Domowy salon to przestrzeń, w której każdy uwielbia spędzać czas. Odpoczynek przy ulubionej lekturze, rozmowy z bliskimi, relaks przy popołudniowej kawie… To właśnie w tym pomieszczeniu w domu toczy się codzienne życie. Oprócz wygodnej kanapy, foteli, stolika i dodatków tekstylnych ogromną rolę w jego wystroju odgrywają same ściany. Jak je zaaranżować, aby pasowały do całości i jednocześnie tworzyły niesamowity klimat? Oliwia Drobnicka – architekt wnętrz z Katowic – podpowiada mieszkańcom nie tylko Śląska!

Projekt kolor, czyli tapeta lub fototapeta

Stosowane już od wielu pokoleń tapety wciąż nie wychodzą z mody. Dobrze dopasowane, stanowią nie tylko wspaniałą ozdobę ścian w mieszkaniu, ale i mogą optycznie zmienić rozmiar pomieszczenia. Jak je wybierać? Przede wszystkim warto zastanowić się, w jakim stylu ma być urządzone wnętrze domu. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy odświeżenie ścian to aktualnie jedyna rzecz, którą planuje się zmienić, czy też jest się gotowym na większe przedsięwzięcie, a więc całkowitą metamorfozę salonu. Aranżacja ścian powinna być dopasowana zarówno do obecnych w pomieszczeniu mebli, jak i do gustu domowników oraz wielkości pokoju. Przykładowo:

  • stonowana kolorystycznie tapeta w proste, geometryczne wzory świetnie sprawdzi się we wnętrzu w stylu minimalistycznym lub nowoczesnym;
  • barwna, żywa fototapeta, przedstawiająca górski krajobraz, egzotyczną wyspę albo leśną ścieżkę to propozycja dla miłośników natury;
  • kolorowa tapeta w powtarzalny wzór kwiatów idealnie wpasuje się w aranżację mieszkania w ciepłym, eleganckim stylu angielskim;
  • fototapeta z efektem 3D lub perspektywą chętnie wybierana jest przez miłośników nowoczesnych rozwiązań, chcących nadać wnętrzu oryginalnego charakteru i np. optycznie je pogłębić.

W przypadku salonu, połączonego z kuchnią, projekt powinien uwzględniać dopasowanie do siebie wystroju tych dwóch pomieszczeń.

Cegła, drewno lub beton: ciekawe aranżacje wnętrz

Coraz więcej osób rezygnuje z klasycznego malowania ścian czy ich tapetowania na rzecz zastosowania materiału z fakturą. U zwolenników stylu rustykalnego oraz skandynawskiego we wnętrzach króluje drewno w rozmaitej postaci: oryginalnej boazerii, pociętych na kawałki i naklejonych na ścianę plastrów albo kompozycji z fantazyjnie poprzycinanych desek. Osoby, preferujące bardziej surowe aranżacje domów, np. loftowe, skłaniają się natomiast w kierunku zastosowania betonu lub materiału go przypominającego (żywica akrylowa z dodatkami mineralnymi). Do nowoczesnych wnętrz wpasuje się także imitacja cegły.

Kamień (prawdziwy lub sztuczny), zależnie od swojego typu, pięknie będzie się prezentował zarówno w przytulnym mieszkaniu w stylu vintage, jak i w minimalistycznej, jasnej aranżacji. Aby nie przytłoczyć wnętrza, warto ułożyć dekoracyjny materiał na jednej, wybranej ścianie. Której? W razie wątpliwości warto skorzystać z wiedzy i porad doświadczonego projektanta wnętrz. Oliwia Drobnicka służy swoją wiedzą mieszkańcom Gliwic, Katowic oraz innych miast, znajdujących się na Śląsku. Zapraszamy!

Ciekawa aranżacja wnętrz - cegła, beton

A może obrazy, zdjęcia lub sztukateria?

Mając sporo przestrzeni do zagospodarowania na ścianie w salonie, warto rozważyć umieszczenie na niej domowej galerii zdjęć. Mogą to być wybrane fotografie z wakacji, ferii czy innych ważnych dla rodziny momentów. Osoby, które wolą mieć w domu oryginalny wystrój, na przykład w stylu vintage, powinny z kolei pomyśleć o zawieszeniu plakatów filmowych z dawnych czasów lub innych obrazów, przywołujących na myśl klimat retro.

Czy muszą one znaleźć się w jednakowych ramkach? Niekoniecznie! Kompozycja z mniejszych i większych ram, ale zbliżonych kolorystycznie, również będzie bardzo ciekawa. Fani sztuki z pewnością zechcą uwzględnić w swej aranżacji obrazy – albo ręcznie malowane (specjalnie na zamówienie), albo w postaci reprodukcji znanych dzieł, wydrukowanych na płótnie.

Jeszcze inny sposób na urozmaicenie ścian to gipsowa lub poliuretanowa sztukateria. Tutaj należy jednak uważać, aby nie przytłoczyć wnętrza salonu nadmiarem ozdobników, kojarzących się głównie z wystawnymi pałacami. Trzeba także zastanowić się, czy wybrane elementy będą pasowały do ogólnego projektu pomieszczenia.

Zdjęcie, sztukateria

Aby salon był urządzony gustownie i jednocześnie odpowiadał potrzebom mieszkańców, warto jego aranżację skonsultować z profesjonalnym projektantem wnętrz. Zapraszamy te osoby z Gliwic oraz Katowic, które pragną odmiany w swoim domu i chcą na nowo stworzyć przestrzeń do wypoczynku. Oliwia Drobnicka pomoże mieszkańcom Śląska w wykreowaniu wymarzonego wystroju w salonie!