Pokój dziecka to wymagająca przestrzeń do zaaranżowania – projektowanie tego wnętrza wymaga połączenia funkcjonalności, bezpieczeństwa i przytulności. Jako doświadczony architekt wiem, jak to osiągnąć. Sprawdź poniższe wskazówki i daj się zainspirować!

Jak zaprojektować pokój dziecięcy?

Niezależnie od tego, czy podejmujesz się aranżacji wnętrza dla niemowlaka, przedszkolaka czy ucznia, pamiętaj o kilku kluczowych kwestiach. Istotne jest bezpieczeństwo i zapewnienie maluchowi swobody w korzystaniu z pokoju – wszystkie znajdujące się w nim elementy muszą być bezpieczne, łatwo dostępne dla dziecka i dostosowane do jego wieku. Kontakty należy zabezpieczyć specjalnymi zatyczkami, unikać wykorzystywania szklanych elementów, a także wybierać meble pozbawione ostrych krawędzi, kantów i drobnych części, które mogłyby odpaść i zostać połknięte. Wykonując projektowanie wnętrz w Warszawie i Gliwicach, często aranżuję przestrzenie dziecięce, dlatego mogę podzielić się z Tobą kilkoma poradami.

Wybierz z dzieckiem motyw przewodni

Choć nie jest to niezbędne, warto zadbać o motyw przewodni, który będzie nadawał charakter pomieszczeniu. Jeśli maluch ma specjalne preferencje, lubi konkretną bajkę czy interesuje się danym tematem, warto wyeksponować to w jego sypialni. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić i nie przytłoczyć wnętrza nadmiarem ozdób. Wybierz ścianę, na której znajdzie się grafika. Dla miłośników motoryzacji może to być fototapeta z samochodem, dla pasjonatów geografii – mapa, z kolei dla amatorów zwierząt – plakat przedstawiający jakiegoś futrzaka. Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań dziecka i to do nich należy dopasować dekoracje. Do dominującej ozdoby należy później dopasować pozostałe elementy wyposażenia i kolorystykę. Dzięki temu zyskasz spójny wystrój, wyglądający schludnie, elegancko i przytulnie.

Podziel pokój na strefy

Ułatwi to utrzymanie porządku, wpłynie na poczucie bezpieczeństwa malucha, a także nauczy go odpowiedniej organizacji przestrzeni. W dziecięcym pokoju powinna znaleźć się strefa:

  • snu i relaksu – jej najważniejszym elementem jest oczywiście łóżko, szafka nocna na podręczne akcesoria i lampka,
  • zabawy – miękki dywan na podłodze zapewni komfort, izolację termiczną i amortyzację przed stłuczeniami, przyda się też regał na zabawki – jako doświadczony architekt wnętrz z Gliwic często polecam zamykane pojemniki do sortowania klocków, pluszaków i innych dziecięcych gadżetów – pomaga to zachować ład i sprzyja samodzielności,
  • nauki – nie pomijaj jej, nawet jeśli Twoja pociecha dopiero chodzi do przedszkola – zawsze dobrym pomysłem jest umieszczenie w jej pokoju biurka lub stolika, przy którym wygodnie można rysować, kolorować, pisać pierwsze litery czy wykonywać kreatywne prace.

projektowanie-wnetrz-warszawa

Użyj wysokiej jakości, bezpiecznych materiałów

To konieczne, aby Twoja pociecha zyskała pełną swobodę w swoim pokoju, a Ty – spokój, że nic jej nie grozi. Poza tym, że są bezpieczne, wysokiej jakości materiały prezentują się nadzwyczaj elegancko. Oszlifowane drewniane meble, tapicerowane krzesła, minimalistyczne regały czy starannie dobrane lampy sprawią, że dziecięca przestrzeń stanie się stylowa i funkcjonalna. Jedną z moich specjalizacji jest aranżacja wnętrz w Warszawie i innych miastach – często realizuję zlecenia na projektowanie pokoju dziecka i wiem, jakie wyposażenie powinno się w nim znaleźć.

Nie zapomnij o dodatkach

Nie spełniają one jedynie funkcji dekoracyjnej. Choć wizualnie ocieplają przestrzeń i sprawiają, że staje się przytulna i kameralna, są też elementami praktycznymi. Dywan na podłodze zapewnia komfort zabawy, zasłony w oknach chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem i dają poczucie prywatności, a kwiaty w doniczkach oczyszczają powietrze i tworzą we wnętrzu przyjemny mikroklimat. Chcąc uzyskać elegancki design, warto czerpać inspirację z wystrojów art deco czy luxury design – wbrew pozorom ich zastosowanie również w dziecięcych pokojach daje fenomenalne rezultaty!

Zaaranżuj przestrzeń z pomocą architekta wnętrz!

Zależy Ci na połączeniu funkcjonalności, bezpieczeństwa i eleganckiego wystroju w dziecięcym pokoju? Jako projektant wnętrz działający m.in. na terenie Katowic z chęcią Ci pomogę! Zajrzyj na moją stronę internetową OliwiaDrobnicka.pl i sprawdź przedstawione tam zdjęcia dotychczasowych realizacji. Daj się zainspirować!