Nieodłącznym elementem domu lub mieszkania dwupoziomowego są schody na piętro. Tworząc projekt wnętrza, pomyśl również o ich aranżacji. Stopnie mogą stać się efektowną dekoracją, natomiast przestrzeń pod nimi praktycznym schowkiem, a nawet… biurem czy miejscem relaksu! Tym, co najbardziej liczy się podczas projektowania, jest w tym przypadku pomysł. Jak ciekawie zaaranżować schody wewnętrzne w domu? Podpowiada architekt wnętrz!

Schody w domu – pomysły na aranżację wnętrza

Schody są ważnym elementem konstrukcyjnym budynku, dlatego decyzja o ich typie musi zapaść wcześnie. To kwestia, którą polecam dograć do końca już na etapie zamawiania projektu wnętrza. Schody mogą prowadzić na piętro domu, ale też rozdzielać w mieszkaniu pomieszczenia o niewielkiej różnicy poziomów. Bez względu na to, czy będzie to klasyczna „klatka schodowa” między kondygnacjami, czy zaledwie dwa-trzy stopnie, spraw, aby budowały one styl wnętrza. Zadbaj więc o to, żeby współgrały z całością wystroju – szczególnie z estetyką pomieszczeń, do których prowadzą. Oto kilka pomysłów, które Cię zainspirują!

Nieprzemijająca klasyka – drewno lub metal

Jedno-, dwubiegowe, klasyczne, spiralne – drewniane schody to ulubieniec projektantów! A to dlatego, że możliwości tworzenia przy ich udziale ciekawych aranżacji jest całe mnóstwo. Drewniane stopnie pasują praktycznie do każdej koncepcji. We wnętrzach rustykalnych, prowansalskich, eklektycznych czy boho połącz je z klasyczną, drewnianą balustradą.

W nowoczesnych, a także industrialnych projektach schody lubią być w centrum uwagi. Tutaj celuj raczej w prostą konstrukcję i surowe wykończenie. Polecam zestawić drewno z metalem. Przemyśl też design samej barierki – świetną opcją będzie na przykład taka, która estetyką nawiązuje do modnych balustrad sznurowych. Cienkie, czarne pręty biegnące pomiędzy podstawą schodów a ich szczytem naprawdę robią wrażenie!

Schody zabudowane – prostota i minimalizm

Są lekkie, a do tego… wyjątkowo przytulnie! Można wykonać je w całości w drewnie albo połączyć w projekcie drewniane stopnie z białymi podstopnicami. Taki duet doskonale odnajdzie się we wnętrzu mieszkania w stylu minimalistycznym, skandynawskim bądź modern-classic. Drewniane schody zabudowane fantastycznie prezentują się też w towarzystwie jasnych szarości lub żywej zieleni inspirowanej roślinnością.

Decydując się na ten wariant, pomyśl koniecznie o przestrzeni pod stopniami. To całkiem sporo miejsca – zagospodaruj je więc w sposób przemyślany. Postaw na klasyczne, zamykane schowki albo… na coś mniej oczywistego. Jeśli stopnie są wystarczająco szerokie, pod schodami spokojnie zmieści się nawet wygodna sofa czy domowe biuro!

projektowanie wnętrz

Pamiętaj też o aranżacji ściany przy schodach na piętro

Naprawdę warto wykorzystać jej potencjał. Dobrym pomysłem będzie sztukateria albo tapeta:

  • w nieoczywistym kolorze,
  • z roślinnym albo geometrycznym motywem,
  • o nietypowej fakturze.

To rozwiązanie sprawdzi się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach. Ciekawą alternatywą są też płytki ze starej cegły. Dostaniesz je w bardzo wielu odcieniach – nie tylko w brązach czy rudej czerwieni, ale też w bieli, jasnych oraz ciemniejszych szarościach. Ściana przy schodach to także dobre miejsce dla mini galerii fotografii lub grafik!

Podczas projektowania zadbaj koniecznie o odpowiednie oświetlenie, a w razie potrzeby poproś o pomoc doświadczonego architekta wnętrz. Typ klosza, materiał oprawy, parametry samych żarówek – wszystko ma tutaj znaczenie. Postaw na ciepłe światło padające bocznie na ścianę, a idealnie podkreślisz fakturę powierzchni, wydobywając głębię koloru. Dobrze dobrane oświetlenie ma decydujący wpływ na końcowy efekt każdej aranżacji. Pozwala „zagrać” pozostałym elementom wystroju tak, jak powinny.

Wybrałeś już wymarzony projekt?

Schody na piętro domu lub mieszkania dają ogromne pole do manewru podczas aranżacji. Można wykończyć je klasycznie, nowocześnie, oryginalnie, łącząc różnorodne materiały oraz wykorzystując przestrzeń pod stopniami w niestandardowy sposób. Który z powyższych projektów najbardziej Ci się podoba? Masz w głowie własną koncepcję, lecz potrzebujesz pomocy przy projektowaniu? Skontaktuj się ze mną – poznaj szczegóły mojej oferty. Aranżuję wnętrza w Katowicach, Gliwicach i na całym Śląsku, w Warszawie, Krakowie, a także we Wrocławiu!