Oświetlenie mieszkania bezpośrednio wpływa na funkcjonalność pomieszczeń, ale i samopoczucie domowników. Może nas relaksować, inspirować, dodawać energii do działania. O tym, jak ważne jest światło, przypominamy sobie zwłaszcza jesienią i zimą, gdy dni są krótkie i więcej czasu spędzamy w domu. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas projektowania, aby stworzyć wygodną oraz przytulną aranżację? Sprawdź podpowiedzi prosto od architekta wnętrz!

Zaprojektuj oświetlenie do pracy i relaksu

Światło decyduje o tym, czy we wnętrzu wygodnie i przyjemnie się przebywa. Kwestia oświetlenia to więc ważny temat.

  • Rozmieszczenie punktów świetlnych,
  • konstrukcja, materiał, kolor opraw lamp,
  • a także parametry samych żarówek, szczególnie ich moc i temperatura barwowa

to wszystko aspekty, które należy wziąć pod uwagę podczas projektowania. Jak prawidłowo dobierać oświetlenie do projektów wnętrz?

Światło dostosowane do funkcji pomieszczeń

Każde pomieszczenie w domu potrzebuje nieco innego oświetlenia. Podczas projektowania kuchni zwróć uwagę na kuchenne blaty oraz wyspę. Musisz zapewnić sobie wygodę podczas gotowania. Światło powinno być dla Ciebie w pełni komfortowe, nie może razić Cię w oczy. Dobrym pomysłem na doświetlenie blatów roboczych jest np. listwa LED, zamontowana pod górnymi szafkami. W ten sposób przy okazji wyeksponujesz kuchenny backsplash. Ciekawą opcją do kuchni są także nowoczesne reflektory szynowe. To rozwiązanie praktyczne, a do tego efektowne. W zależności od kąta ustawienia reflektorki mogą pełnić funkcję oświetlenia głównego albo nastrojowego. Skieruj je na fronty szafek, a fantastycznie zbudujesz klimat wnętrza.

W projekcie łazienki kluczowa dla funkcjonalności jest strefa nad lustrem. W salonie z jadalnią – zadbaj o dobre oświetlenie stołu. Idealne będzie tu ciepłe światło padające bezpośrednio na blat. Za to już w kąciku wypoczynkowym, a także w sypialni rola oświetlenia jest nieco inna. Ma ono przede wszystkim budować klimat i sprzyjać relaksowi.

pokój dla dziewczynki

Delikatne światło – odpowiedni klimat i nastrój

O nastrój warto zadbać w całym mieszkaniu, a szczególnie w sypialni i salonie. Niektórzy projektanci wnętrz radzą, aby w sypialni całkowicie zrezygnować z górnej lampy, a zamiast tego wykorzystać kilka punktowych źródeł światła – podłogowych i bocznych. Wybierając kinkiety, zwróć uwagę na konstrukcję opraw. Najlepsze są takie, które nie tylko skupiają światło w określonym punkcie, lecz dodatkowo je odbijają. Światło odbite jest z natury bardziej miękkie, przyjemniejsze w odbiorze. Rozmyje kontury i pomoże Ci wyciszyć się przed snem.

Jesienią zadbaj też o dodatkowe punkty świetlne, które zbudują klimat w Twoim domu. Designerskie cotton-ballsy, sznury lampek czy aranżacje ze świeczek umilą Ci długie, jesienne i zimowe wieczory!

Kolorystyka i oświetlenie – nierozłączne kwestie

Podstawowa zasada jest taka, że ciemne kolory oraz matowe powierzchnie silniej pochłaniają światło. Natomiast jasne barwy i błyszczące struktury – odbijają je. Szczególnie we wnętrzach urządzonych w ciemniejszej kolorystyce polecamy zadbać o więcej punktów świetlnych – w dużym salonie może być ich nawet kilkanaście. Dobrym sposobem na rozświetlenie przestrzeni są w tym przypadku oprawy z transparentnego szkła albo metalowe wykończone na połysk – np. w odcieniu złotym czy miedzianym.

Podczas tworzenia aranżacji zwróć także uwagę na żarówki. Wybieraj takie o neutralnej i ciepłej temperaturze barwowej. Te pierwsze sprawdzą się np. nad kuchennym blatem, lustrem w łazience czy w domowym biurze. Z kolei ciepłe światło tworzy klimat i odpręża. Zamontuj je więc w sypialni, pokoju dziecięcym, kąciku wypoczynkowym w salonie. Będą idealnym wyborem także w innych miejscach domu, np. w łazience, we wnętrzach szafek kuchennych o przeszklonych frontach czy nad schodami.

Postaw na profesjonalnych doradców!

Czynników, które wpływają na to, jak czujesz się w danej przestrzeni, jest wiele. Udana aranżacja zaczyna się zawsze od dobrego projektu. Doświadczony architekt wnętrz podpowie Ci, jak zagrać światłem, kolorem i fakturą, aby uzyskać fantastyczny efekt. Potrzebujesz pomocy przy projektowaniu wnętrza mieszkania lub domu? Zapraszam do mojej pracowni projektowej w Katowicach. Sprawdź moje realizacje, a w razie pytań napisz lub zadzwoń!