Aranżacja mieszkań o małej powierzchni może być dużym wyzwaniem dla kogoś, kto na co dzień nie zajmuje się projektowaniem wnętrz. Jednak profesjonalny architekt bez trudu poradzi sobie z tym zadaniem, umiejętnie łącząc w jednym pomieszczeniu dwie funkcje. Dziś podpowiem wam, jak w duchu modern classic można urządzić mały salon połączony z jadalnią. Zapraszam do artykułu!

Jak urządzić mały salon z jadalnią?

Wbrew pozorom projektowanie niewielkich wnętrz wcale nie musi być mocno ograniczone i nudne. Nowoczesne style, takie jak modern classic, pozwalają na dużą swobodę w aranżacji przy zastosowaniu niezwykłych rozwiązań, dzięki którym dowolne pomieszczenie może stać się przytulne i funkcjonalne.

W przypadku salonu z jadalnią punktem wyjścia w projekcie powinna być ergonomiczność, czyli maksymalne wykorzystanie dostępnego metrażu przy zachowaniu jego wydajności. W praktyce oznacza to, że przestrzeń nie powinna się w żaden sposób marnować, ale nie może być też przepełniona meblami i akcesoriami. Znalezienie złotego środka między tymi założeniami to klucz do stworzenia praktycznego i pięknego salonu-jadalni, w którym można swobodnie się poruszać.

Planując aranżację, weź pod uwagę kształt pomieszczenia, rozmieszczenie i wielkość okien, a także walory przyszłego salonu z jadalnią, np.: piękny widok na park, podłogę z naturalnego drewna czy wysokie sufity. Skupiając się na zaletach wnętrza, najlepiej wykorzystasz jego potencjał.

Spójna aranżacja

Gdy łączysz dwa pomieszczenia w jedno, musisz zadbać o maksymalną spójność wszystkich elementów wnętrza. Możesz to osiągnąć, wykorzystując:

 • kolory;
 • materiały;
 • detale na meblach
 • akcesoria.

Akcenty i wyposażenie w części jadalnej oraz wypoczynkowej powinny ze sobą korespondować i wzajemnie się uzupełniać. Wybierz 2 lub maksymalnie 3 kolory dominujące na ściany, podłogi i meble, a całość połącz, używając ich różnych odcieni w detalach i dodatkach.

Możesz też wybrać subtelny motyw przewodni, który będzie pojawiał się w całym projekcie, np.: połączenie szkła i metalu w lampach, delikatny wzór roślinny na obrazach, dodatkach tekstylnych i innych akcesoriach, czy elementy z jasnego drewna we wszystkich meblach.

Otwórz przestrzeń i wykorzystaj w pełni miejsce

W aranżacjach modern classic ważna jest przestrzeń i lekkość. Dlatego zrezygnuj ze wszystkiego, co zbędne, by nie zagracać pomieszczenia. Zamiast tego, postaraj się powiększyć je optycznie z pomocą:

 • oświetlenia na wielu poziomach;
 • naturalnych i jasnych ścian;
 • luster oraz innych połyskliwych powierzchni.

Jeśli chcesz rozdzielić część jadalną wnętrza od wypoczynkowej, użyj dywanu, kontrastujących materiałów na podłodze lub delikatnej ścianki ażurowej, czy lamelowej. Nieocenioną pomocą w wyznaczeniu funkcjonalnych stref jest także punktowe światło. Dzięki takim zabiegom uwalniasz przestrzeń i tworzysz wrażenie swobody.

Ponieważ do dyspozycji masz niewielką przestrzeń, sięgaj po inteligentne rozwiązania dedykowane do kompaktowych wnętrz, np.: składane stoły czy rozkładane narożniki, a także lekkie materiały takie jak szkło, jasne drewno lub przezroczysty plastik.

Projekt-salonu-4.

Nie bój się eksperymentować!

Modern classic to harmonijne połączenie nowoczesności i vintage, które w założeniu cechują:

 • prostota i elegancja;
 • naturalna i delikatna kolorystyka;
 • gładkość form;
 • wysokiej jakości materiały.

W zasadzie styl nie narzuca wielu ograniczeń – pomieszczenia mają być przede wszystkim przytulne i wygodne w użytkowaniu. Dlatego możesz dowolnie eksperymentować, dodając do swojego wnętrza kontrastujące detale kolorystyczne lub wzorzyste elementy na ścianie, łącząc ciepłe drewno z zimną stalą czy wykorzystując różne rodzaje oprawy oświetleniowej w najważniejszych punktach projektu. Pomysłowo możesz też łączyć kilka funkcji w jednej strefie, np.: stół może być miejscem do spożywania posiłków, do pracy i spędzania wolnego czasu.

Mały metraż pomysłowo i wygodnie z architektem wnętrz!

Niewielki salon z jadalnią może być przytulny i praktyczny, jeśli odpowiednio podejdziesz do jego aranżacji. Jeśli marzy Ci się projekt wnętrz małego domu lub mieszkania w stylu modern classic, zapraszam do kontaktu. Na mojej stronie znajdziesz przykładowe realizacje dla klientów z Katowic, Sosnowca, Zabrza czy Czeladzi. Napisz do mnie i opowiedz mi o swoim wymarzonym wnętrzu!