Nowoczesny stół do jadalni to nie tylko cztery nogi i blat, ale efektowny mebel, który musi pasować do wybranego stylu. Modern classic to w założeniu wygoda użytkowania i praktyczność, dlatego stół w takim wnętrzu musi spełniać te podstawowe wymagania. Co więcej, trzeba umiejętnie dopasować go do przestrzeni, w której ma stanąć. Na co więc zwrócić uwagę i jakie rozwiązania będą najlepsze? Przeczytaj mój artykuł, by poznać odpowiedzi!

Właściwa wielkość stołu

Wymiary stołu zależą od wielkości jadalni, ale także od liczby domowników, którzy będą z niego korzystać. Warto wziąć także pod uwagę styl życia przyszłego użytkownika. Jeśli ktoś częściej jada w pojedynkę lub poza domem, mniejszy stół w zupełności wystarczy. Natomiast w mieszkaniu, którego właściciel lubi przyjmować gości, lepiej zdecydować się na mebel większych rozmiarów lub, w przypadku ograniczonej powierzchni, na wariant rozkładany. Ważne jest, by stół nie zajmował całej jadalni – powinien stanowić jej centralną część, ale z uwzględnieniem innych zon funkcjonalnych, a także wolnej przestrzeni między nimi.

W wielu mieszkaniach stół jadalniany jest miejscem:

  • wspólnych posiłków;
  • nauki i pracy;
  • codziennego relaksu.

W przypadku jadalni połączonej z kuchnią jest to także dodatkowa powierzchnia do przygotowywania jedzenia. Warto więc już na wstępie wziąć pod uwagę to, w jaki sposób stół będzie wykorzystywany.

Stół prostokątny lub kwadratowy

Najbardziej typowym wariantem stołu pod względem kształtu jest oczywiście prostokątny. W zależności od wymiarów sprawdzi się zarówno w małej jadalni, jak i w dużej. Zaletą takiej formy jest możliwość umieszczenia go przy samej ścianie – w ten sposób można zyskać trochę przestrzeni kosztem kilku miejsc. Ciekawszą alternatywą wydaje się stół kwadratowy, który łatwo zaaranżować w centralnej części jadalni ze względu na jego symetryczny kształt.

Standardowy blat – prostokątny lub kwadratowy – do wnętrza w stylu modern classic może być:

  • drewniany;
  • szklany;
  • betonowy;
  • kamienny.

Jeśli chodzi o nogi stołu, warto wybrać takie, które mają bardziej nietypowy kształt i są wykonane z innego materiału niż sam blat, na przykład świetnie sprawdzi się połączenie szkła i drewna lub drewna i metalu. Możesz też postawić na naturalny, uniwersalny i ponadczasowy stół w całości drewniany – w tym wypadku bardzo efektownie wyglądają masywne modele z czarnymi nogami.

Okrągły stół – czy pasuje do wnętrza modern classic?

O wiele ciekawszy efekt w pomieszczeniu daje stół okrągły lub owalny. Jest to jednak kształt, który zdecydowanie nie pozwala na przysunięcie mebla do ściany i nie nadaje się do przestronnej jadalni. Jeśli jest taka możliwość, warto rozważyć ten wybór, ponieważ gładki blat bez ostrych krawędzi idealnie wpisuje się w założenia modern classic, daje wrażenie symetrii i harmonii. Co więcej, okrągły stół bez względu na materiał, z którego został wykonany, wygląda nowocześnie i elegancko.

jadalnia-modern-classic-stol

Stół rozkładany – zaoszczędź miejsce w jadalni

Wybierając stół do małej jadalni, warto zastanowić się nad wyborem rozkładanego modelu. To rozwiązanie, z którego chętnie korzystają projektanci wnętrz niewielkich mieszkań w Sosnowcu, Gliwicach czy Chorzowie. Stół w wersji rozkładanej to przede wszystkim:

  • maksymalna funkcjonalność;
  • elastyczność, która pozwala dostosować mebel do aktualnych potrzeb użytkownika;
  • oszczędność przestrzeni.

Dzięki takiemu podejściu możesz w kilka chwil zmienić stolik kawowy w miejsce na rodzinną ucztę. Musisz jednak pamiętać, że w przypadku rozkładanych modeli wybór materiałów jest bardzo ograniczony – najczęściej są to stoły drewniane. Jeśli więc marzy Ci się szklany lub betonowy blat, to rozwiązanie nie jest dla Ciebie.

Zapraszam po więcej podpowiedzi!

Stół to najważniejszy mebel w jadalni lub zonie, która pełni jej funkcję. Właściwie wybrany będzie służył domownikom długie lata, tworzył niepowtarzalny klimat pomieszczenia i stanowił ważny punkt odniesienia dla pozostałych elementów aranżacji. Jeśli potrzebujesz pomocy w stworzeniu jadalni w stylu nowoczesnej klasyki, skorzystaj z usług profesjonalisty. Jestem autorką wielu niezwykłych projektów mieszkań i domów na Śląsku – m.in. w Katowicach, Czeladzi, Chorzowie. Jako architekt wnętrz wiem, jak zaaranżować przestrzeń tak, by była przytulna, stylowa i praktyczna. Napisz do mnie i opowiedz, o jakim wnętrzu marzysz!