Aby stworzyć wymarzony projekt wnętrz mieszkania lub domu i uniknąć wielu błędów wynikających z samodzielnej aranżacji, niezbędne jest skorzystanie z pomocy projektanta. Dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom sprawi, że dowolna przestrzeń stanie się nie tylko stylowa, ale też funkcjonalna i zgodna z Twoimi oczekiwaniami. Chcesz podjąć współpracę z profesjonalistą? Oto kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę.

Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Wiele osób mylnie zakłada, że projektanci wnętrz zajmują się tylko dekorowaniem albo tworzą domy od podstaw. W rzeczywistości taki specjalista pracuje na zbudowanej już przestrzeni i urządza ją tak, by była przyjemna w użytkowaniu, a przy tym uwzględnia indywidualne potrzeby klienta. I nie chodzi tu jedynie o stylizację, ale o pełnowartościowy projekt pod względem estetyki i funkcjonalności.

Może to być dla Ciebie zaskoczeniem, ale projektanci pracują głównie przy komputerach, przygotowując:

  • propozycje projektów;
  • wizualizacje;
  • niezbędną dokumentację techniczną;
  • budżet.

Czasami na tym praca się kończy, ale w przypadku, gdy klient zdecydował się na obsługę kompleksową – od projektu do końca realizacji – to na barkach architekta spoczywa obowiązek zatrudnienia i nadzorowania poszczególnych wykonawców, a także zakup materiałów. Widzisz więc, że nie jest to łatwe zadanie.

Zakres projektu i wizja

Każda pracownia projektowa ma swój model pracy, sposób komunikacji z klientem, a także style, w których się specjalizuje. Warto to uwzględnić, zanim zwrócisz się do firmy z prośbą o przygotowanie oferty. Jeśli oczekujesz, że po prostu kupisz gotowy projekt wnętrz domu lub mieszkania, to możesz się rozczarować. Każda przestrzeń jest inna, dlatego rozwiązania, które sprawdzą się w jednym przypadku, mogą być zupełnie nietrafione w drugim. W pracy projektanta kluczowe jest indywidualne podejście i unikalność, dlatego każdy projekt jest autorski i powstaje od zera.

Dobry architekt wnętrz zwraca uwagę nie tylko na dobór mebli i kolorystyki ścian, ale również:

  • układ i przeznaczenie pokoju;
  • nasłonecznienie wnętrza;
  • lokalizację gniazdek elektrycznych i punktów oświetleniowych;
  • funkcjonalność poszczególnych stref.

Co więcej, tylko osoba z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem jest w stanie w pełni wykorzystać i uwydatnić walory dowolnego wnętrza. Jeśli jednak nadal zastanawiasz się, czy skorzystać z pomocy profesjonalisty, to koniecznie przeczytaj artykuł o zaletach takiego rozwiązania.

architekt wnętrz

Czas realizacji – nie zawsze krócej znaczy lepiej

Musisz zrozumieć, że projektowanie wnętrz to kilkuetapowy proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Po pierwsze, jeszcze w fazie tworzenia, projekt przechodzi liczne zmiany i poprawki. Przygotowanie ostatecznej wersji, która zadowoli klienta, może potrwać kilka tygodni. Po drugie, nawet gdy pracownia ma sprawdzonych wykonawców, to musi liczyć się z tym, że na pierwsze wolne terminy trzeba będzie poczekać – czasami kilka miesięcy. Z doświadczenia wiem, że pośpiech nie jest wskazany, dlatego nie szukaj projektanta wnętrz na ostatnią chwilę i nie wywieraj na nim presji.

Bieżący kontakt z architektem

Komunikacja to podstawa udanej współpracy i zwykle przesądza o tym, jak sprawnie przebiegają prace nad projektem i czy rezultat jest zadowalający. Podoba Ci się konkretny styl albo znalazłeś inspiracje w sieci? Opowiedz o tym! Im więcej powiesz architektowi o sobie i swoich oczekiwaniach, tym lepsze rozwiązania zaproponuje. Mów szczerze, gdy coś Ci się nie podoba, ale nie zamykaj się na argumenty i zaufaj, że jesteś w dobrych rękach.

Projektant musi być osiągalny dla klienta, ale, uwaga, to działa również w drugą stronę. Ty też musisz sprawnie odpowiadać na maile czy telefony, i brać aktywny udział w podejmowaniu decyzji. Bez tego czas realizacji tylko się wydłuży, a w efekcie otrzymasz wnętrza, które zupełnie Ci nie odpowiadają.

Profesjonalne usługi architekta wnętrz!

Architekt wprowadza duszę, styl i klimat do pomieszczeń w surowym stanie deweloperskim. Jeśli właśnie tego potrzebujesz w swoim domu lub mieszkaniu, napisz do mnie. Od lat tworzę aranżacje wnętrz o różnym przeznaczeniu w Katowicach, Sosnowcu czy Zabrzu, i mogę dostosować do Twoich potrzeb nie tylko projekt, ale też formę współpracy. Zapraszam na moją stronę!