Oczekiwania względem wyglądu naszego nowego mieszkania, szczególnie tego pierwszego w życiu, nierzadko są bardzo wygórowane. Nie ma w tym nic dziwnego, kiedy na własne cztery kąty wydaliśmy majątek życia, często wspierając się kredytem na dziesiątki lat. W efekcie zależy nam na doskonałym jego wyglądzie, na komforcie mieszkania i na tym, aby po prostu było modne. Z pomocą w takich sytuacjach zawsze przychodzi projektant wnętrz, który z założenia powinien nie tyle narzucać konkretny styl i rozwiązania, jak jedynie delikatnie sugerować stylistykę, pozostawiając swojemu klientowi pewne pole do manewru. Jak jednak znaleźć dobrego architekta i dlaczego tak ważne jest, aby rzetelnie podejść do tego zadania?

Dekorator z polecenia to najlepsze rozwiązanie

Zabierając się do poszukiwania dobrego projektanta, powinniśmy tak naprawdę zacząć od tego, co najprostsze, a jednocześnie najbardziej oczywiste. Idąc kolejnego dnia do pracy, podpytajmy na porannej kawie znajomych zza biurka, czy przypadkiem w ostatnim czasie nie korzystali z takich usług. Dokładnie to samo możemy zrobić przy kolejnym niedzielnym obiedzie z bliską rodziną, być może ktoś niedawno zlecał jakieś aranżacje.
Dlaczego jest to najlepsze rozwiązanie? Z prostej przyczyny. Po pierwsze korzystamy z polecenia od bliskiej nam osoby, której możemy zaufać. Po drugie jednak, projekty wykonane przez tego człowieka możemy ocenić na żywym organizmie, a więc wybrać się do mieszkania i sprawdzić, jaki finał miała jego praca, upewniając się tym samym, czy będzie to dobry wybór.

Architekci wyszukiwani w Internecie

Oczywiście nie każdy musi mieć pośród znajomych czy rodziny takie osoby, które zlecały projekty własnych mieszkań i niestety, tutaj jesteśmy już zmuszeni do skorzystania z pomocy wyszukiwarki internetowej. Będzie to zadanie czasochłonne, ale warto podejść do niego rzetelnie, zarezerwować sobie sporo czasu i przede wszystkim nie kierować się emocjami podczas wyboru. Choć projektanci często świadczą dzisiaj swojej usługi w skali krajowej, a więc oferują pomoc zdalną na terenie całego kraju czy możliwość dojazdu na miejsce, to zdecydowanie najlepiej wybrać architekta lokalnego. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze kiedy, na przykład zlecamy projektowanie wnętrz w Katowicach i znajdziemy specjalistę z tego miasta, to zawsze mamy go pod ręką, możemy podjechać do biura, porozmawiać, skonsultować każde swoje posunięcie i tym samym dokładnie dopasować mieszkanie do własnych potrzeb. Druga kwestia to cennik. Wierzcie lub nie, ale rozstrzał cen w tej branży jest potężny. Dobry projektant świadczący usługi na Śląsku może oferować dużo niższą cenę niż jego kolega działający na Mazowszu, szczególnie w Warszawie.

Strona internetowa prawdę Ci powie

Podczas poszukiwać warto dokładnie zwrócić uwagę również na stronę firmy, która rzekomo gwarantuje piękne projekty mieszkań. Nieestetyczna strona, niesłychanie prosta czy dawno nieaktualizowana albo z masą błędów nie świadczy dobrze o takich osobach. Pamiętajmy, że mamy tutaj do czynienia z architekturą czymś, co ma być piękne i brak smaku przy tworzeniu strony internetowej nie wygląda zbyt optymistycznie.

wygodne łóżko przy ścianie

Dlaczego znalezienie specjalisty jest tak ważne?

Po przeczytaniu powyższych porad na pewno zastanawiacie się, dlaczego trzeba przechodzić taką gehennę w poszukiwaniu osoby, która ma zaprojektować dla nas wystrój mieszkania. Cóż, choć wielu z tych specjalistów gwarantuje, że dopasują się do potrzeb klienta, to jednak jesteśmy tylko ludźmi i każdy z nas ma jakiś konkretny gust, którym mniej lub bardziej zawsze się kieruje. Poznając portfolio osoby, z którą chcemy współpracować, a więc oglądając jego już wykonane projekty czy oceniając mieszkanie znajomego lub członka rodziny, możemy łatwo sprawdzić, czy gust danego architekta odpowiada naszym potrzebom.
Zawsze warto kierować się dokonaniami dobrego projektanta, a dopiero w dalszej kolejności analizować jego cennik usług.