Nadszedł grudzień, co oznacza, że Polacy coraz intensywniej przygotowują się na Boże Narodzenie. Mieszkańcy wszystkich miast, czy to na Śląsku, czy w Wielkopolsce, czy na Pomorzu, zabierają się za porządki, przygotowywanie potraw, zakupy… To wszystko zostaje uzupełnione o świąteczne dekoracje. W naszej tradycji w aranżacji wnętrza nie może zabraknąć choinki. Jeśli chodzi o przystrojenie domu lub mieszkania, warto też pokusić się o inne ozdoby. Co sprawdzi się w tej roli?

Świąteczna gra świateł

Kto powiedział, że lampki choinkowe muszą być zamocowane wyłącznie na pachnącym drzewku? Łańcuch kolorowych światełek dobrze prezentuje się dookoła szafy, podczepiony pod półką ścienną lub też umieszczony w dużym, szklanym naczyniu. Świąteczny projekt wnętrza powinien uwzględniać szerokie możliwości, jakie dają te lampki. Ważne, aby mieć w zasięgu kontakt, do którego łatwo będzie podpiąć sznur.

Jeszcze inny pomysł na świetlne dekoracje to barwne kule z żaróweczkami w środku. Na rynku dostępnych jest mnóstwo kolorów, więc nietrudno dopasować pasujące do wnętrza łańcuchy takich kul. Co więcej, dekoracja ta może ozdabiać mieszkanie przez cały rok – niezależnie od tego, czy mieszkasz w bloku w samym centrum Katowic, czy w przytulnym domu na skraju Gliwic. Nie warto też zapominać o pachnących świecach – umieszczonych albo w stylowych świecznikach albo w lampionach z okienkami.

Tekstylia na… dobry nastrój

A może by tak odmienić nieco aranżację wnętrza poprzez zawieszenie zasłon ze świątecznym motywem? Warto wybrać taki wzór, który będzie się wyróżniał, ale jednocześnie pasował do ogólnego wystroju. Przykładowo – w salonie, którego projekt bazuje na stylu skandynawskim, dobrze sprawdzą się pastelowe, jasne zasłonki w choinki lub motyw jelenia/renifera. Tymczasem we wnętrzu rustykalnym warto postawić na żywe kolory i wzornictwo ludowe. Oprócz zasłon można rozważyć inne świąteczne dodatki tekstylne:

  • obrus (dopasowany do dekoracji stołu wigilijnego),
  • serwetki w kolorze, pasującym do wystroju mieszkania,
  • kolorowe poszewki na poduchy dekoracyjne,
  • narzutę na kanapę lub fotele,
  • ozdobną rękawicę i fartuszek w ciekawe motywy.

Ostatnia propozycja pozwoli wprowadzić szczyptę świątecznego nastroju do kuchni – a więc tam, gdzie niosą się aromaty tradycyjnych potraw. A jeśli nie ma się pomysłu, które tekstylia świąteczne będą pasowały do mieszkania w Gliwicach lub innym mieście na Śląsku – Oliwia Drobnicka, doświadczony projektant wnętrz z Katowic, pomoże w ich wyborze.

Dary natury w domu

Na pierwszym miejscu króluje pachnąca choinka. Warto też kupić trochę świeżych gałązek jodłowych albo świerkowych i samodzielnie przygotować stroiki na stół czy komodę. Przydadzą się również zebrane w ogródku szyszki, które dodatkowo można przyprószyć sztucznym śniegiem lub brokatem. Stroik, zwłaszcza pachnący i naturalny, będzie stanowił piękny, świąteczny akcent w wystroju wnętrza. Warto wykorzystać też rośliny doniczkowe – na przykład popularną gwiazdę betlejemską (poinsecję). Doniczkę dobrze jest ozdobić kolorowym papierem lub przewiązać kokardą. Pomysłowe osoby znajdą też sposób na wykorzystanie w świątecznych dekoracjach kory drzew i niewielkich gałązek. Tego typu ozdoby pięknie prezentują się w mieszkaniu, urządzonym w stylu skandynawskim lub klasycznym.

Coś na słodko

Przygotowywane z dużym wyprzedzeniem pierniczki stanowią nie tylko smaczną przekąskę, ale też sprawdzą się jako materiał dekoracyjny w aranżacji wnętrza. Można powiesić je na choince lub podwieszonej wyżej girlandzie, wkomponować w świąteczny wieniec czy po prostu ustawić w ładnym naczyniu na stole. Warto pomyśleć też o suszonych plastrach pomarańczy, na przykład nanizanych na kolorową nitkę lub dodanych do stroika.

A może opłaca pokusić się o kandyzowane pomarańcze? Ciekawą ozdobą wnętrz są też laski cynamonu i wanilii, umieszczone w niewielkim naczynku. Ustawione na komodzie, będą cieszyć oczy i pięknie pachnieć. Inny pomysł to połówka pomarańczy z powbijanymi goździkami. Idei na „jedzeniowe” dekoracje domu jest sporo!

Papier i bibuła, czyli wycinanki

W przygotowywanie ozdób do mieszkania dobrze jest zaangażować dzieci. Wspólne tworzenie dekoracji to świetna zabawa, jednocząca rodzinę i przynosząca sporo radości. Zamiast biegać po sklepach w Katowicach lub Gliwicach, szukając stylowych ozdób, może lepiej zatem przygotować je samodzielnie?

Aranżacja wnętrza, w której widać włożoną pracę mieszkańców domu, na pewno będzie oryginalna. Przyklejone na szybę śnieżynki, bombki z kolorowego papieru, łańcuchy z bibuły, okleiny na doniczki i wazony – może nie są to modne i drogie dekoracje, ale za to na pewno przygotowane z sercem. Architekt wnętrz – Oliwia Drobnicka życzy wszystkim mieszkańcom Śląska, rodzinnych, pięknych Świąt!