Klasyczna jadalnia wciąż znajduje się w nowoczesnych domach, ale coraz częściej jest zastępowana przez wielofunkcyjne, nieformalne alternatywy w duchu modern classic. Projektowanie takich wnętrz jest proste, a ich centralny element stanowi stół. Z kolei indywidualność pomieszczenia podkreśla wybór krzeseł oraz detali. Jeśli chcesz poznać sekrety nowoczesnej klasyki w jadalni, przeczytaj nasz artykuł!

Najnowsze trendy wnętrzarskie

Łączenie różnych obszarów funkcjonalnych w jednym pomieszczeniu to jeden z najgorętszych trendów nadchodzącego roku, szczególnie widoczny w projektowaniu kuchni, którą łączy się z jadalnią lub salonem. Pozwala to zmienić dowolne cechy układu wnętrza w zalety i stworzyć ergonomiczne oraz komfortowe środowisko, niezależnie od dostępnej przestrzeni.

W modzie pozostają również rozwiązania takie jak modern classic – nastawione na maksymalny komfort i wygodę użytkowania, minimalizm i jasne kolory.

Styl modern classic – najważniejsze wyróżniki

Nowoczesna klasyczna aranżacja wnętrz opiera się na powściągliwości, elegancji i praktyczności. Jest to styl kompromisowy, odpowiedni zarówno do małego mieszkania, jak i kilkupiętrowego domu. Jego główne cechy to:

  • neutralna paleta;
  • dużo wolnej przestrzeni;
  • proste kształty i symetria;
  • naturalne materiały lub ich wysokiej jakości imitacje;
  • wielopoziomowe oświetlenie punktowe.

Jasne odcienie tworzą odprężającą atmosferę i optycznie powiększają przestrzeń. Naturalne materiały nigdy nie wychodzą z mody i są bardzo trwałe. A klasyczne formy mebli nadają projektowi oryginalności. Całość łączy się na zasadzie wyszukanego minimalizmu – mniej znaczy więcej.

Jadalnia połączona z kuchnią

Oddzielne jadalnie coraz częściej odchodzą w przeszłość, jako mało praktyczne rozwiązanie. Zamiast tego architekci wnętrz chętnie łączą je z kuchnią, tworząc przytulne i przestronne pomieszczenie do wspólnego przygotowywania i spożywania posiłków. Takie rozwiązanie ma kilka zalet:

  1. Usuwając granicę między dwoma pokojami, wizualnie powiększasz przestrzeń. Jeśli kiedyś miałeś małą kuchnię i kompaktowy jadalnię, teraz otrzymujesz szerokie i jasne wnętrze.
  2. To idealne rozwiązanie na rodzinne posiłki i herbatę przed telewizorem, kawę z przyjaciółmi i obiad dla gości. Nie musisz opuszczać jadalni, by przygotować jedzenie i nakrycia.
  3. Otrzymujesz wielofunkcyjną przestrzeń, którą możesz dowolnie zaaranżować i podzielić na strefy zgodnie z ich przeznaczeniem.

Połączenie elementów, które pozornie się nie łączą to główna cecha modern classic, w którym klasyczne formy i naturalne materiały przeplatają się z nowoczesnymi rozwiązaniami i innowacjami. Pamiętaj, że projekt aranżacji kuchni z jadalnią nie może być ciężki i zagracony – zrezygnuj ze zbędnych elementów, postaw na subtelne dekoracje i używaj minimum mebli.

projektowanie-wnetrza-kuchni-i-jadalni

Światło, kolory i centralny punkt pomieszczenia

W centrum jadalni stoi zwykle stół z krzesłami. Jeśli jednak połączyłeś pomieszczenie z kuchnią, to centralną strefą może być wyspa, która naturalnie połączy dwie funkcjonalności przestrzeni – przygotowanie i jedzenie posiłków.

We wnętrzu modern classic dominują pastelowe odcienie, a kolory ciemnieją „w dół” – jasny sufit, ściany o ton ciemniejsze i najbardziej nasycona podłoga. Najlepsza kolorystyka to:

  • biały;
  • szary;
  • beżowy;
  • kremowy.

Sprawdzą się również delikatne odcienie niebieskiego, zielni i brązu. Pamiętaj jednak, że nie możesz mieszać wielu kolorów. Lepiej ograniczyć się do dwóch i poeksperymentować z ich tonami oraz teksturami. W projekcie mile widziane są także subtelne kontrasty i niewielkie, wyraziste akcenty.

Nowoczesna klasyka wymaga dużej ilości ciepłego światła, rozmieszczonego punktowo i na różnych poziomach. To znaczy, że w centralnej części, możesz zawiesić duży żyrandol, a dookoła w różnych miejscach powinny znaleźć się kinkiety, lampy stołowej i podłogowe. Warto zadbać o to, by elementy oświetlenia były w jednym stylu.

Zapraszam do współpracy!

Nowoczesna klasyka idealnie sprawdzi się w oddzielnej jadalni lub połączonej z kuchnią. Jako architekt wnętrz bardzo cenię ten styl za uniwersalność i ponadczasowość. Tworzę w nim niezwykłe projekty dopasowane do każdych potrzeb. Jeśli szukasz aranżacji dla swojego domu lub mieszkania w Katowicach, Gliwicach czy Chorzowie, napisz do mnie!