Nie jest łatwo samodzielnie stworzyć taki wystrój wnętrza, który będzie wykorzystywał naturalne zalety pomieszczenia, ukrywał jego wady, a jednocześnie kompleksowo dbał o funkcjonalności potrzebne do wygodnego życia codziennego. Jednym z elementów, o które z dużą uwagą zadba każdy projektant wnętrz, a które sami możemy przegapić, jest oświetlenie. Pełni ono bardzo ważną funkcję. Pozwala wyodrębnić różne partie pomieszczenia, podkreślić niektóre z jego cech, zasłonić inne. Ma także duży wymiar praktyczny, ponieważ niektóre miejsca w naszym domu wymagają dużego oświetlenia dla komfortu codziennych obowiązków.

Światło w kuchni

Kuchnia to pomieszczenie, które musi być dobrze oświetlone. Spędzamy tu wiele czasu na często bardzo delikatnej i wymagającej pracy; musimy mieć doskonale oświetlone pole robocze, światło nad kuchenką i zlewem, ale także dobrze dobrane punktowe światło nad stołem, jeśli mamy w kuchni kącik do jedzenia codziennych posiłków. Każde światło ma jednak inne funkcje, bo o ile to nad kuchenką musi być intensywne, tak to nad stołem w części jadalnej powinno być bardziej rozproszone, by nie razić i zachęcać do spędzania czasu przy jedzeniu.

Trzy rodzaje światła

W zakresie projektów oświetlenia w kuchni musimy podzielić światło na trzy rodzaje. Pierwszym będzie oświetlenie centralne, czyli ogólne – lampa sufitowa. Następne będzie światło zadaniowe nad polem roboczym, kuchenką i zlewem. Musi zapewniać komfort pracy. Ostatni rodzaj to światło dekoracyjne, które nie musi mieć dużej mocy, ale powinno zapewniać miłą atmosferę.

blat kuchenny

Ciepło czy zimno?

W kuchni najlepiej sprawdzi się światło o neutralnej temperaturze barwowej, a jeśli mamy możliwość zastosowania regulacji temperatury barwowej oświetlenia będzie to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Światło zimne pobudza nas do pracy, natomiast światło ciepłe będzie nas relaksowało. To ważne by pamiętać o tym planując rozmieszczanie okien w całym domu. Dlatego duże okno w kuchni, które zapewni nam spory dopływ światła dziennego doda nam energii o pranku i ukoi nas wieczorem. Jeśli jednak chcemy wieczorną porą przygotować elegancką kolację warto włączyć światło pobudzające nas do pracy. Warto również wspomnieć o zastosowaniu neutralnej temperaturze barwowej. Przy zastosowaniu takiego rozwiązania najwierniej zostaną odzwierciedlone naturalne kolory żywności a ma to znaczenie dla osób dla których gotowanie jest pasją.

Lampa sufitowa

To bardzo ważny rodzaj oświetlenia i warto zadbać, by światło z takiej lampy przyjemnie rozpraszało się po całym pomieszczeniu. Możemy jednak zrezygnować z jednej lampy na rzecz kilku punktów świetlnych, np. lampek halogenowych czy LED wbudowanych w podwieszany sufit czy listwę. Będzie to doskonałe światło wstępne do kuchni, a jednocześnie duży plus na rzecz dekoracji.

Oświetlenie pod szafkami

Nad blatem w kuchni warto zadbać o dodatkowe lampki, które będą rozmieszczone co około 40 cm. Ważna jest tutaj równomierność światła. Również w przypadku oświetlenia wyspy kuchennej musimy zadbać o kompozycję. W tym przypadku popularne jest wykorzystanie większych, wiszących lamp.

sprzęt kuchenny

Oświetlenie stołu

Tego rodzaju oświetlenie buduje nastrój sprzyjający rozmowie. Jeśli planujemy przy stole miejsce dla 2-5 osób, jeden punkt światła będzie całkowicie wystarczający. Możemy także zaprojektować dwie wiszące lampy, ale zawsze pamiętajmy o tym, by były podwieszone na takiej wysokości, by nie przeszkadzać w stawianiu jedzenia na stole. Nie mogą znajdować się zbyt nisko, by nie drażnić wzroku. Tutaj istotny jest nieprzezroczysty klosz.

Jak widać, oświetlenie w kuchni ma ogromne znaczenie. Projektujmy je jeszcze przed zakupem mebli, bo niekiedy konieczne będą specjalnie dobrane blaty lub miejsca na lampki wycięte na zamówienie. Pamiętajmy, by podczas projektu uwzględnić ilość naturalnego światła oraz wielkość pomieszczenia i poszczególne partie funkcjonalne. Inne światło będzie tam, gdzie pracujemy niż w miejscu, gdzie odpoczywamy.