W nowoczesnej klasyce architekci wnętrz wykorzystują zarówno światło naturalne, jak i sztuczne w postaci licznych żyrandoli, kinkietów i lamp podłogowych. Największym wyzwaniem może być umiejętne połączenie wszystkich elementów oświetleniowych. Dlatego w tym artykule chciałabym podzielić się z Tobą przydatnymi wskazówkami, jak oświetlić dowolną aranżację w stylu modern classic. Koniecznie przeczytaj!

Na jakie kwestie musisz zwrócić uwagę?

Odpowiednie oświetlenie odgrywa ważną rolę modern classic. Tutaj światło słoneczne powinno przenikać przez duże okna, a dopełnieniem dla niego stają się różnorodne lampy rozmieszczone punktowo i na wielu poziomach. Przy wyborze oprawy oświetleniowej należy zwrócić uwagę na jej rodzaje oraz to, do jakich celów są używane:

  • Ogólne i strefowe. Należą do nich żyrandole sufitowe, lampy podłogowe, kinkiety, które pozwalają podzielić pomieszczenie na funkcjonalne strefy.
  • Miejscowe. Podświetlają dowolny obszar lub przedmiot we wnętrzu, np.: obraz lub wnękę z rzeźbą można podkreślić światłem małego reflektora.
  • Uzupełniające. Posiadają rozproszone, przyciemnione światło i najczęściej umieszcza się je bliżej podłogi.

Chcąc oświetlić pomieszczenie w stylu modern classic, będziesz musiał zaopatrzyć się przede wszystkim w lampy ogólne, strefowe i miejscowe – żyrandol sufitowy, kinkiety, lampy podłogowe i stołowe. Z kolei dla równomiernego oświetlenia możesz dodać łagodne światło w tle.

Funkcja użyteczna i dekoracyjna

W modern classic oświetlenie przede wszystkim pomaga podzielić pomieszczenie na strefy. Lampa stołowa wyznaczy miejsce pracy, lampa podłogowa lub kinkiet wydzieli strefę do czytania, a duży żyrandol podkreśli centralną część pokoju. Z pomocą punktowego światła możesz też wyeksponować mniejsze elementy aranżacji. Z drugiej strony, jeśli dobrze przemyślisz rozkład lamp, to z ich pomocą możesz zamaskować niektóre niedociągnięcia w pomieszczeniu.

Jeśli chodzi o styl oprawy oświetleniowej, to powinna ona wpisywać się w ogólne założenia nowoczesnej klasyki i mieć takie cechy jak:

  • gładkie linie;
  • niezwykłe kombinacje materiałów;
  • stonowana kolorystyka;
  • brak pretensjonalności i masywności.

Lampy modern classic mogą mieć nietypowe kształty, ale ważne jest, by dawały ogólne uczucie lekkości i pasowały do charakteru konkretnego pomieszczenia. Urządzenia do oświetlenia w tym stylu pozbawione są zbędnych detali i złoceń. To uniwersalna dekoracja, która idealnie odnajduje się w projekcie każdego wnętrza i stanowi eleganckie dopełnienie mebli oraz innych akcesoriów.

Żyrandole i kinkiety

Lampy sufitowe i ścienne w stylu modern classic zawsze są zauważalne, efektowne i wyraziste. Najczęściej instaluje się je w wizualnym centrum pomieszczenia, w wokół którego skupia się cała aranżacja. Do wnętrz różnej wielkości można zastosować różną ilość lamp, trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach:

  • unikamy nadmiernych zdobień i przytłaczających detali;
  • pierwszeństwo mają gładkie i naturalne formy;
  • warto sięgać po nietypowe połączenia, np.: metal i kolorowe szkło.

Rozmieszczenie żyrandoli i kinkietów nie może być przypadkowe. W nowoczesnej klasyce każdy punkt oświetlenia jest nie tylko estetycznym dodatkiem, ale przede wszystkim pełni określoną rolę, podkreślając poszczególne strefy funkcjonalne i ułatwiając ich użytkowanie.

projekt-salonu-1

Lampy podłogowe i dodatki

W stylu modern classic lampy podłogowe i stołowe są często używane jako wyraziste akcenty, które kontrastują z resztą wnętrza. Stanowią miejscowe oświetlenie uzupełniające wewnątrz większych funkcjonalnych sfer, dlatego są szczególnie istotne tam, gdzie niezbędne jest wysokiej jakości światło – na biurku, przy łóżku czy w pobliżu regałów.

Umiejętnie rozmieszczone mniejsze elementy oprawy oświetleniowej nadają pomieszczeniu przytulność i podkreślają jego wyjątkowy charakter.

Oświetlenie w duchu modern classic – zróbmy to razem!

Pomieszczenia urządzone w stylu modern classic wyglądają lekko, solidnie i elegancko, ale do osiągnięcia takiego efektu niezbędne jest dobranie odpowiedniego oświetlenia. Może się to okazać trudnym zadaniem, dlatego nieocenioną pomocą będzie architekt wnętrz. Jeśli urządzasz mieszkanie w Gliwicach, Tarnowskich Górach czy Zabrzu, napisz do mnie. Razem wniesiemy trochę światła do Twoich aranżacji w stylu nowoczesnej klasyki!