Jednym z najważniejszych elementów, które trzeba starannie zaplanować podczas tworzenia aranżacji wnętrza w stylu klasycznym lub modern classic, jest oświetlenie. Światło odgrywa tu istotną rolę – to od niego zależy, czy z danego pomieszczenia będzie można komfortowo korzystać. Projekt aranżacji powinien uwzględniać zarówno źródła światła naturalnego, jak i sztucznego – od równowagi między nimi będzie zależeć funkcjonalność przestrzeni. Jak zatem oświetlić pomieszczenia utrzymane w stylu klasycznym?

Światło gra główną rolę we wnętrzach

Sztuczne oświetlenie ma przede wszystkim zastępować światło naturalne w chwilach, kiedy jest ono niewystarczające. Jednak to nie jedyna jego rola we wnętrzach klasycznych i w stylu modern classic. Przy jego pomocy można podzielić przestrzeń, a także podkreślić panujący w niej nastrój. Od lat podpowiadam klientom z wielu śląskich miast, m.in. z Gliwic, Czeladzi i Chorzowa, jak tworzyć funkcjonalne oświetlenie w klasycznych aranżacjach i mogę potwierdzić, że wymaga to sporo doświadczenia. Na co zwrócić uwagę?

Rola oświetlenia we wnętrzach

W zależności od rozmieszczenia i pełnionej funkcji oświetlenie możemy podzielić na:

  • ogólne – równomiernie oświetlające całą przestrzeń,
  • punktowe – kierunkowe, rozjaśniające konkretny fragment pomieszczenia,
  • dekoracyjne – pełniące wyłącznie rolę ozdobną.

Pierwsze jest niezbędne, by zapewnić dobrą widoczność w pomieszczeniu. Punkty świetlne pozwolą Ci wydzielić w pomieszczeniu strefy (np. roboczą, relaksu, rozrywki) – możesz oświetlić tylko jedną z nich, nie przeszkadzając domownikom przebywającym w pozostałych. Z kolei lampy dekoracyjne nie mają żadnej funkcji praktycznej – ich zadaniem jest tworzenie odpowiedniego klimatu.

Czym kierować się przy wyborze oświetlenia?

Przy wyborze oświetlenia do wnętrz klasycznych lub w stylu modern classic najlepiej kierować się tym, by lampy pasowały do charakteru pomieszczeń. Tego typu stylistyka to proste, ponadczasowe formy, stonowane odcienie, elegancja, porządek i uniwersalność. Niezależnie od tego, jakie pomieszczenie urządzasz, obowiązkowymi elementami będą lampy:

  • sufitowe – np. prosty żyrandol lub model z abażurem;
  • stojące, wiszące, nocne i stołowe – o nieskomplikowanej konstrukcji i prostym, uniwersalnym designie;
  • kinkietowe – wykonane z metalu lub tworzywa; mogą mieć złote, srebrne lub chromowane elementy.

Modele wykorzystywane we wnętrzach klasycznych powinny być uniwersalne i dopełniać aranżację, a nie być jej centralnym punktem – liczą się równowaga i umiar. Oświetlenie musi być stonowane, dyskretne, eleganckie i relaksujące.

Lampy z metalu czy ze szklanym kloszem?

Klasyka to przede wszystkim uniwersalne materiały: drewno, metal i szkło. W przypadku lamp w stylu klasycznym i modern classic świetnie sprawdzają się metalowe podstawy ze szklanym kloszem, proste lub delikatnie zdobione. Nie mogą przytłaczać i wprowadzać do pomieszczenia wrażenie chaosu. Doskonałym wyborem będą klosze w kształcie kuli wykonane z mlecznego szkła. Można również postawić na modele w całości wykonane z metalu – np. prosty reflektor sufitowy, lub szkła – np. klasyczny plafon.

Abażurowe lampy i antyki

Klasyczna aranżacja to przede wszystkim prostota, umiar i elegancja, ale również nawiązania do tradycji. Ciekawym akcentem we wnętrzu w stylu klasycznym lub modern classic będzie tradycyjna lampa z jasnym abażurem. Można też wykorzystać antyki. Oryginalne, antyczne lampy z pewnością stworzą w pomieszczeniu wrażenie luksusu, prestiżu i nadadzą mu wyjątkowy charakter. Należy jednak dobierać je ostrożnie, tak by pasowały do całości aranżacji. Warto stawiać raczej na minimalizm niż przepych – symetryczne kształty, delikatne zdobienia i wykończenie z mosiądzu.

Zadbaj o klimat z klasą!

Zaprojektowanie oświetlenia w klasycznym wnętrzu może wydawać się niełatwym zadaniem. Jak stworzyć spójną aranżację, wykorzystując do tego światło? Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, pomoże Ci w tym doświadczony projektant wnętrz. Od dawna doradzam klientom, jak urządzać niepowtarzalne wnętrza łączące klasyczną elegancję z nowoczesną funkcjonalnością. Sprawdź moją ofertę i skontaktuj się ze mną, a pomogę Ci stworzyć projekt oświetlenia pasującego do klasycznej przestrzeni!