Urządzasz nowe mieszkanie lub remontujesz dom i zastanawiasz się, czym wykończyć podłogę? Obecnie na rynku znajdziesz szeroki wybór desek, płytek i paneli w atrakcyjnych cenach. Nie wiesz jednak, jaki materiał sprawdzi się najlepiej w konkretnym wnętrzu? Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru i późniejszych zakupów? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz poniżej! Zapraszam do zapoznania się z moimi poradami!

Od czego uzależniony jest wybór podłóg?

Dobór materiału na podłogę powinien być przemyślany. Pamiętaj, że to, co sprawdzi się w salonie, niekoniecznie będzie miało zastosowanie w kuchni czy łazience. Podczas wyboru posadzki do danego wnętrza weź pod uwagę przede wszystkim:

  • jego wielkość,
  • częstotliwość użytkowania,
  • wilgotność, jaka w nim panuje.

Te czynniki stanowią jedynie ułamek całości, którą musisz przemyśleć. Istotne jest również to, czy w domu są dzieci oraz zwierzęta, a także to, czy chcesz zamontować ogrzewanie podłogowe.

W sklepach znajdziesz mnóstwo wariantów płytek, paneli i desek podłogowych o różnych parametrach. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Wyróżnia je także różna cena i możliwości aranżacyjne. Aby ułatwić Ci wybór podłogi, która zachowa swoje właściwości przez wiele lat, przybliżę najważniejsze kwestie o najpopularniejszych typach posadzek.

Drewno – klasyka w najlepszym wydaniu

Ten materiał jest jednym z najczęściej wybieranych, jeśli chodzi o podłogę w salonie. Drewniane parkiety od lat nie wychodzą z mody! Zmienia się jednak sposób ich układania. Wcześniej królowała klasyczna „jodełka”, która teraz nieśmiało wraca do łask, lecz obecnie przyćmił ją wzór „w cegiełkę”. Podłoga z drewna sprawdzi się w większości pomieszczeń w domu, nadając im przytulnego charakteru. Największą zaletą drewna jest jego ponadczasowość – z biegiem lat wygląda on jeszcze szlachetniej. Należy jednak pamiętać o cyklicznych renowacjach.

Projektanci wnętrz są zgodni i uważają, że parkiet to świetna inwestycja. Może on być ozdobą przestronnego salonu w stylu minimalistycznym czy rustykalnym, a także sypialni urządzonej w nurcie vintage. To, czym wyróżnia się ten typ podłogi, to przede wszystkim jego trwałość i nieograniczone możliwości aranżacyjne. Parkiety występują w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu bez problemu możesz dopasować ich barwę zarówno do własnych upodobań, jak i stylu panującego we wnętrzu.

Płytki podłogowe – ponadczasowa elegancja

Trwałe i odporne na trudy codziennego korzystania – płytki podłogowe sprawdzą się we wszystkich pomieszczeniach w mieszkaniu – bez wyjątku! Tym, co sprawia, że mają przewagę nad drewnem i panelami laminowanymi, jest możliwość ułożenia ich nawet w wilgotnych wnętrzach. Nie pęcznieją i nie niszczą się pod wpływem pary, rozlanych płynów, czy też skrajnych temperatur. To idealne rozwiązanie do domu, w którym są dzieci oraz zwierzęta – ze względu na łatwość utrzymania w czystości.

Płytki występują w wielu wzorach i kolorach. Na rynku znajdziesz również warianty drewnopodobne, imitujące marmur czy też beton. To stwarza szerokie pole do popisu dla architektów wnętrz! Projekty z udziałem tego materiału odznaczają się elegancją i ponadczasowością. Klasyczne płytki można z powodzeniem zaaranżować w pomieszczeniach o każdym stylu – niezależnie od ich wielkości i przeznaczenia.

Panele drewniane – gdzie się sprawdzą?

Jeszcze do niedawna były najchętniej wybieranym materiałem wykończeniowym ze względu na atrakcyjną cenę i prosty montaż. Choć nadal są popularne wśród architektów, często przegrywają z klasycznym parkietem. Panele drewniane dzieli się na kilka klas twardości i to one decydują o możliwości ich zastosowania w poszczególnych projektach.

Najlepsze modele, a co za tym idzie – najdroższe, można ułożyć nawet we wnętrzach, w których panuje podwyższona wilgoć. Występują w wielu wariantach kolorystycznych i wykończeniowych, dzięki czemu nie ma problemu z ich doborem do danego stylu oraz gustu właściciela domu.

Co wybierasz?

Jak widzisz, wybór podłogi do mieszkania wcale nie jest taki łatwy. Ze względu na różnorodność produktów wykończeniowych, warto ułatwić sobie to zadanie, korzystając ze wsparcia projektanta. Zapraszam więc do kontaktu – pomogę Ci stworzyć projekt uwzględniający wszystkie Twoje potrzeby oraz wymagania. Usługi świadczę głównie na terenie Śląska – w tym Gliwic, Katowic, Sosnowca i okolic.