Wiosna to bez wątpienia najbardziej inspirująca pora roku, niosąca zmiany i świeżość. Po zimowej stagnacji i monotonii przychodzi pora na wniesienie do codzienności odrobiny koloru i życia – również do naszych wnętrz. Nie oznacza to, że musisz robić remont generalny całego mieszkania. Z pomocą kilku dodatków, wiosennych motywów i odpowiedniej palety możesz wybudzić swoje wnętrza z zimowego snu. Przeczytaj, by dowiedzieć się, jak zrobić to stylowo i ze smakiem.

Zaproś wiosnę do Twojego salonu!

Nie bez powodu po zimie robimy wiosenne porządki. To doskonała okazja, by uwolnić przestrzeń i pozbyć się wszystkiego, co ją ogranicza, zagraca i obciąża. Gdy już usuniesz z salonu pozostałości zimy, w ich miejsce możesz zaprosić wiosnę:

 • zawieś na ścianach klimatyczne fotografie lub grafiki, np. z kwiatami lub motylami;
 • wykorzystaj jasne i lekkie tekstylia na sofach i fotelach;
 • umieść w na stole lub parapecie wazon ze świeżymi kwiatami;
 • ciężkie, welurowe zasłony zastąp lekkim tiulem lub lennem;
 • użyj wiosennych kolorów w detalach i akcesoriach.

Warto poeksperymentować nie tylko z odcieniami, ale także z fakturą materiałów. Czerp inspiracje z samej natury – naturalne drewno, delikatna zieleń, drobne kwiaty, błękit nieba – to motywy, którymi podkreślisz wiosenny nastrój w salonie. Pamiętaj jednak, że nowoczesne wnętrze musi być schludne, funkcjonalne i eleganckie, dlatego nie przesadzaj z dodatkami i kolorami. Skup się na 2-3 akcentach i rozłóż je w różnych strefach pomieszczenia.

Kwieciste dekoracje

Oczywiście wiosna najbardziej kojarzy nam się z kwiatami, ale motyw ten nie musi się ograniczać tylko do bukietów w stylowym wazonie. Możesz kupić także doniczkowe warianty żonkili czy hiacyntów – ich piękny zapach wprowadzi do salonu prawdziwą, wiosenną atmosferę. A jeśli masz w domu rośliny domowe, możesz sprawić im naturalne osłonki z wikliny lub w odcieniach pastelowej zieleni, czy ziemistego brązu.

Subtelne i jasne kwiaty pojawić się na:

 • zasłonach;
 • obrusie na stoliku kawowym;
 • kloszu na lampę;
 • poduszkach i kocach;
 • dywanie.

Warto też sięgnąć po motyw pokrewny, czyli liście – to wariant bardziej stonowany, ale nadal pozostawiający wiele możliwości. W końcu liście mają wiele przepięknych kształtów i odcieni zieleni.

Wiosenne kolory we wnętrzu – co jest na czasie?

Główne kolory wiosny to zielony i żółty, jednak współcześni projektanci wnętrz w Katowicach czy Chorzowie zalecają używanie, oprócz różnych wariantów zieleni i żółci, także:

 • bladego różu;
 • brudnego błękitu;
 • odcieni beżu.

Choć w modern classic dominują pastele i barwy stonowane, to dopuszczalne jest również użycie mocniejszego akcentu i bardziej nasyconych kolorów. Takim wyrazistym punktem może być jedna ściana, dywan, zasłony lub fotel. W nowoczesnych aranżacjach doskonale wyglądają także złoto, chrom i srebro, szczególnie w niewielkich detalach. Metaliczne powierzchnie tworzą niezwykle efektowny kontrast z żywą zielenią, różem i żółtym.

projekt-wnetrza-salonu

Dekoracja ścian w stylu nowoczesnym

Jeśli na ścianach Twojego salony dominuje biel, nie musisz wcale tego zmieniać, by poczuć wiosenny klimat. Biały jest doskonałym tłem do zaaranżowania na przykład galeryjki niewielkich grafik z motywem roślinnym. Pamiętaj tylko, by ramy obrazów były jasne, lekkie i wąskie. Na ścianach możesz też zawiesić:

 • fotografie ptaków lub wiosennych krajobrazów;
 • plakat z motylami;
 • kompozycje z suszonych kwiatów;
 • abstrakcje w sezonowych kolorach.

Jeśli jednak szukasz czegoś bardziej oryginalnego i nietypowego polecam modne makramy i pokrewne im makatki. Szczególnie te drugie sprawdzą się w wiosennym salonie ze względu na to, że są bardziej kolorowe, figlarne i lekkie. Zaletą takiej ozdoby jest to, że możesz wykonać ją samodzielnie, a tym samym lepiej dopasować ją do swojego wnętrza.

Wiosna, ach to Ty!

Potrzebujesz wiosennych zmian? Zacznij od aranżacji salonu! Pomyśl, z czym kojarzy Ci się wiosna i wykorzystaj to. Niech kwiaty rozkwitną na Twoich zasłonach, motyle i ptaki przysiądą na półkach, a pełne zapachu i energii kolory ożywią Twoje ściany. Jeśli potrzebujesz pomocy w metamorfozie salonu lub dowolnego pomieszczenia na Śląsku – w Sosnowcu, Czeladzi czy Chorzowie – zapraszam. Jako architekt wnętrz z wieloletnim doświadczeniem stworzę dla Ciebie niepowtarzalną przestrzeń, w której poczujesz wiosenną radość życia.