Masz dość zalegających na widoku akcesoriów do gotowania? Nie chcesz dłużej męczyć się z szorowaniem niepraktycznych blatów? Marzysz o wyspie, oddzielającej jadalnię od przestrzeni kuchennej? Czas zatem na odnowienie Twojej kuchni! Z pomocą architekta wnętrz jesteś w stanie uczynić ją ekskluzywnym pomieszczeniem, sprzyjającym rodzinnym spotkaniom. Jak to zrobić? Oliwia Drobnicka, projektant z Katowic, przygotowała dla Ciebie garść inspiracji. Zobacz!

Luksus w kuchni: co jest jego miarą?

Zanim zacznie się nakreślać projekt wnętrza kuchni, warto odpowiedzieć sobie na to pytanie. Bo przecież luksus to nie tylko ilość pieniędzy zainwestowana w urządzenie pomieszczenia. To także przemyślany układ, sprytne wykorzystanie atutów danej przestrzeni i użyteczność w perspektywie czasu. Warto już na starcie pomyśleć, w jakiej aranżacji widzi się swoją kuchnię. Luksus kojarzy się głównie z wystawnością, przepychem, czyli np. nurtem glamour. Jednak równie dobrze ekskluzywne pomieszczenie może być urządzone w innym stylu. Elegancja i minimalizm? Czemu nie! Wcale się to ze sobą nie kłóci. Ponadto luksusowa kuchnia to:

  • właściwie dobrane materiały na podłogi, blaty i meble,
  • nowoczesne i pomysłowe rozwiązania, ułatwiające pracę (o nich dalej!),
  • dobrze rozplanowane oświetlenie,
  • w przypadku otwarcia na jadalnię lub salon – spójność obydwu wnętrz,
  • gustownie dobrane, zwracające uwagę, ekskluzywne detale.

Ogromną rolę odgrywa tu harmonijność całej aranżacji. Aby uzyskać efekt spójności, dobrze jest skorzystać ze wsparcia projektanta wnętrz. Z jego pomocą na pewno nie umkną takie szczegóły, które później będą miały znaczenie dla funkcjonalności pomieszczenia i które wpłyną na jego całościowy charakter.

Porządek i elegancja w kuchennym wnętrzu? Oto sprytne rozwiązania!

Elegancka kuchnia, zaprojektowana z głową to taka przestrzeń, w której utrzymanie porządku nie jest karkołomne. Oczywiście nic nie posprząta się samo. Jednak odpowiednie systemy, schowki i sprzęty znacząco ułatwią życie. O czym mowa?

Meble na wymiar do kuchni

W wielu miejscach na terenie Śląska – chociażby w samych Katowicach – można zamówić kuchenne meble, wykonywane specjalnie pod wymiary pomieszczenia. To dobre rozwiązanie, szczególnie w małych kuchniach. Szafki sięgające sufitu pozwalają poukładać i ukryć wszelkie kuchenne akcesoria, zastawę i garnki. Ciche, łatwo domykane szuflady umożliwiają wygodny dostęp do drobnych przedmiotów i do sztućców. A szafki narożne z obrotowymi koszami to coś, dzięki czemu da się maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Nowoczesny sprzęt

Wyposażenie współczesnej, ekskluzywnej kuchni nie kończy się na energooszczędnej, pojemnej lodówce, płycie indukcyjnej i cicho pracującej zmywarce. To też szereg przyspieszających i upraszczających kuchenne prace urządzeń. Należą do nich:

  • stylowy okap z elektronicznym sterowaniem oraz wbudowanym oświetleniem,
  • wielofunkcyjny robot, w którym można wyrabiać ciasto, gotować oraz miksować,
  • piekarnik, pozwalający na przygotowanie zdrowych potraw z zastosowaniem wodnej pary,
  • szuflady z opcją podgrzewania posiłku,
  • elegancki ekspres do kawy.

Zastanów się, które z takich rozwiązań przydadzą się w Twoim mieszkaniu. Rozważ, gdzie chcesz je rozmieścić, aby Twoja kuchnia była funkcjonalna.

Detale, detale…

Lakierowane fronty mebli, marmurowe blaty, podłoga z drewna egzotycznego – to wszystko powinno zostać odpowiednio dopełnione gustownymi szczegółami. Może oryginalny abażur lampy nad stołem? Albo praktyczna, ozdobna bateria do zlewu, zamontowanego na wyspie? Warto zagospodarować wolny kawałek ściany w pomieszczeniu, aby umieścić na niej np. nowoczesną fototapetę, przedstawiającą miasta Śląska. Świetnie sprawdzi się również grafika na szkle. Może ona zastąpić, chociażby kafelki nad zlewem.

Luksus to nie tylko domena salonu czy pokoju gościnnego. Na ekskluzywność można pozwolić sobie także w kuchni. Nowoczesne systemy, dopasowane do przestrzeni, gustowne meble i będące „kropką nad i” szczegóły wyposażenia od znanych projektantów – to wszystko możesz już niedługo mieć w swym domu. Zapraszamy do kontaktu, jeśli interesuje Cię spersonalizowany projekt wnętrza!