Człowiek dąży do kontaktu z naturą. Zwłaszcza dziś, gdy wokół jest tyle betonu i szkła, mieszkańcy Katowic, Gliwic i pozostałych miast Śląska coraz częściej decydują się na projekt wnętrza, mocno czerpiący z przyrody i jej piękna. Aranżacje w stylu skandynawskim, rustykalne, przytulne salony czy po prostu klasycznie urządzone mieszkania z motywami, zapożyczonymi z natury… Czasem wystarczą niewielkie dodatki, aby ocieplić wnętrze. Poniżej kilka propozycji!

Oświetlenie: rozjaśnij swój pokój

W dobrych sklepach wnętrzarskich można znaleźć świece wykonane z naturalnego, pszczelego wosku. Osoby, które nie chcą stosować w domu produktów pochodzenia zwierzęcego, mogą postawić natomiast na świece z wosku sojowego. Będą one stanowiły piękny akcent w aranżacji wnętrza salonu albo sypialni. Zaletą świec naturalnych jest to, iż podczas ich palenia nie są uwalniane toksyczne substancje. I choć są one zwykle droższe niż ich parafinowe odpowiedniki, coraz więcej osób decyduje się na takie właśnie rozwiązanie.

Świece można również ustawić w łazience – ich zapalenie pomoże zrelaksować się w kąpieli. Jeszcze inna propozycja naturalnego oświetlenia to lampka solna. Poleca się ją zwłaszcza osobom z chorobami dróg oddechowych. Na rynku dostępne są lampki z soli białej i pomarańczowej. Wystrój wnętrza, wzbogacony o taką lampkę, na pewno zachwyci niejednego gościa!

Nowoczesna stylizacja - rozjaśnij pokój

Drewno w aranżacji: stylowe dodatki

Na temat drewna w wystroju wnętrz został przygotowany cały osobny artykuł. Tam piszemy o jego zastosowaniu m.in. na ścianach, a także o meblach drewnianych. Tutaj jednak warto wspomnieć nieco więcej na temat samych dodatków, które przecież również mają znaczenie – często odgrywają określoną rolę, nie tylko ozdobną. Zaliczyć tutaj można m.in.:

  • szkatułki do przechowywania biżuterii,
  • lampiony lub rzeźbione świeczniki,

  • ramki na rodzinne fotografie,

  • oryginalne półeczki w aranżacji kuchni,

  • uchwyty, podtrzymujące zasłony,

  • własnoręcznie robione wieszaki na ubrania,

  • świąteczne dekoracje choinkowe – i nie tylko.

Kto powiedział, że mieszkanie w centrum miasta – na przykład w Gliwicach albo Katowicach – nie może być urządzone tak, aby pachniało w nim drewnem? W jego aranżacji mieszkańcom Śląska chętnie pomoże Oliwia Drobnicka – architekt wnętrz z wieloletnim doświadczeniem.

Wiklina i bambus: kuzyni drewna

Wielu osobom te dwa materiały kojarzą się z elementami drewnianymi. Nic dziwnego – zestawienia takie komponują się bardzo dobrze. Może więc warto uwzględnić w aranżacji wiklinowe dodatki? Legowisko dla pupila? Kosz z suszonymi kwiatami? A może gustowny pojemnik na drewno kominkowe? Wiele osób decyduje się również na kawowe stoliki z wikliny połączonej z drewnem lub szklanymi elementami. Takie rzeczy są nie tylko piękne, ale i bardzo praktyczne. W wystroju nowoczesnej kuchni, w której chce się mieć nawiązania do natury, sprawdzą się natomiast elementy z bambusa – pojemniki na przyprawy, tacki czy deski do krojenia. Bambusowe akcesoria znajdą też swoje miejsce w łazience: ozdobne dozowniki mydła i mydelniczki, podajnik na papier toaletowy oraz organizery na kosmetyki będą stanowiły jej dekoracje, jednocześnie spełniając konkretną funkcję.

Tekstylia naturalne w wystroju wnętrz

Przy wybieraniu dodatków do domu lub mieszkania nie warto zapominać o elementach tekstylnych. Może oryginalna, owcza skóra na ławę do przedpokoju? A może lniane poszewki na poduchy dekoracyjne? Pomysłów na takie dekoracje jest sporo. Co więcej, warto je zmieniać w zależności od pory roku. Na zimę sprawdzą się bardziej puchate i masywne, latem – delikatniejsze i zwiewne. Wystrój wnętrza skandynawskiego czy klasycznego, przytulnego mieszkania zostanie nimi pięknie dopełniony. A co zrobić, jeśli pomimo wizyt w wielu sklepach w Katowicach czy Gliwicach nie możesz zdecydować się, które dodatki będą pasować? Wówczas Oliwia Drobnicka – doświadczony projektant wnętrz ze Śląska – chętnie doradzi w wyborze gustownych i komponujących się z ogólnym wystrojem domu akcesoriów.