oryginalnego charakteru. Zobacz przykłady zrealizowanych przeze mnie zleceń. Może wśród nich znajdziesz inspirację? Aranżacja wnętrz to moja pasja, chętnie stworzę dla Ciebie projekt wymarzonej kuchni.

Zapraszam do kontaktu!

Już wiesz, na którą opcję się zdecydować? Stawiasz na kuchnię otwartą na salon, osobne pomieszczenie czy może na niebalnalny kompromis? Jeśli nadal nie podjąłeś decyzji lub masz jakieś pytania, skontaktuj się ze mną. Chętnie rozwieję wszelkie Twoje wątpliwości i porozmawiam o warunkach ewentualnej współpracy. Już wkrótce będziesz mógł się cieszyć funkcjonalnym i stylowym wnętrzem, idealnym do przygotowywania i spożywania posiłków oraz spędzania czasu z najbliższymi.