Chociaż największą popularnością cieszy się w pofabrycznej Łodzi, również mieszkańcy Gliwic, Katowic i innych polskich miast aranżują w nim swoje domy. Surowy, lecz pełen porządku. Minimalistyczny i elegancki. Jakiego stylu są to cechy? Tak jest – loftowego. Zobacz, czym jeszcze się on wyróżnia i dlaczego tak wiele osób go pokochało! A może sam zdecydujesz się na takie wnętrze?

Urok postindustrialnych przestrzeni

Styl narodził się mniej więcej w połowie XX w. w Stanach Zjednoczonych. Wówczas dawne hale fabryczne i przemysłowe zaczęto przekształcać w lokale mieszkalne, zachowując częściowo dotychczasową aranżację. Początkowo wynajmowali je głównie mniej zamożne osoby oraz artyści. Znany twórca, Andy Warhol, miał tak urządzone mieszkanie w Nowym Jorku. Tam powstawały też jego prace. W Polsce styl ten pojawił się dopiero kilkadziesiąt lat później – pod koniec ubiegłego stulecia. Kojarzy się głównie z surową, postindustrialną zabudową.

Dziś coraz więcej osób decyduje się na taki właśnie projekt domu. Loft najlepiej sprawdza się w wysokich przestrzeniach, gdzie istnieje możliwość zbudowania antresoli. W oczy rzucają się spore okna, wpuszczające mnóstwo światła dziennego. Nie jest to jednak reguła: również niższe wnętrza, które nie były nigdy „fabryczne”, da się urządzić w tym stylu. Wówczas mamy do czynienia z tzw. soft loft. Jedno jest pewne: wszelkie przewody, metalowe elementy konstrukcyjne czy kaloryfery muszą być na widoku!

Projekt mieszkania loftowego: co na początek?

Chcąc urządzić dom w takim stylu, warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz. Osoba ta doradzi w wyborze kolorów i pomoże w zaadaptowaniu wybranej przestrzeni od samego początku.

Tym, co przyciąga uwagę w takim nurcie, są m.in. ściany. Część z nich powinna pozostać w stanie surowym – nieotynkowana. Nieodłącznym dodatkiem we wnętrzach loftowych jest cegła lub jej imitacja. Czasami ktoś, kto mieszka w Katowicach, decyduje się na cegłę, pochodzącą z rozbiórki. To ważny element, który warto należycie wyeksponować. Jeszcze inny pomysł to okładzina, imitująca beton. W wybranych miejscach można też pomalować ścianę czarną farbą tablicową.

W stylu tym dąży się do otwartych przestrzeni. Dobrze, jeśli podłoga jest jednolita w całym mieszkaniu. Można pokusić się o oryginalne, specjalnie postarzane drewno lub popularną żywicę epoksydową. A co z kolorami? Barwy powinny być tutaj raczej chłodne, stonowane. Czerń, szarości, ewentualnie przybrudzona czerwień cegły – oto co dominuje w aranżacji. Jeśli jednak chce się ocieplić wnętrze, warto postawić na jaśniejsze ściany (np. białe) lub drewniane elementy. Mogą to być panele albo plastry z pociętej kłody, ułożone w określonym porządku na fragmencie ściany.

Niebanalne meble we wnętrzu loftowym

Wybór mebli do postindustrialnego mieszkania na Śląsku powinien być podyktowany praktycznością i nawiązaniami do fabrycznego wyposażenia. Projektanci wnętrz radzą, aby wybierać meble z historią: oryginalne kredensy apteczne sprzed lat, szafki na katalogi biblioteczne i tym podobne perełki. Można je znaleźć m.in. na pchlich targach czy w sklepach z antykami. Oprócz tego sprawdzą się:

 • proste krzesła na metalowych nogach,
 • szafki z nierdzewnej stali w części, odpowiadającej kuchni,
 • metalowe, wysokie regały, pozwalające symbolicznie wydzielić strefy w domu,
 • niewielkie szafki pokojowe – najlepiej na kółkach,
 • łóżko z ażurowym zagłówkiem, na przykład w kolorze czarnym lub miedzianym,
 • stolik kawowy, wykonany z pomalowanej farbą beczki albo drewnianej palety.

Projekt mieszkania - aranżacja wnętrz

Loftowe dodatki: praktyczne i proste formy

Architekci wnętrz podkreślają, że w tym stylu nie ma miejsca na zbędne ozdoby, nadmiar kolorów albo przedmioty, zagracające przestrzeń. Dekoracyjną, wpisującą się w klimat rolę odgrywają natomiast:

 • zwiększające głębię lustra – również w łazience,
 • „geometryczne” kosze: na owoce, gazety,
 • drewniane, pozbijane z desek skrzynie do przechowywania różnych przedmiotów,
 • blaszane abażury i stylowe lampy, zwieszające się na długich, grubych przewodach,
 • proste, drewniano-blaszane wieszaki, kwietniki i półeczki,
 • czarno-białe obrazy w ciemnych ramach.

Zainteresowały Cię tego typu aranżacje? Zastanawiasz się, jak urządzić wnętrze swojego domu na Śląsku w stylu loftowym? Zapraszamy do kontaktu! Oliwia Drobnicka pomogła już wielu mieszkańcom Katowic, Gliwic i innych miast wykreować wymarzoną przestrzeń do życia. Może i Ty skorzystasz z doświadczenia oraz wiedzy projektanta wnętrz?