Dobór odpowiedniego oświetlenia to podstawa podczas tworzenia aranżacji sypialni – potwierdzi to każdy architekt wnętrz. Światło nadaje pomieszczeniu charakter i tworzy odpowiedni nastrój, co w przypadku pokoju przeznaczonego do odpoczynku jest szczególnie istotne. Lampy powinny pełnić funkcje zarówno praktyczne – właściwie rozjaśniać pokój oraz ułatwiać korzystanie z niego – jak i dekoracyjne. Dowiedz się, jak dobrać oświetlenie do sypialni, by stała się przytulna i wygodna!

Źródła światła w sypialni – jak to wszystko zorganizować?

Sypialnia to bardzo specyficzne pomieszczenie, dlatego jej oświetlenie należy zaprojektować według nieco innych zasad niż w innych wnętrzach. Aby stworzyć intymną, prywatną atmosferę sprzyjającą relaksowi i wyciszeniu, warto wybierać światło o mniejszym natężeniu niż w pozostałych częściach domu, ciepłe i dyskretne, które ułatwi zasypianie i odprężenie się. W sypialni wykorzystać można lampy:

  • sufitowe – zazwyczaj montowane bezpośrednio na środku sufitu,
  • spełniające konkretne funkcje – czyli lampki, które przydają do czytania lub wykonywania innych czynności, montowane u wezgłowia łóżka lub przy toaletce,
  • ozdobne – czyli są wykorzystywane jako dekoracja i dodatkowe źródło światła.

Jeśli nie wiesz, jak dobrać i rozmieścić lampy w sypialni, możesz w tej kwestii skorzystać z porad eksperta, którego specjalnością jest aranżacja wnętrz. W Gliwicach, Katowicach, Chorzowie, Zabrzu i innych śląskich miastach wielu klientów zwraca się w tej kwestii właśnie do mnie – tworzę projekty pomieszczeń, uwzględniając kluczową rolę oświetlenia.

Światło naturalne i sztuczne

Punktem wyjścia podczas projektowania oświetlenia w sypialni dla każdego architekta wnętrz powinna być dokładna analiza dostępności naturalnego światła. Lampy zastąpią je wieczorem i nocą, jednak to promienie słoneczne witają użytkowników pokoju zaraz po przebudzeniu. Uznaje się, że jako sypialnię najlepiej wykorzystywać pomieszczenie z oknami skierowanymi na wschód lub północny wschód. Pokój będzie wtedy pełen światła o poranku, a zacieniony wieczorem. Przy innej orientacji okien konieczne może się okazać zastosowanie dodatkowych lamp lub przeciwnie – osłon na okna.

swiatlo-w-sypialni

Oświetlenie sufitowe i nocne

Doświadczeni architekci wnętrz doradzają stosowanie w sypialni dyskretnego, rozproszonego oświetlenia, na które składają się kinkiety i lampki stojące dające ciepłe światło o niskim natężeniu (maksymalnie 200 lx), skierowanego tak, by nie raziło w oczy. Coraz częściej rezygnuje się z lamp wiszących na rzecz spotów sufitowych lub taśm ledowych. Choć z całą pewnością jest to doskonały sposób, by stworzyć w sypialni przytulny klimat i przyjemny nastrój, nie zawsze sprawdzi się na co dzień. Lampa sufitowa dobrze doświetlająca każdy zakątek pokoju przyda się, szczególnie jeśli pomieszczenie jest połączone z garderobą. Poza nią warto wykorzystać:

  • kinkiety na ścianach i nad wezgłowiem łóżka,
  • lampę stojącą – to dobry wybór w sypialniach, gdzie znajduje się również fotel będący miejscem do czytania; jej światło powinno być nieco mocniejsze (do 500 lx),
  • nisko zawieszone lampy wiszące zamiast kinkietów nad łóżkiem.

Oświetlenie stołowe

Oświetlenie stołowe, czyli popularne lampki nocne, to najczęściej wykorzystywane dodatkowe źródło światła w sypialniach. Są nieduże i łatwo dostępne, można je wyłączyć, nie wstając z łóżka. Często mają również opcję dowolnej regulacji natężenia światła. Wielu architektów wnętrz traktuje je jako element ozdobny pozwalający uzupełnić całą aranżację pomieszczenia i dekoracyjny dodatek wpisujący się w ogólny styl wyposażenia.

Masz już pomysł na oświetlenie sypialni?

Masz własną wizję oświetlenia swojej sypialni, ale nie wiesz, jak ją zrealizować? A może wciąż szukasz inspiracji? Zapraszam do kontaktu – od lat moją specjalnością jest projektowanie wnętrz. Pracuję na Śląsku, doradzając klientom z wielu większych i mniejszych miast, m.in. Czeladzi, Sosnowca i Tarnowskich Gór. Tworzę niepowtarzalne aranżacje, duży nacisk kładąc na wykorzystanie światła naturalnego i sztucznego – w końcu to dzięki oświetleniu sypialnia nabiera odpowiedniego charakteru, staje się przytulna, sprzyja wyciszeniu i pozwala na odcięcie się od codziennych problemów.