Koc, książka, gorąca czekolada i dźwięk palącego się drewna – czy można wyobrazić sobie lepszą wersję na spędzenie leniwego wieczoru? Kominki zdobyły serca właścicieli domów – nie tylko ze względu na ten chilloutowy scenariusz. Czy osoby mieszkające w blokach również mogą sobie pozwolić na taki luksus? I przede wszystkim – czy to się im będzie opłacać? Sprawdź sam!

Zbędna dekoracja czy praktyczne źródło ciepła?

Kominek we wnętrzu domu zawsze kojarzył się z luksusem. Kiedyś był dostępny tylko dla nielicznych. Dziś ceny domowych kominków spadły, dzięki czemu znajdują się one w wielu mieszkaniach. Jednak ze względu na coraz większą świadomość społeczeństwa w zakresie ekologii oraz obostrzenia dotyczące zakazu palenia w piecach (czasowe lub stałe) należy zastanowić się, czy warto montować go w mieszkaniu

W miejscach, w których nadal można ogrzewać dom kominkiem, będzie on praktycznym źródłem ciepła, ale w odwrotnej sytuacji stanie się on zbędną dekoracją. Czy opłaca się więc uwzględnić go w projekcie mieszkania? To zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

Gdzie sprawdzi się kominek?

Zastanawiając się nad aranżacją kominka w salonie, warto pamiętać, że potrzebujesz na niego odpowiednio dużo miejsca. Dlatego najlepiej sprawdzi się on w dużych pomieszczeniach, w których z łatwością można wydzielić powierzchnię nie tylko na kominek, lecz także stojak na drewno. Co ważne, konieczne będzie również wygospodarowanie miejsca na podwórku – na drewutnię.

Kominki są świetną inwestycją w przypadku rodzin z dziećmi mieszkających w blokach. Sezon grzewczy w takich budynkach zwykle rozpoczyna się dopiero w połowie października, co może być kłopotliwe, gdy w domu są kilkulatkowie. Mając własne źródło ciepła w postaci kominka, bez przeszkód można ogrzać mieszkanie w zimniejszych miesiącach.

Rozwiązanie to będzie także świetną inwestycją, jeżeli chcesz wzmocnić walory estetyczne swojego domu. Projektanci wnętrz nadal często wykorzystują je w swoich projektach.

W jakich wnętrzach odradzam montaż kominka?

Choć kominki znajdują szerokie zastosowanie w wielu wnętrzach, jako architekt mogę wskazać równie dużo miejsc, w których ich montaż jest nieopłacalny i niepraktyczny. Jeżeli lubisz porządek, to powinieneś zapomnieć o domowym kominku. W wyniku spalania drewna powstaje popiół, który może osadzać się na meblach i podłodze. Ze względu na swoją lekkość z łatwością roznosi się po całym domu. Może to być bardzo uciążliwe w małym mieszkaniu, w którym dodatkowo nie ma balkonu.

Pozostając przy kwestiach czystości, należy wspomnieć, że używanie kominka wiąże się z koniecznością częstego malowania ścian. Wokół kratek wentylacyjnych osadza się czarny pyłek – sadza, który jest trudny do usunięcia przy pomocy zwykłej gąbki i wody. Podobnie dzieje się z sufitem nad kominkiem oraz ścianami w jego najbliższym otoczeniu. Czasowym rozwiązaniem jest pomalowanie wnętrza ciemniejszą farbą, jednak sprawdzi się to tylko w dobrze nasłonecznionych, jasnych domach.

Co więcej, zaaranżowanie kominka w niewielkim mieszkaniu zabierze wiele cennej przestrzeni użytkowej i optycznie zmniejszy pomieszczenie. Jeżeli do tego nie dysponujesz piwnicą, w której mógłbyś trzymać drewno – nie decyduj się na ten projekt.

Wady i zalety kominka

Jak większość inwestycji również montaż kominka ma swoje wady i zalety.

Wady Zalety
Dość wysoki koszt montażu. Możliwość ogrzewania wszystkich pomieszczeń – od kuchni, przez łazienkę, po sypialnie.
Konieczność częstego malowania ścian i sprzątania domu. Niskie koszty eksploatacyjne (w porównaniu np. do gazu ziemnego).
Potrzeba wygospodarowania miejsca na drewno. Możliwość zamontowania płaszcza wodnego – pozwala ogrzewać wodę.
Generuje dużo pracy – wyciąganie popiołu, przynoszenie drewna itp. Jest świetną i ponadczasową dekoracją salonu.

Jaka jest Twoja decyzja?

Mam nadzieję, że wiesz już, czy montaż kominka to dla Ciebie hit, czy kit. Jeżeli chcesz zmienić wygląd swoich wnętrz – zapraszam do współpracy! Jako doświadczony architekt stworzę dla Ciebie projekt