Jest pierwszym miejscem, w którym znajdujemy się po wejściu do domu. Nie tylko ułatwia zbieranie się do wyjścia, ale i świadczy o gospodarzach. Mowa oczywiście o przedpokoju. Nie warto pomijać go w projekcie wnętrz mieszkania. I choć jest tylko pomieszczeniem przechodnim do kuchni, łazienki i pokoi – często małym i ciasnym – z pomocą dobrego architekta wnętrz można go całkiem sprytnie zaaranżować. Niezależnie od tego, czy mieszkasz na Śląsku – w Katowicach, Gliwicach, czy też w innym regionie, podpowiadamy Ci, na co zwrócić uwagę podczas projektowania przedpokoju.

Klitka? Niekoniecznie!

Nawet niewielki hol da się urządzić tak, aby nie sprawiał wrażenia ciasnej, zagraconej klitki. Aranżację wnętrza przedpokoju trzeba zacząć od ścian. Tutaj dobrze jest postawić na jasne kolory. Warto zdecydować się albo na zmywalną farbę, albo na winylową tapetę, którą można przecierać. Jeśli chce się optycznie poszerzyć wnętrze, sprawdzi się tapeta w poziome pasy. Wrażenie głębi można także uzyskać dzięki dużym lustrom. Warto uwzględnić je nie tylko w projekcie łazienki. Sprawią one bowiem, że przedpokój wyda się większy i ułatwią codzienne wyjścia z domu. W lustrze, zajmującym sporą część ściany, będzie można przejrzeć się od stóp do głów. Projektant doradzi, na której ze ścian najlepiej je powiesić i jakie rozwiązania zostały z powodzeniem wdrożone u wielu naszych klientów – m.in. z Gliwic czy Katowic.

Utrzymaj porządek, czyli schowki na rzeczy

W przedpokoju często przechowuje się ubrania, takie jak kurtki, czapki i szaliki. Niejedna osoba właśnie tam trzyma rower, hulajnogę czy deskorolkę, a nierzadko też na podłodze stoi rządek butów. Niestety, im więcej takich przedmiotów pojawia się w przedpokoju, tym trudniej zachować porządek. W aranżacji przydatne więc będą wszelkie schowki, takie jak:

  • pawlacz (w przypadku wyższych wnętrz),
  • zamykana szafka na buty,
  • drewniana skrzynia, mogąca jednocześnie posłużyć jako ława,
  • niewielka szafka na klucze,
  • komoda na torebki i inne, mniejsze rzeczy.

Wybór wieszaków na ubrania

Pomimo iż większość rzeczy powinna być ukryta, trudno ciągle chować ubrania, w których regularnie się chodzi. Wieszak na kurtki, apaszki i inne elementy garderoby jest nieodzowny. Powinien znajdować się on blisko wejścia, aby zaraz po przekroczeniu progu mieszkania można było się rozpłaszczyć. Jakie rozwiązanie wybrać? W większych apartamentach lub domach sprawdzi się wieszak stojący luźno. Jeśli jednak ma się ograniczoną przestrzeń, lepiej zdecydować się na wersję przyścienną, na przykład taką z półeczką na dole i szafką pod nią. Aranżacja wnętrz malutkich przedpokoi powinna natomiast uwzględnić wieszaki, znajdujące się na ścianie. Wówczas dodatkowa szafeczka nie będzie zajmowała miejsca.

Wystrój przedpokoju: praktyczne dodatki do domu

Czy wieszaki, szafka na buty i lustro to wszytko, co może znaleźć się w przedpokoju? Niekoniecznie! Oprócz niezbędnych elementów wyposażenia, przy projektowaniu wnętrza warto rozważyć funkcjonalne dodatki. W deszczowe dni nieodzowny będzie stojak na parasolki. Pozwoli on wejść do wnętrza domu bez zostawiania na podłodze wody i bez konieczności przechodzenia w butach do łazienki. Stojaki takie często mają bardzo fantazyjne kształty. W zimowych miesiącach przyda się podkładka (tacka) pod obuwie, która zapobiegnie tworzeniu się sporych kałuż z błota pośniegowego. Na ścianie może natomiast zawisnąć zegar. Dzięki niemu domownicy będą w stanie tuż przed wyjściem z mieszkania sprawdzić, ile czasu mają do autobusu lub umówionego spotkania – co np. w dużych miastach, takich jak Gliwice czy Katowice, jest szczególnie ważne podczas planowania podróży.

Aranżacja przedpokoju

Przedpokój a ozdoby

Choć wydawałoby się, że w niewielkiej przestrzeni domowego holu nie ma miejsca na dekoracje, kilka niewielkich dodatków świetnie się sprawdzi. Warto zapytać architekta wnętrz, co będzie pasowało. Może rodzinne fotografie w ciekawych ramkach? A może nowoczesny, minimalistyczny napis, witający gospodarzy i gości od progu? Oliwia Drobnicka – projektant wnętrz z Katowic – chętnie pomoże wybrać gustowne dodatki. Dobrze jest zadbać o to, aby pomieszczenie, które się widzi zaraz po wejściu do domu, było przytulne i ładnie urządzone. W końcu każdy chce wracać do miejsca, w którym czuje się dobrze, prawda? Zapraszamy mieszkańców Śląska, w tym Gliwic – chętnie pomożemy urządzić funkcjonalny i ładny przedpokój!