Od miesięcy planujesz zabrać się za remont pokoju swojego dziecka? Wakacje to świetny moment, żeby zrealizować to ambitne zadanie i przygotować się z przytupem na kolejny rok szkolny. Ponadto najmłodszy członek rodziny może Ci w tym aktywnie pomóc. Jednak jeśli nie masz pomysłów na przygotowanie projekt wnętrza – ten artykuł jest dla Ciebie!

Jaka powinna być aranżacja pokoju dla dziecka?

Lato to znakomity czas na aranżację dziecięcego królestwa. Twoja pociecha ma wakacje, jest więc w stanie razem z Tobą kreować swoją przestrzeń! We wszystkich kolorach tęczy? A może stonowana, ale wzbogacona o detale? Grunt, żeby przyszły lokator miał coś do powiedzenia w kwestii kolorów. Kilkulatki mają przecież swoje ukochane barwy oraz ulubionych bajkowych bohaterów. Jako architekt wnętrz pokój dla najmłodszych zalecam urządzać także w zgodzie z podstawowymi założeniami psychologii barw.

Motyw, który będzie pasował przez lata

Zainteresowania dzieci zmieniają się z upływem czasu. Przedszkolaki kochają zwierzątka i postacie z rozmaitych kreskówek. Większe dzieci i nastolatkowie mają swoje ulubione zespoły muzyczne lub filmy. Znalezienie takiego motywu, który na długo sprawdzi się w aranżacji, nie zawsze jest proste. Są jednak uniwersalne wzory, które spodobają się dziecku w każdym wieku. Będą to:

  • fototapeta z pięknym krajobrazem,
  • motyw roślinny – liście monstery, kwiaty,
  • kolorowa grafika,
  • geometryczny motyw w ulubionych barwach.

Polecam też zastosowanie farby tablicowej. Kilkuletnie dziecko będzie mogło dzięki niej swobodnie rozwijać swe artystyczne zamiłowania. Maluchowi warto wytłumaczyć, że to właśnie w tym miejscu mieszkania może bez obaw rysować kredą po ścianie. Gdy dorośnie, tablica nada się natomiast jako przestrzeń do tworzenia notatek i luźnych zapisków.

Miejsce na odpoczynek oraz rozrywkę

Przygotowując projekt wnętrza dla dziecka, trzeba pamiętać o wydzieleniu poszczególnych stref. W dziecięcym pokoju nie może zabraknąć przestrzeni do odpoczynku, ergonomicznego miejsca do nauki oraz strefy zabawy.

Jeżeli Twoja pociecha jest jeszcze mała, biurko z całym wyposażeniem nie jest niezbędne. Warto jednak postarać się o miejsce na stolik z krzesełkiem i oczywiście właściwe oświetlenie. Podłoga, na której uwielbiają bawić się najmłodsi, musi być dostosowana do pełnionej przez nią funkcji. Śliska nawierzchnia więc zazwyczaj odpada. Sprawdzi się natomiast:

  • ciepły, miły w dotyku korek,
  • kolorowa wykładzina dywanowa,
  • podłoże z filcu.

Przy aranżacji na uwadze powinno się mieć głównie komfort dziecka. Łóżko musi być naprawdę wygodne. Warto zainwestować w solidny, ergonomiczny materacy i przewiewną pościel.

Połączenie barw i jakości

Wstępny projekt wnętrza pokoju Twojej pociechy jest gotowy? Czas zatem na konkrety – zaplanowanie wydatków oraz wybór materiałów, mebli i wyposażenia. Nie muszę wspominać, jak ważna jest tutaj jakość. Począwszy od bezpiecznych, wolnych od rozpuszczalników farb, poprzez wspomniane już ergonomiczne łóżko, po trwałe i estetyczne tekstylia… Wszystko powinno być kupowane z myślą o potrzebach młodego człowieka.

Warto pamiętać, że poduszki i koce służą maluchom także do zabawy i często są przerzucane w różne miejsca. Dlatego wytrzymałość tych tekstyliów jest kluczowa. Projektanci wnętrz podkreślają to szczególnie, pomagając rodzicom w projektowaniu wnętrza pokoiku. Podobnie wygląda sprawa ścian. Nawet najpiękniejsze kolory mogą stracić na atrakcyjności, gdy zostaną przybrudzone… Rozwiązanie? Zmywalna, nadająca się do czyszczenia farba. Gdy weźmiesz pod uwagę te wszystkie aspekty, stworzysz idealną, odpowiadającą dzieciom aranżację na lata!

Pokój dziecka to specyficzna część domu

Dlatego rządzi się nieco innymi prawami. Projekt musi więc uwzględniać punkt widzenia i potrzeby małego człowieka. Jeśli potrzebujesz fachowej porady w zakresie projektu i ostatecznego wystroju, jako projektant wnętrz służę swoją pomocą – również w sezonie wakacyjnym! Takie połączenie dziecięcego spojrzenia i wiedzy dorosłych – rodziców i architekta wnętrz – pozwoli wykreować niezwykłą, piękną i zarazem wygodną przestrzeń.