Czasem bywa zaaranżowany w typowo dziewczęcym stylu: różowy wystrój, „słodkie” dodatki i cukierkowe mebelki… Często jednak dominują w nim inne kolory, na przykład beże, błękity czy fiolety. O jakim pomieszczeniu mowa? Oczywiście o pokoju dziewczęcym! Wszystkim mieszkańcom Gliwic i innych miast na Śląsku, którzy chcą urządzić oraz wyposażyć to pomieszczenie dla córeczki i nie są pewni, jaką kolorystykę wybrać, pomoże Oliwia Drobnicka – projektant wnętrz z Katowic.

Aranżacja a zainteresowania dziecka

Planując poszczególne meble, dodatki i elementy dekoracyjne do pokoju dziecka, trzeba uwzględnić gust małej lokatorki. Córka musi czuć się w swoim królestwie bezpiecznie i przytulnie. Jeżeli dziecko interesuje się określoną tematyką, warto „przemycić” określone elementy w wystroju. Przykładowo, fanka koni i jeździectwa będzie zachwycona, jeśli na jednej ze ścian znajdzie się plakat lub fototapeta z jej ulubionymi zwierzakami. Tymczasem mała miłośniczka nadmorskich klimatów ucieszy się z drzwi z typowo kapitańskim, okrągłym okienkiem, pudełek w motywy muszli i rozgwiazd oraz błękitnych ścian. Wystrój mieszkania niekoniecznie musi być spójny z wystrojem pokoju dziecka. Warto wziąć pod uwagę też to, ile córka ma lat. Z czasem jej zainteresowania mogą ulec zmianie. Dobrze jest więc postawić na dość uniwersalne wyposażenie, a nastrój zaaranżować dodatkami, które – w razie potrzeby – będzie można łatwo wymienić.

Projektowanie wnętrza: niezbędne mebelki

W pokoju dziecka muszą znaleźć się meble, które będą funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu dla małej lokatorki. O tych czynnikach trzeba pamiętać, przygotowując projekt dziecięcego królestwa. We wnętrzu nie może zabraknąć:

  • wygodnego łóżka (jego typ można dopasować do gustu córki, np. „księżniczkowe” łóżko z baldachimem albo szerokie łoże z fantazyjnym zagłówkiem),
  • ergonomicznego biurka z dobrym oświetleniem i wygodnym krzesłem – w przypadku starszego dziecka ten element jest kluczowy,
  • szafy na ubrania, do której łatwo będzie córeczce sięgać,
  • komody, regału oraz półek na książki, zabawki i dekoracje wnętrza (wybór zależny m.in. od wielkości pomieszczenia),
  • wygodnego fotela/pufa (jeśli w pokoju jest łóżko, a nie składana wersalka lub kanapa).

Pokój dziewczynki - jak go wyposażyć

Tekstylia i dodatki do pokoju dziecka

Będąc w sklepie w Katowicach czy Gliwicach i wybierając tekstylne dodatki do pokoju córki, warto zwrócić uwagę na ich jakość i materiały, z których zostały wykonane. Nie bez znaczenia jest oczywiście wzór, jaki się na nich znajduje. Powinny one pasować kolorystycznie do całości wystroju lub stanowić mocniejsze akcenty, zwracające uwagę wchodzących do pokoju. Projekt wnętrza dziecięcego królestwa może uwzględniać m.in.:

  • kolorowe zasłonki,
  • barwne poduchy dekoracyjne,
  • narzuty na łóżko i fotel,
  • kolorowe serwetki na komodę,
  • koce w dziecięce motywy.

Ciekawym elementem aranżacji będą też różne typy oświetlenia. Oprócz zakupu głównej lampy sufitowej i lampki na biurko warto rozważyć umieszczenie w pokoju łańcucha kolorowych kul czy też oryginalnej lampki nocnej w postaci ulubionego zwierzaka. Młodsza dziewczynka natomiast ucieszy się z projektora wyświetlającego na suficie kolorowe gwiazdki i odtwarzającego spokojne melodie – sprzyjające zaśnięciu.

Tekstylia i dodatki do pokoju
Wystrój pokoju dla sióstr

Jeśli w pokoju będą mieszkać dwie osoby, warto zaplanować jego aranżację tak, aby każda z dziewczynek miała przestrzeń dla siebie. Biurka mogą zostać oddzielone ścianką w postaci szafki lub regału. W przypadku niewielkiego pomieszczenia dobrym pomysłem jest postawienie w pokoju łóżka piętrowego. Zaczynając projektowanie, należy też wziąć pod uwagę wiek córek. Przy kilku latach różnicy (na przykład 4 lata i 9 lat), dziewczynki będą zapewne miały inne zdanie na temat idealnego wystroju pokoju. Zatem wydzielenie osobnych przestrzeni, nieco inaczej zaaranżowanych oraz części do wspólnej zabawy sprawi, że każda z córeczek będzie zadowolona.

Jak to zrobić w taki sposób, aby dwa odmienne style i gusta nie „gryzły się” za bardzo? Projekt wnętrza pokoju sióstr warto skonsultować z doświadczonym architektem wnętrz. Oliwia Drobnicka chętnie wesprze swoją wiedzą osoby ze Śląska (Gliwice, Katowice) w wykreowaniu wymarzonej przestrzeni dla dzieci. Zapraszamy!