Praca w trybie home office stała się dla wielu z nas codziennością. Podczas projektowania wnętrza mieszkania warto więc pomyśleć nad wydzieleniem w domu strefy biurowej. W projekcie uwzględnij przede wszystkim kwestię wyposażenia i oświetlenia. Dobrze zorganizowane domowe biuro zwiększy Twoją efektywność oraz pozytywnie wpłynie na samopoczucie. Jak je urządzić? Podpowiada architekt wnętrz!

 

Strefa pracy – czy jest w domu niezbędna?

To zależy przede wszystkim od trybu pracy, natomiast nie da się ukryć, że domowe biuro bardzo się przydaje. Docenisz je zarówno jeśli pracujesz w typowym home office, jak i modelu hybrydowym. Przede wszystkim wydzielone w mieszkaniu osobne pomieszczenie lub strefa pracy w salonie pozwoli Ci lepiej skupić się na wykonywanych zadaniach. Dobrze zorganizowana przestrzeń to także spora oszczędność czasu. Gdy masz wszystko pod ręką i nie tracisz cennych minut na poszukiwanie niezbędnych rzeczy, Twoja efektywność wzrasta.

Jak więc urządzić funkcjonalne miejsce do pracy w domu? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych patentów, które wykorzystują projektanci wnętrz!

Miejsce do pracy w osobnym pokoju czy w salonie?

Idealnie byłoby przeznaczyć na domowe biuro osobny pokój w mieszkaniu. Takie rozwiązanie ma sporo plusów. Własny gabinet:

  • sprzyja koncentracji,
  • podnosi produktywność,
  • pomaga zachować work-life balance.

Gdy po południu opuszczasz domowe biuro, zostawiasz tam również wszystkie sprawy zawodowe. Zadania i listy rzeczy do zrobienia spokojnie poczekają do następnego dnia, a Tobie łatwiej jest się odprężyć. Jeśli więc pracujesz zdalnie i dysponujesz odpowiednią ilością miejsca, warto rozważyć to rozwiązanie podczas projektowania wnętrz domu.

Jeśli jednak z uwagi na ograniczony metraż mieszkania nie możesz pozwolić sobie na osobne biuro, dobrym pomysłem jest również projekt home office w salonie. W takiej sytuacji samo biurko i fotel to jednak za mało. Aby zapewnić sobie ciszę i ułatwić maksymalne skupienie na zadaniach, polecam oddzielić strefę pracy od reszty wnętrza. W tym celu możesz na przykład wykorzystać:

  • ażurowy regał bez tylnego panelu,
  • stylowy parawan,
  • mobilne ścianki lub inne nowoczesne rozwiązania akustyczne.

Ciekawych opcji jest naprawdę wiele – szukaj akcesoriów, które spełnią swoją funkcję, a jednocześnie pasują do stylu wnętrza. W ten sposób stworzysz w mieszkaniu efektowną aranżację, a sobie zapewnisz komfortowe warunki sprzyjające koncentracji uwagi. Szczególnie jeśli masz w domu małe dzieci, docenisz to rozwiązanie!

Projekt domowego biura 2

Naturalne światło – podstawa podczas pracy

O ile masz taką możliwość, polecam zaaranżować domowe biuro w bezpośrednim sąsiedztwie okna. Światło dzienne sprzyja dobremu skupieniu oraz sprawia, że podczas pracy wzrok odpoczywa. Zadbaj również o kwestię sztucznego oświetlenia we wnętrzu. Szczególnie jesienią i zimą – gdy dni są szare, a za oknami wcześnie robi się ciemno – będziesz często z niego korzystać.

W przestrzeni home office potrzebujesz przede wszystkim dobrego oświetlenia. Wybieraj żarówki o neutralnej temperaturze barwowej – czyli zbliżonej do światła naturalnego. Zwróć też uwagę, żeby nie były zbyt mocne i nie raziły w oczy. Przy świetle lampy musisz czuć się całkowicie komfortowo.

Biurko i fotel, czyli dwa słowa o wyposażeniu

Wygodne biurko i ergonomiczny fotel do pracy to must have w domowym biurze. Wybierając meble, równie ważna, co sam design, jest ich funkcjonalność. Dobrze dobrane wyposażenie zapewni Ci wygodę podczas pracy oraz ochronę przed przeciążeniami w obrębie kręgosłupa i nadgarstków. Najlepsze będą modele, w których dostosujesz wysokość i położenie poszczególnych elementów do swoich preferencji.

Biurko z regulowaną wysokością blatu oraz ergonomicznie wyprofilowany fotel z mobilnymi podłokietnikami i zagłówkiem to bardzo dobry pomysł. Przy zakupie krzesła zwróć uwagę na kształt siedzenia i oparcia. Fotel powinien dobrze podpierać odcinek szyjny, piersiowy i lędźwiowy kręgosłupa.

Rozpocznij planowanie razem z nami!

Funkcjonalnie urządzone wnętrze zaczyna się od przeanalizowania możliwości danej przestrzeni i stworzenia przemyślanego projektu. W razie wątpliwości warto skorzystać z podpowiedzi dobrego architekta wnętrz. Potrzebujesz pomocy przy projektowaniu strefy biurowej w mieszkania lub domu? Zapraszam Cię serdecznie do mojej pracowni projektowej w Katowicach. Skontaktuj się ze mną i poznaj szczegóły oferty!