Na charakter danego pomieszczenia wpływ ma wiele czynników. Projektowanie wnętrz często jednak kojarzone jest przede wszystkim z umeblowaniem pomieszczenia, przez co wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak istotne znaczenie w aranżacji ma światło. Przypisując ogromną wagę rozmieszczeniu pokoi oraz mebli w mieszkaniu, zapominamy, że oświetlenie potrafi skutecznie poprawić lub pogorszyć warunki życia. Ta na pierwszy rzut oka subtelna różnica w dłuższym okresie ma niebagatelne znaczenie na codzienne funkcjonowanie mieszkańców. Jak więc urządzić mieszkanie, aby dopływ promieni słonecznych był najkorzystniejszych oraz na jakie oświetlenie wewnątrz powinni zdecydować się lokatorzy?

Znaczenie światła słonecznego

W przypadku roli światła słonecznego ogromne znaczenie ma położenie mieszkania. Każdy z kierunków świata zapewnia światło innej intensywności oraz w innych godzinach niż pozostałe. Przykładowo, mieszkając po stronie wschodniej, możemy liczyć na pojawienie się promieni słonecznej do południa. W pomieszczeniach położonych po stronie zachodniej światło słoneczne pojawi się dopiero po godzinie 12. Pozornie identyczne lokale mieszkaniowe, umiejscowione w innych częściach budynku, mają zupełnie inną wartość i predyspozycje. Obydwa mieszkania wymagają zatem indywidualnego podejścia i zupełnie innej aranżacji.

Posiadacze mieszkań oraz domów, gdzie jedno z pomieszczeń umiejscowione jest po wschodniej stronie, inne natomiast po zachodniej, w aranżacji powinni kierować się codziennym trybem życia. Wnętrze naturalnie oświetlone do południa może służyć mieszkańcom jako sypialnia, gdzie pogoda nastraja do życia od samego rana. Kuchnia oraz salon to pomieszczenia, w których przebywamy najdłużej, w związku z czym powinny być oświetlane po południu. Brak konieczności częstego palenia światła w tych wnętrzach to także duża oszczędność pieniędzy, co jest ogromnym plusem zwłaszcza dla mieszkańców dużych miast, takich jak Katowice.

Projektant i architekt wnętrz aranżując pokoje dobrze oświetlone światłem słonecznym, skupiają się przede wszystkim na praktycznym umiejscowieniu mebli. Architekci muszą również wziąć pod uwagę ilość i wielkość okien znajdujących się w pomieszczeniu. W strefach, do których dociera światło słoneczne, można pracować efektywniej i lepiej, w związku z czym warto umieścić tam biurka, stoły oraz kanapy. Aby pomieszczenia wydawały się jaśniejsze i bardziej przestronne, projekty wnętrz powinny obejmować przede wszystkim jasne barwy.

Oświetlenie w mieszkaniu- praktyczna dekoracja wnętrz

W momentach lub w miejscach, gdzie do pomieszczeń nie dociera światło słoneczne, istotną rolę mają różnego rodzaju lampy. Sztuczne oświetlenie pozwala na udekorowanie danego miejsca, ale także na prostą manipulację, umożliwiającą optyczne zwiększenie lub zmniejszenie pomieszczenia. Wyróżniamy trzy główne rodzaje oświetlenia:

  • pokładowe, zapewniające światło rozproszone i umożliwiające komfortowe poruszanie się i przebywanie w pomieszczeniu,
  • kierunkowe, skupiające się na konkretnej strefie w pokoju, będące pewnego rodzaju uzupełnieniem światła pokładowego,
  • dekoracyjne, wpływające przede wszystkim na charakter i klimat danego pomieszczenia, mogące podkreślać najatrakcyjniejsze strefy mieszkania.

Oświetlenie dekoracyjne jest zatem najczęściej stosowane jako możliwość zaakcentowania najważniejszych elementów mieszkania, jak i zaprezentowania cennych przedmiotów. Światło kierunkowe wykorzystuje się w kątach przeznaczonych do czytania oraz pracy, oświetlenie pokładowe natomiast w żyrandolach, wpływających na widoczność w całym pomieszczeniu. Podczas aranżacji każdy dekorator wnętrz musi połączyć funkcjonalność z estetyką. Zadbanie o odpowiednie warunki oświetleniowe w taki sposób, aby każde źródło światła spójnie współgrało z resztą przedmiotów znajdujących się w danym obszarze, umożliwia wykorzystanie pełnego potencjału mieszkania i umożliwia komfortowe spędzanie czasu w każdym pomieszczeniu.