Praca zdalna, z zacisza domowych pieleszy to aktualny trend i nic nie wskazuje na to, żeby miał osłabnąć. I choć nie każdy może sobie na to pozwolić, jest spora grupa osób, które nie wyobrażają sobie pracować inaczej. Z myślą o nich przygotowałam kilka wskazówek – sprawdź, jaka aranżacja wnętrza sprawdzi się w home office i poznaj praktyczne porady doświadczonego projektanta!

Wygodne miejsce pracy to podstawa!

W zapewnieniu komfortu i wydajności kluczowe jest starannie zagospodarowane miejsce pracy – trzeba zadbać o odpowiednie meble, oświetlenie i warunki umożliwiające skupienie. Tylko wtedy będziesz pracować efektywnie i nie narazisz się na dolegliwości wynikające z braku ergonomii. Pamiętaj, że źle dobrane wyposażenie skutkuje bólami głowy, kręgosłupa, zmęczeniem mięśni – a to znacznie obniża Twoją skuteczność w wykonywaniu zawodowych obowiązków. Dlatego – jako doświadczony projektant wnętrz z Katowic – postanowiłam podzielić się z Tobą kilkoma praktycznymi wskazówkami dotyczącymi aranżacji home office.

Kącik do pracy w salonie czy osobny gabinet?

Wiele zależy od warunków panujących w Twoim domu czy mieszkaniu. Nie każdy może pozwolić sobie na wydzielenie osobnego pomieszczenia do pracy. I choć oddzielny gabinet to najlepsze rozwiązanie – daje szerokie pole do eksperymentowania z wystrojem i zapewnia odizolowanie od rozpraszających bodźców czy domowników – nie zawsze jest to opcja dostępna i osiągalna. W takich sytuacjach trzeba postarać się, aby aranżacja wnętrza wyodrębniała wygodną przestrzeń w salonie lub sypialni. Na szczęście istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów! Ważne, żeby projektowanie uwzględniało:

  • maksymalne oddalenie od najczęściej użytkowanych przestrzeni w domu – zwłaszcza jeśli podczas pracy przebywają w nich inni mieszkańcy – najlepiej sprawdzi się kącik w salonie lub sypialni,
  • wygodne wyposażenie – biurko i ergonomiczny fotel to podstawa, warto też zadbać o miejsce do przechowywania dokumentów i innych akcesoriów przydatnych w pracy,
  • oświetlenie – w pobliżu okna możesz skorzystać z naturalnego światła, zwróć jednak uwagę, aby nie odbijało się ono w ekranie i nie oślepiało Cię; jeśli pracujesz po zmroku, konieczne jest wydajne doświetlenie przestrzeni roboczej – przyda się lampa podłogowa lub biurkowa.

projektant-wnetrz-katowice

Postaw na elegancki styl wnętrzarski

Skoro już wiesz, jak rozpocząć organizację swojego home office, zwróć uwagę na styl, w jakim urządzisz tę przestrzeń. Moją specjalizacją jest projektowanie wnętrz w Warszawie i innych miejscach, gdzie inwestorzy stawiają na połączenie funkcjonalności i elegancji. Chcąc je uzyskać, warto czerpać inspiracje z aranżacji art deco, luxury design czy glamour – to one emanują luksusem i ekskluzywnością przy jednoczesnym zachowaniu praktycznego zagospodarowania przestrzeni, co ma istotne znaczenie w przypadku planowania domowego biura. Pamiętaj, żeby nie przesadzać z dekoracjami i dodatkami – ich nadmiar mógłby Cię rozpraszać i wizualnie przytłaczać. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby przemycić nieco elegancji.

Zadbaj o komfortowy fotel i biurko

To podstawa do wydajnego wykonywania obowiązków – krzesło z regulacją oparcia i siedziska to prawdziwe must have. Biurko powinno mieć wystarczająco duży blat, aby umieścić na nim nie tylko laptop, lecz także notes i lampkę. Jeśli chcesz zadbać o porządek, zainwestuj w stylowy organizer na drobne akcesoria, długopisy i karteczki samoprzylepne.

Zagraj światłem

Przestrzeń do pracy powinna być jasna i przestronna – liczy się dobre oświetlenie naturalnym światłem słonecznym wspomagane lampką biurkową lub podłogową. Jako architekt wnętrz działający na terenie m.in. Gliwic często doradzam modele z regulacją natężenia i barwy światła. Zadbaj też o stonowaną i nierozpraszającą kolorystykę: beż, jasny brąz, odcienie pastelowe stanowią doskonałe tło do eleganckich aranżacji i sprawdzają się w wystrojach o profesjonalnym charakterze.

Pracuj w sprzyjających warunkach!

To, w jakich warunkach pracujesz, ma znaczący wpływ na jakość wykonywania obowiązków i Twoją wydajność. Jeśli nie wiesz, jak zaprojektować swój home office, chętnie Ci pomogę – aranżacja wnętrz w Warszawie i innych miastach to moja specjalność. Skontaktuj się ze mną i zajrzyj na stronę internetową OliwiaDrobnicka.pl – znajdziesz tam moje przykładowe projekty. Razem wykreujemy elegancką przestrzeń w Twoim domu!