Jeszcze do niedawna w projektach wnętrz na ścianach dominowały głównie farby, tapety i ewentualnie nowocześniejsze fototapety. Od niedawna obserwuje się jednak powrót do natury. Osoby z regionu Śląska – w tym z Katowic, Gliwic i innych okolicznych miast, tęsknią za materiałami pozwalającymi poczuć się w domu niczym na skraju lasu. Stąd też coraz częściej na ścianach pojawia się kamień naturalny. Gdzie można go zastosować i na co zwracać uwagę, decydując się tego typu elementy w aranżacji wnętrz?
Wybór rodzaju kamienia a jego cechy
Na rynku dostępne są różne typy tego naturalnego surowca. Różnią się one głównie twardością, nasiąkliwością i kolorem. Na początku trzeba więc zastanowić się, jaki kamień będzie najlepszy w aranżacji określonego pomieszczenia. Przykładowo:
- piaskowiec – ze względu na swą porowatość nie jest odpowiedni do łazienki (mógłby nasiąkać), ale sprawdzi się w suchej sypialni lub jako element dekoracyjny w salonie (podobnie miękki wapień),
- trawertyn, czyli jasna, osadowa skała, to estetyczny materiał, idealny do ozdobienia reprezentacyjnego salonu w mieszkaniu – warto go jednak zaimpregnować, aby uchronić okładzinę przed zabrudzeniami,
- luksusowy marmur po odpowiednim zabezpieczeniu można uwzględnić w projekcie wnętrza łazienki lub kuchni, pasuje również do klasycznego salonu,
- twardy i odporny na uszkodzenia granit, dostępny w rozmaitych barwach oraz odcieniach, nada się właściwie do każdego wnętrza, dlatego dobrze jest rozważyć jego wybór na przykład przy aranżacji kuchni.
Należy pamiętać, że wybrane kamienie, jak chociażby wspomniany przed chwilą granit, nadają się nie tylko na ściany, ale i na posadzki.
Projekt wnętrza a kształt i kolor kamienia
Okazuje się, że dekoracyjny kamień dostępny jest w tak wielu odmianach i barwach, że da się go uwzględnić w niemal dowolnej aranżacji. Jeśli ktoś marzy o domu, urządzonym w stylu rustykalnym, pięknym elementem dekoracyjnym (na przykład wokół kominka w salonie) będzie kamień o naturalnym kształcie i nierównych krawędziach. Warto pamiętać, że producenci oferują zarówno kamień, wymagający uzupełnienia szczelin między poszczególnymi elementami fugą, jak i kamień bezfugowy.
W surowych, industrialnych projektach wnętrz sprawdzi się ciemna odmiana kamienia, w której płytki są jednakowej wielkości i tego samego kształtu (na przykład prostokątne). Do aranżacji nowoczesnych mieszkań lub domów w stylu skandynawskim lepiej będzie pasował z kolei jasny kamień, stanowiący delikatny akcent dekoracyjny i dobrze komponujący się z elementami z drewna, bambusa albo korka. W razie wątpliwości, który typ i kolor wybrać, warto skorzystać z pomocy sprawdzonego architekta wnętrz. Oliwia Drobnicka – projektant wnętrz z Katowic – pomaga osobom z terenu Śląska (w tym także m.in. z Gliwic i innych miast) w wykreowaniu wymarzonej przestrzeni mieszkalnej. Warto skorzystać!
Cała ściana czy tylko część?
Po tym, jak już się wybierze określony typ kamienia (uwzględniając typ pomieszczenia i styl aranżacji), należy zastanowić się nad tym, gdzie go umieścić. We wnętrzach ciasnych mieszkań lepiej nie stosować zbyt wiele tego materiału. Wyłożenie kamieniem sporej ściany mogłoby przytłoczyć niewielką kuchnię lub mały salon w mieszkaniu. W takiej sytuacji powinno się wybrać fragment jednej ze ścian, na którym znajdzie się kamień. Może to być pionowy pas, kwadrat o określonych wymiarach lub inny, wybrany kształt (niekoniecznie regularny).
W projekcie wnętrza domu jednorodzinnego, gdzie spora przestrzeń daje wiele możliwości aranżacyjnych, kamień może stanowić tło dla telewizora w salonie lub łóżka w sypialni. Tutaj cała jedna ściana pokryta kamieniem, będzie się świetnie prezentować. Kamień to także idealne tło dla kominka. Dlaczego? Po pierwsze, ładnie go otacza, tworząc we wnętrzu przytulny nastrój. Po drugie, kamień jest materiałem niepalnym, przez co nie jest tak narażony na zabrudzenie i przykopcenie, jak na przykład zwykła farba naścienna. W aranżacji wnętrza salonu z kominkiem materiał ten koniecznie powinien więc zostać uwzględniony!
Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby mieszkające na Śląsku – w Katowicach, Gliwicach lub w innych miastach. Pomożemy każdemu, komu marzy się profesjonalny, spersonalizowany projekt wnętrza domu, uwzględniający kamień naturalny. Oliwia Drobnicka – architekt wnętrz z doświadczeniem – doradzi zarówno przy aranżacji pokoju dziennego czy sypialni, jak i łazienki lub kuchni.
Zamieszkaj w końcu tak, jak chcesz!
Zostaw komentarz