Urządzenie niewielkiego mieszkania teoretycznie powinno zająć mało czasu. Podstawa to dobry projekt, który pozwoli stworzyć uporządkowaną, odpowiednio podzieloną przestrzeń. Na etapie jego przygotowywania często pojawia się pytanie: co z łóżkiem? Czy muszę decydować się na kanapę, po czym stale ją składać i rozkładać? Niekoniecznie! Zobacz, jak wydzielić sypialnię w takim mieszkaniu i jak sprawić, żeby móc bez obaw przyjmować gości w części dziennej! Jako architekt wnętrz mam kilka porad właśnie dla Ciebie.

Luksusowy minimalizm w małym wnętrzu

Słowem-kluczem, jeśli chodzi o niewielkie wnętrza, jest minimalizm. W takich pomieszczeniach nie ma miejsca na zbędne przedmioty i przepych. Nietrudno tu przecież o zagracenie nadmiarem dodatków, ozdób i rzeczy, które nie mieszczą się w szafach… Dlatego aranżacja już od początku powinna iść w kierunku minimalistycznych trendów.

Nie oznacza to natomiast, że musisz rezygnować z mebli wysokiej jakości i innych luksusowych rozwiązań. Wręcz przeciwnie! Mniejsza liczba przedmiotów sprawia, że każdy element powinien mocno przyciągać uwagę. Dlatego właśnie warto starannie je dobrać – a nawet pokusić się o bardziej ekskluzywne dodatki dobrej jakości. Przemyślany projekt wnętrza kawalerki to podstawa do tego, żeby potem móc mieszkać naprawdę wygodnie.

Jak w takim razie wydzielić poszczególne strefy w jednopokojowym mieszkaniu? W jaki sposób oddzielić część dzienną od sypialni? Jako doświadczony architekt wnętrz chętnie odpowiem Ci kilka sensowych rozwiązań!

Regał w akcji

Wysoki, pojemny regał to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Nie tylko zasłoni on widok nie zawsze pościelonego łóżka, ale też pomieści książki, płyty czy inne ważne dla Ciebie przedmioty. Musi być stabilny – bo raczej nie jest to element do zabudowania. Gdy w pokoju masz wystarczająco dużo przestrzeni, możesz postawić dwa regały – tyłem do siebie. Wówczas:

  • na tym otwartym na część dzienną wnętrza warto poustawiać elementy dekoracyjne i bardziej reprezentacyjne,
  • a regał skierowany w stronę łóżka to świetne miejsce na książki – zwłaszcza wtedy, gdy lubisz czytać wieczorami.

Wysokość mebla dopasuj do własnych potrzeb i do wysokości mieszkania. Nie musi on sięgać sufitu – często nawet lepiej zostawić u góry prześwit. Dzięki temu światło będzie mogło w jakimś stopniu docierać do kącika sypialnianego.

Ścianki w ruch

W kawalerce o większym metrażu opłaca się rozważyć ściankę działową. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że z dwóch stron może ona mieć inne kolory. Co więcej, dobrze zaprezentuje się na niej fototapeta spójna z całością aranżacji. Jeżeli nie chcesz inwestować w dodatkowe prace budowlane lub wiesz, że nie uzyskasz pozwolenia na ściankę – nic straconego. Zawsze możesz zdecydować się na prowizoryczny, ruchomy element, np.:

  • płócienny, rozkładany parawan,
  • zamocowane z jednej strony drzwi – rozwijaną harmonijkę,
  • drzwi przesuwne.

Jest spora szansa, że dobrze zaplanowana, stała ścianka nie zajmie wiele miejsca, a nawet pozwoli je… zaoszczędzić! Gdy zdecydujesz się natomiast na parawan, rozkładasz go wtedy, gdy uznasz to za konieczne – na przykład przed wizytą gości.

Klimatyczne zasłony

Sporo możliwości w aranżacjach niewielkich lokali dają wszelkie zasłony. Kotara z jakościowego materiału pozwala symbolicznie oddzielić strefę dzienną od nocnej, a dodatkowo stanowi barwną dekorację. Ponadto można ją łatwo wymienić na inną wraz z nadejściem kolejnej pory roku czy po prostu, gdy zechcesz odświeżyć wnętrze.

Możesz pokusić się nawet o… baldachim! Taka ozdoba w sam raz nada się do kobiecej kawalerki. Co więcej, pozwoli w pewien sposób powrócić do marzeń z dzieciństwa! Upewnij się tylko, że baldachim będzie współgrał z całym projektem wnętrza.

Ograniczona przestrzeń nie oznacza, że trzeba rezygnować z sypialni

Wystarczy dobrze rozplanować strefy w kawalerce i oddzielić je od siebie zasłoną, ścianką albo regałami. Dzięki poradom architekta wnętrz również i Ty możesz mieć swój własny, sypialniany kąt, wydzielony z części dziennej. W jaki sposób go zatem zaaranżujesz? Skontaktuj się ze mną, a wspólnie stworzymy takie mieszkanie, o jakim marzysz!