W projektowaniu wnętrz dominują nowoczesne trendy. Często dąży się tu do minimalizmu. Są jednak osoby, mające ogromny sentyment do form sprzed lat. Jak czerpać z dawnego stylu? Dobry architekt wnętrz doradzi mieszkańcom Śląska i okolic, jak urządzić określone pomieszczenie w nurcie retro – tak, aby wyeksponować to, co piękne i jednocześnie sprawić, by wyposażenie było funkcjonalne.

Kuchnia retro – dla kogo?

Styl ten na pewno nie jest dobry dla każdego. Ktoś, kto lubi proste formy, chłodne barwy i pochowane akcesoria kuchenne – nie będzie zachwycony. Natomiast osoba, która z rozrzewnieniem wspomina rodzinne obiady u babci i unoszący się w kuchni zapach szarlotki, powinna rozważyć aranżację, nawiązującą do minionych lat. Retro sprzyja oderwaniu się od pędu życia i zachęca do przeżywania wspólnych chwil przy kuchennym stole. Jak urządzić? Może to być zarówno kuchnia w stylu angielskim, jak i pomieszczenie rustykalne, kojarzące się z przytulnym domkiem na przedmieściach Katowic. W razie wątpliwości, na jakie meble, sprzęt i dodatki się zdecydować, warto umówić się na konsultację z architektem wnętrz.

Umeblowanie: jak dobrać?

Retro kojarzy się między innymi z ciepłymi, pastelowymi barwami i naturalnymi materiałami. Dominujące kolory wnętrz to żółcie, pomarańcze, a także biel, kość słoniowa czy kawa z mlekiem. W przypadku mebli można postawić zarówno na antyki po renowacji, jak i na nowoczesne meble stylizowane. Drugie rozwiązanie, ze względu na jego praktyczność, jest wybierane częściej. Szuflady i szafki, które na pierwszy rzut oka wyglądają na wyjęte z minionych dekad, mają zwykle ukryte nowoczesne systemy cichego domykania, pneumatyczne siłowniki albo wygodne rolki. Po przygotowaniu projektu wnętrza zestawy mebli robione są na zamówienie, co pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Dobrze jest też zainwestować w ozdobne uchwyty szuflad i gałki do szafek.

Nowe-stare AGD i armatura

Jeśli chodzi o sprzęt, liczni producenci oferują lodówki, czajniki, kawiarki, roboty oraz kuchenki gazowe, stylizowane na retro. Ciepłe kolory, spore uchwyty i miedziane pokrętła to coś, co zwraca uwagę i stanowi nawiązanie do tego stylu. Osoby decydujące się na projekt wnętrza w stylu retro zwykle wybierają kuchenkę gazowo-elektryczną wraz z piekarnikiem. To swoiste połączenie wyjątkowego wyglądu i nowoczesnych funkcjonalności. A co z kranem i zlewem? Warto rozważyć zakup zlewozmywaka granitowego z zamontowaną nad nim armaturą miedzianą. Może nawet opłaca się postawić na klasyczne kurki z niebieskim i czerwonym oznaczeniem na zimną i ciepłą wodę? Architekt wnętrz z pewnością doradzi, czy to ma sens.

Pamiętaj o dodatkach i bibelotach!

W przeciwieństwie do nowoczesnych aranżacji, w kuchni w stylu retro akcesoria i dodatki powinny być wyeksponowane. Przydadzą się więc odkryte półeczki oraz przeszklone szafki albo kredensy. W wystroju wnętrza warto uwzględnić:

  • emaliowane garnuszki we wzory kwiatowe lub groszki,
  • urocze rękawice kuchenne (w komplecie z fartuszkiem),
  • fantazyjne doniczki na zioła kuchenne,
  • barwne, ozdobne pojemniki na przyprawy lub herbaty,
  • drewniane sztućce z ozdobnymi rączkami,
  • deski do krojenia, wykonane z naturalnych materiałów (np. bambusa lub drewna),
  • wiklinowe kosze na owoce,
  • stylizowane młynki do kawy i pieprzu.