Wiele osób lubi spędzać czas w nastrojowych kawiarniach. Nic dziwnego – kawiarnia to idealne miejsce na plotki z przyjaciółkami czy randkę. Niektórzy zaś cenią sobie możliwość wyciszenia się nad kubkiem aromatycznego napoju przy ulubionej lekturze albo popracowania w ciszy na laptopie. Takie osoby mają swoje ulubione miejsca na mapie Katowic.

Nie tylko kawa

Okazuje się, że na wybór lokalu wpływa nie tylko smak dodającego energii napoju i sposób jego podania. Oczywiście jest to znaczący czynnik – ale nie jedyny. I nie chodzi tu nawet o różnorodność oferowanych ciast czy o promocje. Klienci uwielbiają określone miejsca ze względu na ich specyficzny klimat. Jak to jest, że mając do dyspozycji kilka lokali, i to w odstępie zaledwie kilkuset metrów, wybiera się ten konkretny? Decyduje o tym wystrój wnętrza. Stylowe dodatki, wygodne fotele i stoliki oraz pełne książek regały zachęcają niejednego konesera kawy. Nie bez znaczenia jest też nastrojowa, spokojna muzyka. Nie może ona zakłócać rozmów i rozpraszać, lecz powinna delikatnie rozbrzmiewać w tle.

Styl ma znaczenie

Jedni wolą nowoczesne wnętrza z oryginalnym, prostym oświetleniem, nowymi meblami i jasnymi ścianami, inni z kolei preferują kawiarnie w stylu vintage, pełne starych bibelotów, obrazów i drewnianych stolików czy komód. Ważne, aby zachować konsekwencję. Aranżując kawiarnię, warto zastanowić się, jaki styl ma ona reprezentować i co chce się wyeksponować. Warto poradzić się dobrego projektanta wnętrz. W klasycznej kawiarni, urządzonej w starej kamienicy lub stylizowanej na minione lata sprawdzą się dodatki w postaci gramofonu, maszyny do szycia, starych żelazek i czarno-białych fotografii w drewnianych ramkach. Dobrze jest również pomyśleć o oświetleniu, dopasowanym do klimatu miejsca. Może niewielkie lampki z koronkowymi abażurami i drewnianą nóżką? A może ciekawe świeczniki? Taka kawiarenka na pewno przyciągnie fanów dawnych lat, miłośników antyków oraz pary, szukające przytulnego miejsca na romantyczną randkę.

Nowocześnie i wygodnie – architektura wnętrz do pracy

Osoby chodzące do kawiarni po to, aby popracować w ciszy, zwykle wybierają miejsca bardziej nowoczesne. Aranżując lokal, który miałby przyciągnąć użytkowników nowych technologii, warto pomyśleć o:

  • przyjemnym, funkcjonalnym oświetleniu, które nie będzie odbijało się od ekranów laptopów,
  • wygodnych krzesłach lub fotelach,
  • dostępie do gniazdek elektrycznych dla klientów,
  • spokojnej muzyce, która będzie sprzyjała skupieniu i nie rozprasza podczas pracy,
  • kilkuosobowych stolikach i dłuższych ławach, wzdłuż których znajdą się pojedyncze miejsca.

Projektowanie wnętrz użytkowych wchodzi w zakres naszych usług. Zapraszamy do kontaktu osoby z Katowic, myślące o własnej kawiarni – wspólnie wypracujemy optymalne i oryginalne rozwiązanie!

Miejsce dla wszystkich

Wiele lokali oferuje menu dla dzieci. Mleko z kolorowymi piankami, deser lodowy z bajkowymi dodatkami czy specjalne, mniejsze porcje to ważne elementy, pokazujące otwartość na maluchy. Jednak to nie wszystko. Jeśli kawiarnia ma być nastawiona głównie na rodziny z dziećmi, wówczas nie można zapomnieć o kąciku zabaw dla najmłodszych. Kolorowy dywanik, klocki, maskotki i malutkie stoliki będą zachęcały dzieci do zabawy i sprawią, że kilkulatki nie będą się nudzić. Wówczas ich mamy będą mogły w spokoju wypić kawę i porozmawiać, mając jednocześnie swoje dzieci w zasięgu wzroku. Kawiarnia dla rodzin powinna też być wyposażona w przewijak dla niemowląt, zlokalizowany w damskiej toalecie.

Aranżując wnętrze lokalu kawiarnianego, warto zastanowić się nad grupą, do jakiej ma być skierowana oferta. Oczywiście może to być zwykła, uniwersalna kawiarnia, jednak coraz częściej spotyka się rozwiązania, nastawione na konkretną grupę docelową. Dobrze jest zadbać o spójność wystroju i estetykę. Pyszna kawa w połączeniu z niepowtarzalnym klimatem na pewno zyska swoich zwolenników!