Każda łazienka powinna być urządzona w taki sposób, aby zapewniać pełen komfort podczas korzystania z niej na co dzień. Na małym metrażu warto postawić na funkcjonalne rozwiązania w pełni dopasowane do indywidualnych potrzeb domowników. Klucz do sukcesu to przemyślany projekt, który pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać każdy centymetr kwadratowy powierzchni, a także optycznie powiększyć przestrzeń. Na co więc zwrócić uwagę przy aranżacji łazienki w bloku? Sprawdź podpowiedzi prosto od architekta wnętrz!

Które meble muszą znaleźć się w małej łazience?

Tutaj liczy się funkcjonalność. Przemyślany wybór mebli, ograniczenie liczby sprzętów oraz minimalistyczne wzornictwo:

  • pomogą zaoszczędzić miejsce,
  • zapewnią duży komfort podczas korzystania z pomieszczenia,
  • pozytywnie wpłyną na odbiór wizualny wnętrza.

W łazience koniecznie muszą znaleźć się miska toaletowa, umywalka oraz wygodna przestrzeń do kąpieli. Z kolei już pralkę możesz przenieść np. do kuchni. W ten sposób zyskasz sporo miejsca na wannę, większy prysznic czy dodatkowe szafki. Rozwiązaniem, które sprawdzi się nie tylko w aranżacji kuchni, lecz także kameralnej łazienki, są meble na wymiar. Szafki w zabudowie pozwolą Ci optymalnie zagospodarować cały dostępny metraż. Wypełnisz nimi mało ustawne wnęki, przestrzeń pod umywalką czy blatem. Dzięki temu znacznie ułatwisz sobie organizację, a jednocześnie wszystko, czego potrzebujesz, masz zawsze pod ręką.

W projekcie łazienki uwzględnia się też wiele punktowych źródeł światła. W towarzystwie luster, ceramiki i mebli o błyszczącym wykończeniu tworzą we wnętrzu wrażenie dodatkowej przestrzeni.

Jakie kolory sprawdzą się w małej łazience?

Małe pomieszczenia zazwyczaj najlepiej prezentują się w bieli. Oprócz tego dobrym wyborem będą szarości, jasne drewno, a także pastelowe błękity czy zielenie. Jasna baza świetnie komponuje się z naturalnym drewnem oraz kamieniem, ale stanowi też idealne tło dla elementów dekoracyjnych oraz dodatków.

Biel sprawdzi się zarówno w postaci ceramiki sanitarnej, jak i płytek łazienkowych. Przy wyborze kafelków weź pod uwagę ich:

  • kształt,
  • fakturę,
  • rodzaj szkliwa.


Błyszczące, gładkie płytki bardzo dobrze pasują do łazienek klasycznych, nowoczesnych oraz modern-classic. Do wnętrz w stylu eko, a także typowo industrialnych aranżacji, polecam minimalistyczne cegiełki albo jasną, kamienną ceramikę o niejednorodnej fakturze. Inną ciekawą alternatywą są białe arabeski oraz mozaiki. Ich dynamiczna struktura doda pomieszczeniu głębi, będzie też efektownym dekorem.

Bardziej podobają Ci się płytki z grafiką? Kafelki z przestrzennym motywem to sprzymierzeńcy małych łazienek – jeśli wykorzystasz je z głową. W razie wątpliwości poproś o pomoc projektanta. Dobry architekt wnętrz zdradzi Ci, jak umiejętnie zagrać kolorem i fakturą, aby optycznie wymodelować pomieszczenie.

Wanna, a może prysznic – co będzie lepsze?

Tutaj polecam wziąć pod uwagę przede wszystkim indywidualne potrzeby domowników. Projektanci proponują wiele funkcjonalnych rozwiązań stworzonych z myślą o małych łazienkach. Wanna to doskonały wybór dla tych, którzy lubią wieczorem zrelaksować się w gorącej wodzie. Sprawdzi się również, gdy w rodzinie są dzieci. Zamiast klasycznego, prostokątnego modelu, postaw na nowoczesny design o asymetrycznym kształcie. Dzięki temu optymalnie zagospodarujesz dostępną powierzchnię.

Z kolei prysznic zmieści się nawet na najmniejszym metrażu. Jednym z lepszych pomysłów do małych wnętrz jest szklana kabina typu walk in. To rozwiązanie zarówno wygodne, jak i efektowne wizualnie. Stylowa kabina bez brodzika wygląda elegancko, a do tego zajmuje niewiele miejsca. Gładka szyba w połączeniu z odpowiednim oświetleniem i lustrami dodatkowo optycznie powiększy pomieszczenie.

Funkcjonalny minimalizm w akcji

Łazienka to integralna część przestrzeni Twojego domu. Zadbaj więc o spójność aranżacji, a jednocześnie zainwestuj w praktyczne rozwiązania, które zapewnią Ci pełną wygodę podczas korzystania z pomieszczenia. Potrzebujesz pomocy przy urządzaniu mieszkania? Zapraszam Cię serdecznie do mojej pracowni projektowej. Skontaktuj się ze mną i umów się na spotkanie!