Trendy w projektowaniu wnętrz

Strona główna/trendy/Trendy w projektowaniu wnętrz

Trendy w projektowaniu wnętrz

Ostatnio miałam przyjemność zostać zaproszoną do udzielenia wywiadu dla Alei Bielany we Wrocławiu. Wywiad dotyczył aktualnych trendów w projektowaniu wnętrz i prowadziła go Magda Czabała-Rachwald. Zapraszam do lektury.

Ekspert w projektowaniu wnętrz

Czy mieszkanie musi być modne? Czy nie wystarczy, że jest funkcjonalne?

Funkcjonalność to podstawa. Ale jest też w nas ciekawość nowości. Polacy są coraz bardziej świadomi swoich potrzeb. Wiemy, co nam się podoba, co nam sprawia przyjemność. Chcemy nadać swojej przestrzeni indywidualny charakter.

W jaki sposób wykorzystywać trendy, żeby nie przesadzić?

Trendy żyją coraz krócej. Zmiana następuje co sezon, a dom trudno urządzać od nowa co roku. Trudno nawet być cały czas na bieżąco, a przecież kuchnię czy łazienkę projektujemy na 10-15 lat. Do nowości staram się podchodzić ostrożnie, stawiam raczej na efektowne i jednocześnie łatwe do wymiany dodatki.

Baza powinna być neutralna?

Niekoniecznie! Ponadczasowe wnętrze wcale nie musi być neutralne, mdłe. Rozwiązuję to w ten sposób, że namawiam klientów na wysokiej jakości rozwiązania i naturalne materiały. Dobra jakość się nigdy nie starzeje, co można zobaczyć np. w salonie Wooden House, Vinotti czy Novelle z uniwersalną klasyką albo w sklepach z włoskimi meblami jak Italmeble czy Livingroom.

Z drugiej strony spotykam ludzi, którzy podchodzą do kwestii remontu i metamorfozy wnętrz jak do ekscytującej przygody i są gotowi na zmiany nawet co 3–4 lata. Oczywiście na to trzeba mieć też budżet. I dobre doświadczenia!

Jakie trendy zwróciły ostatnio Pani uwagę?

Przede wszystkim miedź, w różnych zastosowaniach. Spodobało mi się też odmienne niż standardowe wykorzystanie naturalnego kamienia, m.in. na blatach stołów – to może się naprawdę ładnie przełożyć na łączenie wnętrza z ogrodem. I tu, i tu możemy zastosować taki sam materiał.

Warto myśleć o ogrodzie jako o przedłużeniu wnętrza?

Koniecznie, bardzo na to namawiam. Wiele osób w ogóle o tym nie myśli i to wcale nie ze względów budżetowych. Kupując meble, wybierając nawierzchnię tarasu, poduszki czy dekoracyjne donice warto pilnować, żeby nawiązywały kolorystycznie i pod względem materiałów do tego, co już mamy we wnętrzu. To naprawdę prosty sposób na osiągnięcie spójnego efektu – który od razu się spodoba, nawet jeśli nie będziemy potrafili na początku wskazać dlaczego. I to nie musi rujnować budżetu – większość potrzebnych rzeczy znajdziemy w takich sklepach jak IKEA, Jysk czy Jula.

Jak współczesny styl życia wpływa na projektowanie wnętrz?

Niektórzy z moich klientów już na etapie wstępnych rozmów mają w głowie sceny domowych spotkań z przyjaciółmi. Ale są też inni, którzy wolą urządzić urodziny na mieście, a dom traktują jak prywatny azyl.

Mimo to kuchnia połączona z salonem to dziś już w zasadzie standard, co można np. zobaczyć w ofercie Atlas Meble i Rust. Traktujemy ją jako część dziennej przestrzeni. Przygotowując posiłki, jednocześnie pomagamy dziecku w odrabianiu pracy domowej, szukamy czegoś w internecie. Tempo życia wymusza na nas tworzenie przestrzeni o wielu funkcjach.

A jak ocenia Pani połączenie łazienki z sypialnią?

Byłabym bardzo ostrożna wobec tego rozwiązania. Sypialnia powinna być wyjątkowym miejscem, przeznaczonym tylko do spania i urządzonym naprawdę komfortowo. Wygodne i piękne łóżka łatwo znaleźć Alei Bielany, jest tu całe „nocne zagłębie”: JMB Design, DlaSpania, Sleep Planet czy Eco Sypialnie. A łazienka powinna być po prostu blisko sypialni i najlepiej do wyłącznej dyspozycji pary. Lepiej mieć dwie mniejsze łazienki – jedną dla dzieci, drugą dla rodziców – niż jedną większą.

Bardzo też cenię sobie podział wnętrz na część dzienną i nocną. To funkcjonalne rozwiązanie, które nigdy nie wyjdzie z mody. Pozwala domownikom na prywatność, jest dostosowane do tego, że zasypiamy i budzimy się w różnych godzinach.

Czy da się zaprojektować wnętrze polegając na propozycjach z katalogu?

Znacznie łatwiej przekonać się do jakiegoś rozwiązania i przekonać się, co nam się podoba, jeśli można pójść do sklepu. Obejrzyjmy mebel na miejscu, dotknijmy go, poczujmy fakturę,. Bardzo chętnie wracam do salonu Kler. Lubię ten zakres asortymentu, czasem w bardzo nowoczesnym, ale i ponadczasowym wydaniu. Cenię sobie również firmę Hałupczok i precyzję, z którą wykonują kuchnie. Staram się spotykać z klientami w sklepach, to zdecydowanie ułatwia współpracę i pozwala uniknąć błędów i rozczarowań.

Na początku klienci są zaangażowani, chętnie wszystko oglądają. W którymś momencie nadchodzi kryzys. Może mieć dwa oblicza – pierwsze to syndrom „wszystko mi się podoba”, chcielibyśmy mieć

i to, i to, chociaż efekt byłby tylko chaosem. Bywa też, że w którymś momencie, urządzając dom,

jesteśmy tak zmęczeni, że zaczyna nam być wszystko jedno – to ważne, żeby w takiej chwili nie podejmować ostatecznych decyzji.

Trzeba odpocząć, oderwać się od zadania – a potem zacząć od nowa.

Dziękujemy serdecznie za rozmowę. Przypominamy też naszym Czytelnikom, że w Alei Bielany w trakcie jednej wizyty można zobaczyć wiele mebli i wiele rozwiązań w różnych sklepach i salonach. I nie brak tu miejsca na odpoczynek i chwilę oddechu w restauracji albo kawiarni.

By |2017-05-16T09:39:21+02:0024 kwietnia, 2017|Categories: trendy|Tags: , , , |0 komentarzy

About the Author:

Jestem architektem. Moją pasją jest projektowanie wnętrz. Tworzę nowoczesne aranżacje oparte o ponadczasową elegancję. Serdecznie zapraszam do współpracy.

Zostaw komentarz

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.