Zastanawiasz się, jak wygląda minimalistyczna kuchnia? To elegancka prostota i harmonia w nowoczesnym wydaniu. Geometryczne kształty łączą się z ograniczoną paletą barw, najczęściej lawirującą pomiędzy bielą, beżem, szarością, czernią i ich odcieniami. Taka aranżacja wnętrz przypadnie do gustu osobom, które starają się ograniczać liczbę przedmiotów swoim otoczeniu oraz szczególnie cenią ład i porządek. Są one przecież niezbędne, żeby pomieszczenie w tym stylu prezentowało swój prosty, chłodny, ale jednocześnie interesujący klimat. Jednak jak minimalizm sprawdza się w codziennym użytkowaniu? Czy faktycznie kuchnia w tej formie się sprawdza? Jako doświadczony projektant wnętrz postaram się odpowiedzieć na te pytania!

O czym pamiętać, urządzając minimalistyczną kuchnię?

Przede wszystkim o tym, że jest to rozwiązanie dla osób, które nie otaczają się zbyt dużą ilością gadżetów oraz akcesoriów, a w zamian cenią sobie prostotę i porządek. Obecnie coraz więcej ludzi decyduje się właśnie zmierzać w kierunku minimalizmu na wielu płaszczyznach życia, również w aranżacjach wnętrz.

Styl ten cechuje funkcjonalność i nowoczesność. Dlatego też wybierając meble czy sprzęty kuchenne, pamiętaj o zasadzie: mniej, znaczy więcej. Przestrzeń powinna sprawiać wrażenie możliwie prostej. Bywa, że rezygnuje się nawet z uchwytów, aby nie zaburzać kompozycji zbędnymi akcentami. Projekt wnętrza, a tak naprawdę całego mieszkania, musi być spójny i przemyślany. Im mniej w nim przypadkowości, tym korzystniej dla Ciebie, ponieważ  tylko wtedy masz pewność, że wykorzystujesz pełen potencjał swojego domu. Zobaczysz, że przełoży się to na komfort Twojego życia.

Jakie materiały sprawdzą się w aranżacji minimalistycznej kuchni?

Wraz z nurtem minimalizmu płynie stosowanie najwyższej jakości materiałów. Nie ma tu miejsca na tańsze odpowiedniki. Jeśli efekt ma się w pełni udać, to przygotuj się na zastosowanie:

  • drewna,
  • marmuru,
  • dekoracyjnego betonu,
  • czy hartowanego szkła, które same w sobie będzie ozdobą pomieszczenia.

Naturalne, oryginalne materiały idealnie wkomponują się w ten klimat, uwydatniając niewielką liczbę mebli i dodatków. Fronty szafek powinny być w jednej brawie, najlepiej w stonowanym kolorze. Najczęściej są kwadratowe lub prostokątne, dzięki czemu zachowuje się geometryczną prostotę. Jeśli masz problem z dobraniem materiałów, czy zaprojektowaniem całości, zawsze warto zwrócić się do architekta wnętrz, który pomoże Ci stworzyć wymarzoną przestrzeń. Doświadczenie osób zawodowo zajmujących się aranżacją zwykle okazuje się bezcenne.

Jak kuchnia minimalistyczna sprawdza się na co dzień?

To jeden ze stylów, który w niezwykły sposób przekłada się na funkcjonalność wnętrza. Ład, harmonia i porządek ułatwiają szybkie odnalezienie niezbędnych akcesoriów kuchennych, a ograniczenie przedmiotów na blatach i innych powierzchniach sprawia, że sprzątanie kuchni zajmuje dosłownie chwilę.

Projekt kuchni zawsze powinien zakładać wygodę przy jej użytkowaniu. W końcu to jedna z najbardziej praktycznych przestrzeni w całym domu i aspekty funkcjonalne muszą stanowić priorytet. Kreowanie pomieszczenia w duchu minimalizmu przekłada się na komfort użytkowania i wysokie walory estetyczne.

Minimalizm nie oznacza chłodu

Kuchnia w stylu minimalizmu, pomimo niekiedy swojej surowości, nie musi wiązać się z brakiem przytulności. Można ją urządzić w cieplejszych barwach, a także użyć odpowiedniego oświetlenia. Nie bez powodu mówi się, że kuchnia jest sercem domu i to w niej najchętniej przebywają domownicy. Prostota w designie z pewnością również wpisuje się w miejsce, w którym można czuć się dobrze i swobodnie.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w urządzeniu swojej kuchni bądź innych pomieszczeń, zapraszam do kontaktu. Projektowanie wnętrz jest moją pracą, ale przede wszystkim życiową pasją. Podczas współpracy staram się być bardzo otwarta na pomysły klientów, a ich oczekiwania są dla mnie zawsze najistotniejsze. Dzięki temu udaje mi się przekładać ich marzenia na rzeczywiste wykreowanie przestrzeni w dobrym guście i wysublimowanym stylu!