Kominek w salonie buduje w domu klimat i przytulną atmosferę. Nic więc dziwnego, że wiele osób marzy właśnie o takiej aranżacji. Jednak już sama kwestia tego, jak efektownie zaprojektować przestrzeń, bywa niekiedy mniej oczywista. Jak więc umiejętnie zaaranżować kominek w mieszkaniu w stylu modern classic? Podpowiada architekt wnętrz!

Klimatyczne wnętrze z kominkiem

Nic tak nie ożywia wnętrza jak prawdziwy ogień – w hipnotyzujący blask płomieni można wpatrywać się całymi godzinami. Widok ognia buduje poczucie bezpieczeństwa, pomaga spowolnić bieg myśli, zrelaksować się i wyciszyć. Właśnie dlatego aranżacje z kominkiem niezmiennie biją rekordy popularności. Podczas projektowania wnętrza warto zwrócić uwagę zarówno na estetykę, jak i jakość materiałów użytych do wykończenia kominka. A ciekawych opcji jest tutaj całkiem sporo – modne są zarówno naturalna cegła, jak i struktury imitujące kamień czy też faktura starego drewna.

Zobacz więc, na co dokładnie zwracać uwagę podczas projektowania wnętrza!

Nowoczesny wystrój z domieszką klasyki

Chociaż pierwszym skojarzeniem z kominkiem są klasyczne aranżacje, to jednak jego minimalistyczna forma świetnie wpisuje się także w koncepcję nowoczesnego mieszkania. Właśnie dlatego to idealne rozwiązanie do projektów wnętrz modern classic, nowojorskich, ale też aranżacji z elementami stylu loftowego i eklektycznego.

Miniaturowa galeria fotografii na ścianie nad kominkiem, stylowe reflektorki lub oprawy przywodzące na myśl lampy studyjne idealnie oddadzą klimat artystycznego atelier. W takiej przestrzeni komfortowo poczują się osoby kreatywne, o artystycznej naturze – stawiające na niekonwencjonalne rozwiązania aranżacyjne, a jednocześnie lubiące podążać za trendami. Jeśli z kolei chcesz, aby wnętrze salonu nabrało więcej klasycznego charakteru, postaw na prawdziwe drewno. Drewniane elementy wyposażenia oraz wystroju takie jak stół, regał, podłogi bądź też surowe polana ułożone wzdłuż ściany dodatkowo zbudują klimat w pomieszczeniu.

nowoczesny salon

Cegła czy kamień? Jaki materiał okaże się najlepszy?

Planując aranżację z kominkiem, pomyśl koniecznie o jego wykończeniu. Obudowa pełni funkcję estetyczną, zapewnia bezpieczeństwo, ale też wpływa na sposób rozprowadzania ciepła. Jest więc szczególnie istotna, gdy kominek jest w domu źródłem ogrzewania. Materiały, których użyjesz do jego obłożenia, powinny być:

  • niepalne, a także niewrażliwe na działanie wysokich temperatur,
  • odporne na uszkodzenia mechaniczne,
  • łatwe do utrzymania w czystości.

W tej kategorii faworytami architektów wnętrz są naturalna cegła oraz kamień. Co jest lepsze? Tutaj wszystko zależy w głównej mierze od poczucia estetyki domowników. Pod kątem funkcjonalności oba rozwiązania wypadają świetnie.

Kominek plus cegła to klasyczne połączenie. Prawdziwa cegła świetnie akumuluje ciepło – powoli się nagrzewa, długo trzyma temperaturę i wolno ją oddaje. Jej nieregularna faktura oraz nierównomierny odcień dodatkowo dodają aranżacji uroku. Z kolei obudowa z kamienia jest naprawdę uniwersalna. Najczęściej wykonuje się ją z marmuru, wapienia, granitu bądź łupku. Stonowana kolorystyka z dominacją szarości świetnie zgrywa się z większością materiałów, kolorów i faktur w pomieszczeniu.

Ozdoby na kominek – piękniejsze wnętrze

Podczas projektowania wnętrza salonu z kominkiem polecam zadbać też o dodatkowe dekoracje, mogą być to:

  • świeczniki,
  • galeria fotografii,
  • rzeźby,
  • flakony,
  • książki w starych oprawach.

Z kolei ściana nad kominkiem jest idealnym miejscem na duży obraz w klasycznej ramie albo też lustro – lustrzana tafla to świetny patent, aby powiększyć przestrzeń. Innym ciekawym pomysłem są drewniane ozdoby, np. rzeźby z korzeni, misy, a nawet szczapy drewna przygotowane do tego, aby nimi palić. Ułożone na półkach obok kominka staną się piękną ozdobą wnętrza.

Postaw na nowoczesną klasykę

Przestrzenie, w których klasyka spotyka się z nowoczesnością, są funkcjonalne, a jednocześnie ciepłe i przytulne. Aranżacje w stylu modern classic mogą wyglądać naprawdę bardzo różnie – to ich ogromna zaleta. Inspiruj się więc wnętrzarskimi trendami, jednak ostatecznie podczas projektowania kieruj się tym, co najbardziej podoba się Tobie. Po kolejną dawkę inspiracji zapraszam do mojej pracowni projektowej w Katowicach. Skontaktuj się ze mną i umów się na spotkanie!