Jest ponadczasowa, klasyczna, ale i nowoczesna. Fantastycznie prezentuje się w duecie z drewnem, a także jest ciekawym tłem dla jaśniejszych dodatków. Czerń we wnętrzach, bo oczywiście o nią chodzi, ma teraz swoje 5 minut! Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ją także w aranżacji kuchni. Na co dokładnie zwracać uwagę podczas projektowania? Sprawdź podpowiedzi prosto od architekta wnętrz!

Czarne jest równie piękne!

To rozwiązanie eleganckie, stylowe, świetnie wpisujące się w różne koncepcje aranżacyjne, a także praktyczne. Wbrew powszechnym obawom aranżacje z czernią w roli głównej mogą sprawdzić się również w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. Dobry architekt wnętrz podpowie Ci, jak umiejętnie:

  • zestawiać ze sobą różne materiały,
  • dobierać faktury i struktury powierzchni,
  • wykorzystać oświetlenie,

aby osiągnąć świetny efekt. Pamiętaj też, że czerń czerni nierówna. Może ona mieć bardzo wiele odcieni. To, w jaki sposób odbieramy czarny kolor, zależy z jednej strony od faktury oraz sposobu wykończenia powierzchni, z drugiej – od oświetlenia, w tym kąta padania światła, typu oprawy, a nawet parametrów samych żarówek. Kluczem do udanej aranżacji jest więc przemyślany projekt wnętrza.

Sposoby na aranżację czarnej kuchni

Pomysłów na ciekawy projekt kuchni w czerni jest wiele. Czarna baza doskonale prezentuje się w towarzystwie naturalnego drewna, a także kontrastowej bieli czy jasnych szarości. Kilka pomysłów na modną aranżację znajdziesz poniżej!

Czarna kuchnia z drewnem – hit aranżacyjny

Czarna kuchnia tworzy bardzo udany duet z drewnem, którego odcień fantastycznie ociepla przestrzeń. Polecam postawić w tym przypadku na gatunki w jaśniejszym kolorze. Z rodzimych odmian świetnie sprawdzą się na przykład jesion lub dąb. Możliwości na ciekawą aranżację kuchennego wnętrza jest co najmniej kilka. Drewno może pojawić się na:

  • frontach szafek,
  • blatach roboczych,
  • blacie stołu i/lub krzesłach,
  • kuchennych akcesoriach.

Czarna kuchnia z drewnianym blatem to połączenie, które bardzo dobrze odnajdzie się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach. Ciemne fronty szczególnie efektownie prezentują się w matowym wykończeniu.

Czy wiesz, że matową zabudowę z powodzeniem możesz wykorzystać również w projekcie małej kuchni lub nawet aneksu? Wystarczy dobrać odpowiednie oświetlenie kuchennych szafek, aby uzyskać fantastyczny efekt. Jednym z ciekawszych pomysłów na oświetlenie są minimalistyczne reflektory szynowe. Do niedawna kojarzyły się głównie z przestrzeniami komercyjnymi, dziś architekci wnętrz coraz częściej wykorzystują je także w aranżacjach kuchni. Światło padające bocznie \wydobędzie głębię koloru i podkreśli fakturę powierzchni szafek. Zazwyczaj reflektory montuje się na suficie w taki sposób, że kąt padania światła da się wygodnie regulować. W zależności więc od tego, jak je ustawisz, mogą one pełnić rolę oświetlenia punktowego albo dekoracyjnego.

Nowoczesna kuchnia

Nowoczesność w połączeniu z klasyką

W projektach kuchni w stylu modern classic czerń często występuje nie tylko w towarzystwie drewna, lecz także bieli. Czarno biały kontrast w połączeniu z drewnianymi elementami to klasyka aranżacji w nowojorskim stylu. Biel na ścianach i blatach plus drewniane akcenty sprawiają, że czarne fronty nie wysuwają się zbyt mocno na pierwszy plan. Efekt? Jest jasno, przestronnie, nowocześnie, a zarazem elegancko i z klasą.

W projekcie wnętrza możesz postawić na klasyczne fronty z ozdobnymi frezowaniami, stół z drewnianym blatem czy stylowe płytki metro albo wręcz przeciwnie – uzupełnić aranżację o nowoczesne przeszklenia bądź designerskie oświetlenie w stylu loftowym. Oczywiście kluczem do sukcesu nie zawsze jest idealny balans między klasyką a nowoczesnością. Wszystko zależy od tego, co bardziej Ci się podoba.

Bądź trendy i oryginalnie zaaranżuj kuchnię

Jak widzisz, pomysłów na ciekawą aranżację kuchni w czerni jest wiele. W projektowaniu wnętrza kieruj się więc własnymi upodobaniami. Trendy wnętrzarskie to ciekawe źródło inspiracji, lecz w żadnym wypadku nie powinny Cię one ograniczać. Zastanawiasz się, jakie rozwiązania aranżacyjne najlepiej sprawdzą się w Twoim domu? Po więcej inspiracji zapraszam do mojej pracowni projektowej w Katowicach. Skontaktuj się ze mną i umów się na spotkanie.