Mało kto nie lubi jasnych, przestronnych wnętrz. Przemyślane oświetlenie to podstawa udanej aranżacji. Docenisz je zwłaszcza jesienią i zimą, gdy brak dziennego światła dotkliwie daje o sobie znać. Jeśli więc mieszkasz w kawalerce w Katowicach – w dodatku z oknami wychodzącymi na północną stronę – tym bardziej czytaj dalej! Lampy zamocowane we właściwych miejscach rozjaśnią mieszkanie, zapewnią Ci komfort i wygodę oraz stworzą przytulny klimat. Jak dobrze je dobrać? Sprawdź podpowiedzi prosto od architekta wnętrz!
Co odgrywa największą rolę w uzyskaniu nastrojowego oświetlenia?
Oświetlenie dobieram zawsze do konkretnego wnętrza i potrzeb domowników. Jednak istnieją pewne ogólne „prawa”, które warto znać. Przede wszystkim pojedyncza lampa sufitowa nigdy nie jest najlepszym pomysłem. Zamiast tego, polecam postawić na kilka różnych źródeł światła. Możliwości jest wiele – lampy stojące, lampki stołowe, kinkiety ścienne… A może podświetlana półka lub dekoracyjne oświetlenie podłogowe? W razie wątpliwości poproś o pomoc projektanta. Jako architekt wnętrz chętnie podpowiem Ci, jak podzielić pomieszczenie na strefy, a następnie optymalnie je doświetlić. Przy planowaniu aranżacji warto zwrócić uwagę na:
- typ oświetlenia,
- lokalizację źródeł światła,
- rodzaj, kolorystykę i jakość oprawy,
- parametry żarówek – dobranie takich o optymalnej barwie i mocy potrafi naprawdę zdziałać cuda.
Poniżej przygotowałam dla Ciebie kilka porad, które mogą Cię zainteresować.
Faktura materiałów – błysk, mat, imitacja drewna czy przezroczyste szkło?
Niewielki metraż i mała ilość dziennego światła to mankamenty wielu mieszkań nie tylko na Śląsku. Na szczęście jest na to sposób – wykorzystaj różne faktury materiałów! Chcesz rozjaśnić wnętrze kuchni i optycznie powiększyć małą łazienkę? Polecam więc postawić na efekt połysku. Główną zaletą błyszczących powierzchni jest to, że bardzo dobrze odbijają i rozpraszają światło. Świetną alternatywą są też transparentne, szklane oprawy, które pięknie eksponują żarówkę. Zapewnią ciekawy efekt wizualny, a do tego perfekcyjnie rozświetlą przestrzeń. Sprawdzą się zarówno w klasycznych, jak i w nowoczesnych aranżacjach.
Jeśli z kolei chcesz zbudować nastrojowy klimat, pomyśl raczej o imitacji drewna lub „zaproś” do wnętrza lampy w matowym wykończeniu. Ponieważ tego typu oprawy naturalnie pochłaniają światło, nadają się przede wszystkim do jasnych i przestronnych pomieszczeń. Bardzo dobrze odnajdą się na przykład w minimalistycznej sypialni lub salonie w skandynawskim stylu.
Pomyśl o kolorach – zarówno żarówek, jak i elementów lampy
Być może masz w swoim mieszkaniu taką lampę, której nigdy nie zapalasz, bo jest za mocna albo daje nieprzyjemne światło? Dobre oświetlenie to takie, przy którym czujesz się w pełni komfortowo – nie może razić w oczy, ani być zbyt zimne. Zwróć więc uwagę na barwę i moc żarówki. Identyczną temperaturę barw w całym domu z pewnością odradzi Ci każdy projektant wnętrz. W sypialni i strefie wypoczynkowej salonu najlepiej sprawdzi się ciepłe, rozproszone światło, które sprzyja relaksowi. A już na przykład do kuchni wybierz to o neutralnej barwie.
Przed zakupem lampy warto przemyśleć też kolor samej oprawy. Odpowiednio dobrana kolorystycznie nie tylko dopełni całość aranżacji, lecz wpłynie na postrzeganie otoczenia – kolorów, faktur, mebli i akcesoriów we wnętrzu.
Jakość materiałów w produkcji lampy to podstawa
Jeśli masz możliwość, zawsze wybieraj jakość! Dobrej jakości oprawy – starannie wykonane z odpowiednich materiałów – w idealny sposób przepuszczają, rozpraszają lub skupiają światło. Zapewnią Ci więc pełen komfort. Poza tym po prostu cieszą oko i będą inwestycją na lata.
Postaw na sprawdzone porady od architekta wnętrz
Umiejętna aranżacja oświetlenia może być niekiedy sporym wyzwaniem. W dodatku raz źle rozplanowane często trudno później zmienić. Dlatego warto od początku postawić na przemyślany projekt i poprosić o pomoc architekta wnętrz. Skontaktuj się ze mną, a zdradzę Ci kilka przydatnych trików na „meblowanie światłem” i pomogę dobrać idealne oświetlenie do każdego pomieszczenia w Twoim domu!
Dział z oświetleniem zawsze był dla mnie tym znienawidzonym, kiedy szłam do Ikei… Teraz, gdy urządzam swoje mieszkanie, muszę się z nim polubić. Dzięki za praktyczne rady!
Bardzo przydatny wpis z praktycznymi wskazówkami, z którymi warto się zapoznać podczas planowania i wyboru oświetlenia. Jest to element wyposażenia wnętrza, który ma ogromne znaczenie, wpływa bowiem na komfort codziennego korzystania z danej przestrzeni.
Zauważyłam, że w zależności od rodzaju światła (natężenia ale też barwy), może zmieniać się kolor wyrobów szklanych. Jeszcze do niedawna były tylko żarówki tzw. żarnikowe, potem pojawiły się bardziej zaawansowane technologicznie ale równie energożerne, żarówki halogenowe. Obecnie mamy możliwość korzystania ze światła ledowego i możemy samodzielnie dobrać 'ciepłotę’ oświetlenia, a to już jest rewolucja w dziedzinie oświetlenia.
Na pierwszym zdjęciu to chyba najpiękniejszy styl oświetleniowy jaki dotąd powstał :) Podobne lampy widziałam na Edinos.pl :)
Świetny artykuł! Dobór odpowiedniego światła do wnętrza jest mega ważną sprawą, którą wiele osób bardzo pobieżnie traktuje.