Sen stanowi ogromną część ludzkiego życia. Śpimy po to, aby zregenerować nasz organizm, wypocząć i „naładować baterie”. Na higienę snu wpływa między innymi otoczenie. Dobry architekt wnętrz wie, jak zaaranżować sypialnię w taki sposób, aby zapewnić mieszkańcom należyty wypoczynek. Co jest istotne przy wyborze mebli i dodatków do sypialni?

Kolory mają znaczenie

Wybierając tapetę czy odcień farby do sypialni, dobrze jest postawić na łagodne, pastelowe kolory, sprzyjające wyciszeniu się. Może to być biel, kolor kremowy, zieleń lub odcienie błękitu. Intensywne barwy – na przykład czerwony czy pomarańczowy – mogą działać denerwująco, utrudniając spokojne zaśnięcie. W aranżacji ścian ciekawym rozwiązaniem jest także fototapeta, przedstawiająca na przykład spokojną powierzchnię jeziora albo piękny las.

Wygoda to klucz

W centrum pomieszczenia powinno oczywiście znaleźć się wygodne łóżko. Na pewno nie warto oszczędzać na materacu. Lepiej zainwestować nieco więcej i mieć pewność, że kręgosłup będzie odpowiednio podparty, niż budzić się obolałym i zmęczonym z powodu niemożności wygodnego ułożenia się do snu. Projekt wnętrza powinien uwzględniać również inne meble, takie jak stoliki nocne, komody i szafy na ubrania – jeśli miejsce na to pozwala. Ich układ w pomieszczeniu musi umożliwiać komfortowe dojście do łóżka.

Przysłonięcie okien

Do ilości naturalnego światła w pomieszczeniu należy dobrać zasłony lub rolety. Gdy okno wychodzi na las, kotary nie muszą być grube. W przypadku okna w centrum Katowic, znajdującego się od strony dobrze oświetlonej ulicy, warto pomyśleć czymś, co ograniczy wpadanie światła z zewnątrz. W zbyt jasnym pomieszczeniu może być ciężko o dobre wysypianie się. Rolety oraz zasłony także stanowią część dekoracji wnętrza sypialni, zatem powinno się starannie dobrać ich kolory. W końcu miejsce to ma sprzyjać zrelaksowaniu i być przestrzenią, w której będzie chciało się wypoczywać. A co, jeśli nie ma się pomysłu? Sklepowe półki uginają się od różnego rodzaju rolet oraz zasłon w wielu kolorach, wzorach… Warto wówczas skorzystać z pomocy. Projektant wnętrz chętnie pomoże w dopasowaniu nawet najmniejszych detali.

Łagodne oświetlenie

Światło w sypialni nie może być zbyt ostre. Mocne, górne światło nie sprzyja wyciszeniu się przed snem. Dobrym pomysłem jest zainstalowanie na ścianie kinkietów z przysłoniętymi żarówkami, dających łagodne, rozproszone światło. Jeśli ktoś lubi czytać w łóżku, przyda się wygodna lampka nocna na stoliku obok. Dobrze, aby można było ją regulować – wyginane ramię lampki umożliwi optymalne ustawienie oświetlenia i dostosowanie kąta padania światła do potrzeb. Ciekawym, dekoracyjnym rozwiązaniem w wystroju wnętrz są popularne ostatnio kolorowe kule świetlne, które można zawiesić w oknie, nad łóżkiem czy na ścianie.

Brak zbędnych przedmiotów

Minimum rzeczy w sypialni – taka zasada sprawdza się najlepiej w aranżacji tego pomieszczenia. Zagracenie go zbędnymi akcesoriami, dekoracjami i przedmiotami, które nigdzie indziej nie mieszczą się w domu, sprawi, że ciężko będzie zrelaksować się w takim chaosie. Przed zaśnięciem należy się wyciszyć i nie rozpraszać kolejnymi bodźcami w postaci przypadkowo umieszczonych dookoła bibelotów. Projektanci wnętrz odradzają również umieszczanie w sypialni laptopa czy telewizora. Niebieskie światło, emitowane przez ekrany nie sprzyja zaśnięciu.