Każdy z nas potrzebuje od czasu do czasu odmiany w życiu. Dla jednych jest to zmiana pracy czy fryzury, dla innych – przeorganizowanie salonu. Obecnie wiele osób ze Śląska decyduje się na nowoczesne aranżacje wnętrz. Nic dziwnego – praktyczność i wygoda korzystania zdecydowanie za tym przemawiają. Pojawia się natomiast pytanie: czy warto uwzględnić tu przedmioty, pełniące funkcję dekoracyjną? A jeśli tak – co pasuje do modernistycznego salonu? Sprawdź, co radzi projektant!

Gładkie ściany? Niekoniecznie!

Okazuje się, że odważne kolory to tylko jeden z pomysłów na ożywienie ścian w salonie. Dziś dużą popularnością cieszą się materiały naturalne lub ich imitacje. W wystroju wnętrza salonu w katowickim mieszkaniu można uwzględnić cegłę, kamień albo imitację drewna. Taka „kamienna” ściana dobrze się prezentuje jako tło dla mebli wypoczynkowych – na przykład sofy z narożnikiem lub foteli. Przed udekorowaniem ścian warto poprosić o pomoc dobrego architekta wnętrz. Oprócz tych już wymienionych, ciekawych opcji na rynku jest sporo. Wyróżnić tu można m.in.:

  • nowoczesne plakaty z napisami, hasłami lub cytatami, wyróżniające się oryginalną czcionką,
  • reprodukcje dzieł sztuki współczesnej lub oryginalne obrazy abstrakcyjne,
  • lustra jedno- lub kilkuczęściowe w ozdobnych, lecz niezbyt ciężkich ramach,
  • oryginalne zegary ścienne bez cyferek i cyferblatu,
  • emaliowane tabliczki,
  • kinkiety o prostych formach.

Dodatki na stół lub kredens

W nowoczesnym stylu nie ma miejsca na nadmiar zbędnych bibelotów. Jednak dobrze przemyślane, zwracające uwagę dodatki są pożądane. Może wazon w oryginalnym kształcie? A może modernistyczna, aluminiowa rzeźba, przedstawiająca wybrane zwierzę czy postać? Projektanci wnętrz pomogą w wyborze pasujących elementów, dzięki czemu salon zyska nowe walory estetyczne. Osoby, które uwielbiają ozdobne formy oświetlenia, powinny pomyśleć o drucianych świecznikach lub szklanych naczyniach, wypełnionych kolorowymi kulami świetlnymi. Takie rozwiązanie nie tylko ociepli pomieszczenie, które straci nieco ze swej surowości, ale i subtelnie je ozdobi.

O świetle w architekturze wnętrz

Warto pamiętać, że same żyrandole, abażury i lampy stojące to nie tylko niezbędne źródła światła, ale i cenne elementy dekoracyjne. Przy ich wyborze trzeba dobrze zastanowić się, czy rzeczywiście pasują do ogólnego wystroju i rozmiaru salonu. Duże żyrandole to świetne rozwiązanie w wysokich pomieszczeniach – spotyka się je w kamienicach u niektórych mieszkańców Katowic. Tam, gdzie sufit jest nisko, nie wchodzi to jednak w grę. Co zamiast tego? Może prostokątny plafon, znajdujący się tuż przy suficie? A może wolnostojąca, regulowana lampa na trzech nóżkach lub na fantazyjnie wygiętej podstawie? Kierowanie padającego światła w dowolne miejsce umożliwia sterowanie oświetleniem pomieszczenia – zależnie od aktualnych potrzeb.

Ile to kosztuje?

Okazuje się, że wcale nie trzeba kupować ogromnych i drogich ozdób. Już niewielka dekoracja, umieszczona w widocznym miejscu w przemyślany sposób, odmieni charakter pomieszczenia. Aby zyskać pewność, że wybrane dekoracje będą gustowne i pasujące, warto skorzystać z rady doświadczonego architekta wnętrz. Cennik usług projektanta uwzględnia zakres ustalonych prac. Koszty skorzystania z takiej usługi trzeba zawrzeć w swoim budżecie, jednak porady często okazują się bezcenne. Zamiast więc wydawać pieniądze na niepotrzebne bibeloty, które później będą zagracać pawlacz lub strych, lepiej poprosić o pomoc specjalistę od wystroju. Zapraszamy osoby, mieszkające na Śląsku. Chętnie pomożemy Ci wykreować salon, o jakim marzysz!