Choć wywodzi się z czasów wiktoriańskich, przez lata ewoluował i stawał się coraz bardziej popularny. Dotarł też do Polski, w tym do mieszkań w Katowicach i Gliwicach. Styl angielski, bo o nim mowa, to rozwiązanie dla osób, zmęczonych nowoczesnymi i prostymi formami. To propozycja dla niepoprawnych romantyków i marzycieli. Co jest ważne przy projektowaniu wnętrz w tym stylu? Podpowiadamy!

Wygoda i ciepło domowego ogniska

Nurt na pewno spodoba się tym, którzy cenią sobie tradycję i lubią spędzać czas w rodzinnym gronie. Elegancki, choć na pewno nie minimalistyczny, angielski styl w wystroju wnętrz kojarzy się z ciepłem i wygodą. Nic dziwnego – aranżacje strefy dziennej często uwzględniają kominek. Jeśli nie prawdziwy, taki na płonące polana, to chociaż jego imitację. To wokół niego w chłodne popołudnia zbiera się cała rodzina, moszcząc się w wygodnych fotelach i na tapicerowanej, wzorzystej sofie.
Motyw przewodni tego stylu to kwiaty, a zwłaszcza róże. Królują one na ściennych tapetach, naklejonych często na połowie ścian, powyżej drewnianej boazerii. Kwiaty ozdabiają również tekstylia: narzuty na fotele, serwetki i dywany. W aranżacjach salonu w stylu angielskim projektanci wnętrz zalecają uwzględnić klasyczne, zdobione meble. Mogą to być zarówno perełki z targu antyków, jak i nowe komody czy szafki, ale stylizowane na starocie.

Rola dodatków w stylu angielskim

Ozdoby, akcesoria, pamiątki i rozmaite bibeloty odgrywają ogromną rolę w wystroju wnętrz w tym stylu. Są one umieszczane w różnych miejscach w salonie, sypialni, a nawet w kuchni. Należą do nich:

  • pamiątki rodzinne i fotografie w ramkach,
  • przedmioty, przechodzące na Śląsku z pokolenia na pokolenie,
  • niewielkie rzeźby czy figurki,
  • przywiezione z rozmaitych podróży souveniry,
  • zdjęcia, przedstawiające urokliwe zakątki wybranego miasta, np. Gliwic albo Katowic,
  • ozdobne świeczniki, wazony lub tace na owoce,
  • stylowe zegary,
  • kolorowe świece zapachowe.

Inne motywy i detale w aranżacji angielskiego wnętrza

Styl ten sprawdzi się głównie w wysokich mieszkaniach. Gipsowa sztukateria na suficie pięknie skomponuje się tutaj z okazałym żyrandolem. Popularne motywy w stylu angielskim to także krata oraz pionowe lub poziome pasy. Wywodzą się one z nurtu, zwanego myśliwskim. W takich wnętrzach mogą również znaleźć się nawiązania do polowań, np. myśliwskie akcesoria.
Warto pamiętać o lustrach, które są piękną ozdobą ścian. Ich kunsztownie wykonane ramy wpasują się w klimat wnętrza. Przydadzą się też dodatkowe źródła światła, takie jak niewielkie lampki czy zdobione kinkiety. W oknach niech zawisną spore zasłony, najlepiej wzbogacone o lambrekiny.
Przy tym wszystkim trzeba jednak uważać, żeby nie przytłoczyć pomieszczenia nadmiarem wzorów i barw. Architekt wnętrz z Katowic – Oliwia Drobnicka – doradza mieszkańcom Śląska, jak skomponować ze sobą wzorzyste tekstylia i inne elementy tak, aby całość była stonowana i w dobrym guście.

Projekt łazienki w stylu angielskim

Kto powiedział, że nurt ten pasuje wyłącznie do strefy dziennej albo sypialni? Urządzona w stylu angielskim łazienka  może stać się prawdziwym domowym spa! Jeśli przestrzeń na to pozwala, warto pomyśleć o wannie wolnostojącej na fantazyjnych nóżkach. Wodę będzie się do niej lało z kranu w stylu retro, koniecznie z tradycyjnymi kurkami. A pod wanną? Panele drewnopodobne, w dodatku z zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym. Z dodatków do takiego wnętrza łazienki polecamy lustro w zdobionej ramie, kilka lubiących wilgoć roślin i świece o wybranym zapachu. Brzmi jak z bajki? Cóż, kąpiel, brana po ciężkim dniu w takiej właśnie aranżacji, na pewno będzie relaksująca i przyjemna! Aby jednak nie nachlapać dookoła wanny, przyda się kwiecista zasłonka na zainstalowanym dodatkowo karniszu. Da się zrobić!

Aranżacja kuchni: co uwzględnić?

Sielska, sprzyjająca wspólnym posiłkom – taka powinna być angielska kuchnia. Nie może w niej zabraknąć:

  • sporego stołu, nakrytego obrusem w kwiaty,
  • drewnianych, klasycznych krzeseł z wygodnymi poduchami do siedzenia,
  • mebli z frezowaniami,
  • przeszklonej szafki, wypełnionej ozdobną porcelaną,
  • drewnianych dodatków (młynki, pojemniki na przyprawy),
  • świeżych kwiatów w wazonie i ziół w pięknych doniczkach.

Warto wygospodarować w takiej kuchni przestrzeń na wspólne gotowanie. Można ją również połączyć z jadalnią. Jak sensownie zaplanować taką aranżację w domu na Śląsku? Oliwia Drobnicka – profesjonalny projektant wnętrz – chętnie doradzi w tej kwestii. Zapraszamy do kontaktu !