Decydując się na wystrój czerpiący z natury, wiele osób postanawia wprowadzić w swoim domu motywy, związane z roślinnością. Mogą to oczywiście być żywe kwiaty doniczkowe i świeże kwiaty cięte, ale nie tylko. Chcąc niejako ożywić swe mieszkanie w Katowicach czy Gliwicach, warto sięgnąć po dekoracyjne elementy wystroju, w których przeplatają się wzory kwiatowe oraz motyw takich czy innych liści. Sprawdź poniższe inspiracje!

Styl angielski, czyli piękno róży

Ten romantyczny styl aranżacji wnętrz, w którym dominują ciepłe i pastelowe kolory, nie mógłby się obyć bez kwiatowego motywu. Delikatne róże pojawiają się w nim często na:

  • ściennej tapecie,

  • grubych, ozdobnych zasłonach,

  • narzutach na fotele lub sofę,

  • obrusie i serwetkach dekoracyjnych,

  • dywanie oraz innych tekstyliach.

Choć projekt wnętrz domu w angielskim stylu musi uwzględniać ten motyw, trzeba jednak zachować umiar – tak, aby nie przesadzić z nadmiarem ozdobności. Architekt wnętrz – Oliwia Drobnicka – służy mieszkańcom Śląska swoją pomocą w doborze wyposażenia do tak urządzanego mieszkania!

Dekoracyjne liście – w jakiej formie?

W dodatkach i elementach wyposażenia wnętrz czerpiących z natury, często spotyka się wzór liści – w rozmaitych formach i na różnych przedmiotach. Kute, pięknie zdobione metalowe zagłówki łóżka, wazony i flakony kryształowe, oryginalna zastawa stołowa lub komplet do herbaty, wyeksponowany w gablotce – wszystko to może stanowić interesujący akcent roślinny w mieszkaniu.

Tutaj również warto pomyśleć o pasujących tekstyliach – zasłonki w motyw liści paproci? A może dywan, na którym wzdłuż jego brzegów ciągną się wyszyte oploty bluszczu? Wystrój wnętrz z elementami roślinnymi daje dużo możliwości aranżacyjnych, a w sklepach łatwo znaleźć wymarzone dodatki. Jesienią warto także pomyśleć o girlandach z pomarańczowych i żółtych liści. Oplecione dookoła lampy czy półki, będą się pięknie prezentować.

Żywe kwiaty: o czym pamiętać?

W przytulnych wnętrzach często nie brakuje żywych roślin. Nic dziwnego – nie tylko cieszą one oczy i pieszczą zmysł węchu, ale niejednokrotnie też pozytywnie wpływają na zdrowie mieszkańców. Oczyszczanie powietrza z toksyn, jonizowanie go – to tylko wybrane z ich szczególnych cech. Planując uwzględnienie roślin w aranżacji mieszkania, trzeba jednak mieć na uwadze kilka kwestii. Po pierwsze, niektóre gatunki są trujące – warto unikać ich, mając małe dzieci czy zwierzaki w domu. Po drugie, wybrane rośliny należy ustawić w taki sposób, aby znalazły się poza zasięgiem małych rączek (zwłaszcza kaktusy i inne gatunki z kolcami!). W przypadku kwiatów ciętych trzeba pamiętać o regularnym dolewaniu lub wymienianiu wody i usuwaniu z bukietu przekwitniętych sztuk. Niektóre gatunki, np. róże, da się ładnie ususzyć. Suszone kwiaty stanowić będą ciekawy element wystroju wnętrza kuchni czy salonu.

Żywe kwiaty w salonie

Kwiaty w łazience? Naturalnie!

Kto powiedział, że roślinne motywy powinny być uwzględnione tylko w pokojach czy w sypialni? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby już na etapie projektu łazienki wziąć pod uwagę kilka płytek z roślinnym motywem. A może panel ze szkła – z rajskim widokiem na egzotyczne palmy lub roślinność na tafli jeziora? Do wyboru, do koloru!

Wybrane gatunki roślin w doniczkach – te, lubiące wilgoć – warto ustawić w już gotowej domowej łazience. Dodatkowo można pokusić się o umieszczenie w niej kilku świec zapachowych, na przykład o aromacie lawendy czy zapachu lasu. Do kompletu przydadzą się jeszcze niebanalne wieszaki na ręczniki lub same ręczniki z motywem liści. Gotowe! Niewiele trzeba, aby odmienić swoją łazienkę, czyniąc ją miejscem bardziej zbliżonym do natury.

Osobom z Gliwic, Katowic i innych miast na Śląsku, które szukają pomysłów na wystrój wnętrza z nawiązaniami do przyrody, chętnie pomoże Oliwia Drobnicka – projektant wnętrz z pasją i doświadczeniem. Zapraszamy do kontaktu – wspólnie odmienimy Twój dom!