Planując aranżację wnętrz, nie możesz zapomnieć o starannie dobranym oświetleniu, którego wydajność, efektywność i funkcjonalność zależą głównie od wyboru odpowiednich żarówek. Mało kto zdaje sobie sprawę, na co zwracać uwagę, poszukując źródeł światła. Jako doświadczony projektant z chęcią rozwieję Twoje wątpliwości i pomogę znaleźć żarówki idealne. Poznaj moje porady i wykorzystaj je w praktyce!

Żarówki pełnią nie tylko funkcję użytkową!

I choć to właśnie użyteczność jest kluczową rolą żarówek – mają one przecież zapewniać skuteczne oświetlenie i umożliwiać wygodne korzystanie z pomieszczeń, gdy naturalne światło słoneczne jest niewystarczające – warto podkreślić też ich funkcję dekoracyjną. Mają kluczowe znaczenie dla kreowania klimatu, a także komfortu domowników przebywających we wnętrzach. Niewiele osób wie, że zbyt intensywne, zimne światło może w dłuższej perspektywie prowadzić do wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości, jak ból głowy, podrażnienie oczu, poczucie zmęczenia. Jednak to w zimnych odcieniach lepiej jest się skoncentrować i produktywnie wykonywać pracę czy codzienne obowiązki. Ciepłe światło sprzyja z kolei relaksowi i wyciszeniu, pomaga ukoić nerwy i zredukować stres. Jako doświadczony projektant wnętrz z Katowic doskonale znam te zależności i wiem, jak stworzyć aranżację, która odpowie na zróżnicowane potrzeby.

Czym kierować się, wybierając żarówki?

To, jakie światło emituje dana żarówka, zależy od jej typu, mocy i modelu – wszystkie te kryteria trzeba wziąć pod uwagę, aby wybrać rozwiązanie odpowiednie do danego pomieszczenia i wystroju. Liczy się też przeznaczenie wnętrza. Jeśli to biuro czy gabinet, strefa robocza w kuchni, pokój dzienny, gdzie dzieci odrabiają lekcje, a Ty wykonujesz swoją pracę, warto postawić na żarówki emitujące zimne odcienie światła. W sypialni, łazience, salonie dobrze sprawdzą się ciepłe, kreujące przytulny klimat. Oczywiście liczą się też lampy, w jakich żarówki zostaną zamontowane – te należy dopasować do konkretnej aranżacji, żeby wystrój był spójny i konsekwentny. Eleganckie wnętrza modern classic aż proszą się o dekoracyjne kinkiety i abażury z pozłacanymi lub posrebrzanymi motywami.

Typ żarówek

Do wyboru masz kilka rodzajów żarówek:

  • klasyczne żarowe – znane od lat i wciąż dostępne w sklepach, choć wypierane przez bardziej oszczędne i ekologiczne rozwiązania. Ich zaletą jest cena, są dość tanie, lecz mniej trwałe i wymagają częstszej wymiany niż nowsze modele. Wykonując projektowanie wnętrz w Warszawie lub innym mieście, ten typ żarówek polecam przede wszystkim do wystrojów nawiązujących do nurtu loftowego i industrialnego, gdy stosuję lampy o surowej stylistyce;
  • halogenowe – stały strumień światła, dłuższa żywotność, oszczędność energii elektrycznej – to zalety tych modeli. Jako architekt wnętrz z okolic Gliwic wykorzystuję je w łazienkach – za główne oświetlenie wmontowane w sufit oraz w kuchniach – w roli punktów świetlnych nad przestrzenią roboczą;
  • LED – są uniwersalne i można zastosować je jako centralne źródło światła, jak i w postaci stylowych pasków z diodami, w lampkach nocnych czy w podwieszanym suficie. Również odznaczają się niskim poborem energii i imponująco długim czasem działania.

architekt-wnetrz-katowice

Moc żarówek

Żarówki o wysokiej mocy – wyrażonej w watach lub lumenach, w zależności od wybranego rodzaju – warto wybierać do pomieszczeń, w których potrzebne jest intensywne, jasne światło. Im niższa moc, tym mniejsza efektywność oświetlenia, dlatego modele z niskimi wartościami są wykorzystywane najczęściej w sypialniach, kącikach relaksu i w lampkach włączanych do czytania.

Modele ozdobne

Współcześnie wybór żarówek jest ogromny, nie brakuje też wyrobów ozdobnych, które świetnie wyglądają w wystrojach modern classic, luxury design czy art deco. Nie wymagają dodatkowej obudowy, stanowią bowiem dekorację samą w sobie i warto je wyeksponować w pomieszczeniu.

Dobierz żarówki do własnych potrzeb!

Chcąc perfekcyjnie dopasować żarówki do danego wystroju i własnych potrzeb, skontaktuj się ze mną – moją specjalizacją jest aranżacja wnętrz w Warszawie i innych miastach, cennik proponowany za usługi znajdziesz na stronie: OliwiaDrobnicka.pl. Zapoznaj się przykładowymi realizacjami i wspólnie wykreujmy Twoją przestrzeń mieszkalną!